UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

گزارش سالانهٔ کارزار لغو گام‌به‌گام مجازات اعدام (لگام)

گزارش سالانهٔ کارزار لغو گام‌به‌گام مجازات اعدام (لگام)

در سال ۲۰۱۵، جمهوری اسلامی ایران به‌طور متوسط در هرروز ۲ تا ۳ نفر را به دار آویخته است

 در سال ۲۰۱۵، تعداد ۹۶۹ نفر در ایران اعدام‌شده‌اند که این تعداد نسبت به سال ۲۰۱۴ افزایشی ۴۹ درصدی داشته است

هم‌میهنان آزاده و انسان‌دوست!

همراه با فرستادن شادباش‌های صمیمانه‌مان به مناسبت فرارسیدن سال نو خورشیدی و جشن‌های فرخندهٔ نوروز میهنی و با امید به لغو احکام ظالمانهٔ اعدام در سال پیش رو، گزارش سال ۱۳۹۴ خورشیدی لگام را دربارهٔ وضعیت مجازات اعدام در ایران و فعالیت‌های آن را به شرح در پی آمده به آگاهی‌تان می‌رسانیم:

 افزون بر دو سال پیش، کارزار لغو گام‌به‌گام مجازات اعدام (لگام) به همت شماری از کنشگران حقوق مدنی و شهروندی ایران با صدور بیانیهٔ تأسیس خویش، آغاز به کارکرد. در متن بیانیه ازجمله آمده بود: ” در فردایی محتوم، ضرورت‌های تربیتی ما مردم ایران را به پذیرش این اصل بدیهی وادار خواهد کرد که از اجرای حکم اعدام مجرمان و متهمان، ازهر سنخ و گروه، دست برداریم و به‌جای آن به اعمال شیوه‌های سازندهٔ تربیتی بپردازیم.”

 کنشگران کارزار لگام بر پایهٔ این اصل مسلم مندرج در بیانیهٔ آغازین خود، همواره کوشیده‌اند که به‌اندازهٔ توانایی خویش در پیشبرد هدف انسانی‌شان گامی به‌پیش بردارند و این کارزار را با کوشش‌های مردم دوستان جهان در پیشبرد این خواست به‌حق خود پیوند دهند.

 اعضای کارزار لگام در این مدت کوتاه کوشیده‌اند که با صدور بیانیه‌ها و گزارش‌ها، شرکت در کارزارهای مخالفت با صدور و اجرای احکام اعدام در مدخل زندان‌ها و مراجع قضایی، دیدار با خانوادهٔ مقتولان برای تسلی خاطر آنان و جلب رضایتشان برای بخشودگی متهمان به قتل، و برپا کردن گل‌ریزان برای فراهم کردن امکان پرداخت دیهٔ مقتولان که این اقدام گاه با موانعی که مسئولان پدید آورده‌اند با بن‌بست مواجه شده است در جهت تحقق آرمان‌های حقوق بشری خود پیشروی کنند؛ اما چنین به نظرمی رسد که به‌رغم همهٔ کوشش‌های انجام‌شده در این باب، در مقیاس ملی و بین‌المللی، جز در مورد بخشایش متهمان به قتل که خانواده‌های مقتولان و نیز کنشگران، به‌سان نیروی مردمی مؤثر در این کار دخیل بوده‌اند، دررسیدن به این هدف والای انسانی توفیقی حاصل نشده، و سیر صعودی صدور و اجرای احکام اعدام، به‌رغم دگرگونی‌های پدید آمده از راه انتخاب رئیس قوهٔ مجریه، به‌عنوان ناظر بر اجرای قانون اساسی در سال ۹۲، همچنان تداوم‌یافته است.

 ما، کنشگران کارزار لگام، پیوسته اعلام کرده‌ایم که اکثریت قریب به‌اتفاق جرم‌های منجر به صدور حکم اعدام در کشور ما بنا به دلایلی چون فقر و تنگدستی و بی‌بهره ماندن بخشی درخور توجه از شهروندان میهنمان از حداقل زندگی آبرومندانه و کاستی‌های تربیتی، در دورهٔ شکل‌گیری منش فرد، رخ می‌دهد؛ و راه درست برخورد با این مسئله ارتقای سطح زندگی و تعلیم و تربیت عمومی است، نه گرفتن جان افرادی که خود دستخوش کاستی‌هایی در این پهنه‌ها بوده‌اند. ما بارها اعلام کرده‌ایم: آن‌کس که در دوره‌های پیش از بلوغ دست به جنایت می‌آلاید هنوز از رشد عقلی لازم برای دریافت پیامدهای اقدام خود و نیز شناخت آن بهره‌مند نبوده است؛ و راه درست نیز این نیست که پس از رسیدن به سن بلوغ حکم اعدام دربارهٔ او اجرا شود؛ بلکه این نکته را باید دریافت که او در عمل، به‌عنوان انسانی بالغ و کامل، مرتکب جرم نشده است.

 متأسفانه، ما در یکی دو سال گذشته شاهد اوج گرفتن صدور و اجرای احکام اعدام بوده‌ایم. اینک، خلاصه‌ای از گزارش سالانهٔ سازمان حقوق بشر ایران دربارهٔ مسئلهٔ اعدام در کشورمان در سال ۲۰۱۵ را نقل می‌کنیم که به درک این موضوع یاری می‌رساند:

۱. در سال ۲۰۱۵، جمهوری اسلامی ایران به‌طور متوسط در هرروز ۲ تا ۳ نفر را به دار آویخته است (نقل به مضمون)؛

۲. در سال ۲۰۱۵، ۹۶۹ نفر در ایران اعدام‌شده‌اند که این تعداد نسبت به سال ۲۰۱۴ افزایشی ۴۹ درصدی داشته است (نقل به مضمون)؛

۳. ۹۵ در صد اعدام‌ها در مناطق غیر فارس نشین به‌طور رسمی اعلام‌نشده است (نقل به مضمون)؛

۴. ۶۳۹ نفر از اعدام‌شدگان اتهام‌های مرتبط با مواد مخدر داشته‌اند (۶۶ درصد کل اعدام‌ها) (نقل به مضمون). لازم است به این نکته توجه کنیم که اعدام این شمار از مجرمان مرتبط با مواد مخدر در شرایطی رخ‌داده است که در مجلس لایحه‌ای دربارهٔ لغو مجازات اعدام به دلیل ارتکاب این‌گونه جرم‌ها پیشنهادشده است و این پیشنهاد دلیل بر اهمیت موضوع آن است؛

۵. ۳ نفر از اعدام‌شدگان از در این سال کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند (نقل به مضمون)؛

۶. ۵ فقره از اعدام‌های این سال درملأعام اتفاق افتاده است (نقل به مضمون)؛

۷. از زمان انتخاب آقای حسن روحانی برای تصدی مقام ریاست جمهوری ۲۱۶۲ نفر اعدام‌شده‌اند که این رقم در مقایسه با سال‌های پیش از آن رشد ۶۷ درصدی داشته است (نقل به مضمون)؛

۸. نکتهٔ مهم فزونی گرفتن شمار متهمان بخشوده شده به همت خانواده مقتولان ۲۶۲ (نفر) بر متهمان اعدام‌شده (۲۰۷ نفر) است که به‌طور ضمنی ثمربخش بودن کنش‌های وجه مردمی و نهادهای حقوق بشری را که در گزارش به آن اشاره‌کرده است نشان می‌دهد (نقل به مضمون)؛

۹. در سال ۲۰۱۵ دست‌کم ۴۰ نفر به اتهام افساد فی‌الارض اعدام‌شده‌اند که اعدام ۱۳ نفر از آنان بر پایهٔ اتهام‌های سیاسی و امنیتی بوده است (نقل به مضمون). کنشگران کارزار لگام تاکنون بارها اعلام کرده‌اند که اتهام‌های سیاسی بر اساس نص صریح قانون اساسی (دربارهٔ آزادی عقیده و بیان) جرم به‌حساب نمی‌آید که نیازمند مجازات باشد؛ تا چه رسد به اینکه این مجازات اعدام باشد؛

۱۰. نزدیک به ۴۰ در صد از اعدام‌های گزارش‌شده در این سند را منابع رسمی کشور گزارش نکرده‌اند (نقل به مضمون)؛

 ما کنشگران کارزار لگام بر پایهٔ وظیفه‌ای که در مبارزه برای لغو گام‌به‌گام اعدام به عهده گرفته‌ایم، بار دیگر درخواست لغو مجازات اعدام برای متهمانی که سنشان کمتر از ۱۸ سال بوده است، صدور احکام جانشین مجازات اعدام برای متهمان مواد مخدر، لغو مجازات اعدام زندانیان سیاسی- عقیدتی، و اعلام برائت این‌گونه زندانیان، و تعیین مجازات جایگزین برای این‌گونه متهمان، در صورت صدور حکم در دادگاه‌های علنی، را به‌پیش می‌کشیم؛

 ما، خواهان آزادی هرچه سریع‌تر خانم نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و عضو کارزار لگام را که دورهٔ محکومیت خویش را، در شرایط بیماری و دوری از فرزندان خردسال خود، و بی‌بهره از مراقبت مؤثر بهداشتی می‌گذراند هستیم؛

 بازداشت موقت خانم فریدهٔ مرادخانی از کنشگران لگام به مدت دو هفته، پس از دستگیری ایشان در تاکسی و انتقال ایشان به زندان قرچک ورامین، و به سر بردن در شرایط بازداشت به همراه مجرمان عادی به سبب فعالیت در عرصهٔ حقوق مدنی، ازجمله در کارزار لگام، تشکیل دادگاه برای ایشان در روز ۱۸ اسفند که هنوز حکمی در پی آن صادر نشده است نیز، یکی از واکنش‌ها به فعالیت کنشگران لگام در پیشبرد آرمان‌های حقوق بشری آنان بوده است که ما تأسفمان را از این بابت اعلام می‌کنیم و خواستار صدور هرچه سریع‌تر حکم برائت برای ایشانیم.

 ما بار دیگر مراتب سپاسگزاری خود را از عالی‌جناب، پاپ فرانسیس، مقام عالی‌رتبهٔ کلیسای کاتولیک که کوششی جهانی را برای لغو مجازات اعدام، از طریق سلسله‌مراتب آن کلیسا پی می‌گیرند، اعلام می‌کنیم.

ما، کنشگران کارزار لگام با تمام توان و با امید به‌روزی که مجازات اعدام در ایران و سراسر جهان منسوخ شود، به کارزار انسان دوستانهٔ خود در این راه دشوار و برخوردار از اهمیت حیاتی ادامه خواهیم داد.

کنشگران کارزار لغو گام‌به‌گام مجازات اعدام (لگام)

فروردین ۹۵

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: