UA-28790306-1
تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

یک‌سال از مرگ مهراز پرآوازه ایرانی؛ مهندس هوشنگ سیحون گذشت

یک‌سال از مرگ مهراز پرآوازه ایرانی؛ مهندس هوشنگ سیحون گذشت

Seyhounیک‌سال از مرگ مهندس هوشنگ سیحون گذشت و پیکر بی‌جان او اولین سال انتظار برای انتقال به ایران را پشت‌سر گذاشت.

در اولین ساعات روز دوشنبه ۲۶ ماه مه ۲۰۱۴، استاد هوشنگ سیحون، مهراز برجسته و نام‌دار ایرانی در بیمارستان لاینزگیت نورت ونکوور بر اثر پاره شدن رگ آئورت در سن ۹۳ سالگی درگذشت. او طراح بنای یادبود آرامگاه بوعلی‌سینا و طراح آرامگاه‌های خیام، فردوسی، کمال‌الملک و نادرشاه افشار، با زندگی وداع می‌گوید تا در آثارش با ما زندگی کند.

با گذشت یک‌سال از مرگ این هنرمند پرآوازه‌ی ایرانی که بیش‌از دو دهه زندگی‌اش را در ونکوور- کانادا سپری کرد، تاکنون از سوی جوامع فرهنگی و هنری این شهر مراسم یادبودی برگزار نشد و تلاش عده‌ای از علاقه‌مندان این هنرمند و طرفداران آثارش برای برگزاری مراسمی شایسته و درخور، به‌دلیل کسب‌نکردن نظر و رای موافق بازماندگانش به شکست انجامید.

یک مهراز ایرانی که آوازه‌اش مرزها را در نوردیده و از او یک هنرمند جهانی ساخته، تنها به خانواده و بازماندگانش تعلق ندارد و از آن جامعه فرهنگی و هنردوست ایرانی و جهانی است.

ای‌کاش کمیته برگزارکننده ایرانی Explore Asian که در ماه مه  آغاز شد و امسال این فستیوال به ایران اختصاص یافته است، روزی را به بزرگداشت مهراز هوشنگ سیحون اختصاص می‌داد و بدینوسیله از این هنرمند برجسته  بطور شایسته یاد می‌شد و و آثارش در معرض دید دیگر اقوام و مردم کانادا قرار می‌گرفت.

مهندس سیحون در یکی از مصاحبه‌هایش گفته‌بود: «آنچه می‌سازم با احتیاجات برنامه و صاحب کار بایستی مطابقت داشته باشد. هیچ چیز زیاد تر یا کمتر از آنچه مورد احتیاج است نبایستی ساخته شود. با تزئینات زیاده از حد موافقت ندارم. زیرا اگر معماری به خودی خود کامل و زیباست احتیاجی به رنگ و روغن وتزئینات ندارد. حجم‌ها و تناسبات وقتی زیبا نباشند هر قدر هم عوامل تزئینی به بنا اضافه کنیم تأثیری در زیبایی آن نخواهد داشت. سادگی و بی تکلفی را هدف خود می‌دانم.»[ویکی‌پدیا]

«مراسم خاکسپاری زنده‌یاد سیحون در سکوت کامل، تنها با بارانی از گل‌های سفید و مشتی از خاک ایران برگزار شد. پیکر استاد سیحون همراه با پرچم سه رنگ شیر و خورشید ایران، پرچم درفش کاویانی که از قدیمی ترین پرچم تاریخ ایران است، تاج گل سفید و بزرگ ارسالی از سوی فرح پهلوی و نیز با مشتی از خاک ایران در گورستان «فارست لاون» لس آنجلس به امانت گذاشته‌شد. به‌گفته مریم سیحون دختر زنده‌یاد مهندس هوشنگ سیحون‌؛ «پیکر پدرمان را در این مکان به امانت می‌گذاریم تا در شرایط مناسبی در آینده او را به خاک ایران بسپاریم.» [شهرگان]

مهراز سیحون در وصیت‌نامه‌اش خواسته است تا بنیادی به نام او توسط فرزندانش مریم و نادر سیحون برای نگهداری از کلیه آثار نقاشی و طراحی او تاسیس شود و در شرایط مناسب در نهایت همه این آثار به موزه‌ای در ایران اهدا شود.[بی‌بی‌سی]

بابک آقاخانی یکی از دوستان نزدیک مهندس هوشنگ سیحون در ونکوور در ارتباط با وصیت‌نامه‌اش در مراسم خاکسپاری مهندس هوشنگ سیحون در لس‌انجلس به نقل از او گفته‌بود: «می‌دانم که امکان انتقال پیکرم به ایران نیست اما مرا در آمریکا به امانت بگذارید.  از خواسته‌های دیگر او انتقال نقاشی‌ها و کتاب‌های ایشان به بنیاد سیحون که در لس‌آنجلس است، بود. البته این بنیاد هنوز به ثبت نرسیده ولی درخواست ایشان این بود که این بنیاد تنها مالک آثار ایشان باشد.  در صورت نبود این بنیاد درخواست کرده بود که کلیه آثار و کتب ایشان به یکی از موزه‌ها تقدیم شود تا همگان بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.» [شهرگان]

یاد و نامش مانا!

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

هادی ابراهیمی رودبارکی؛ شاعر، نویسنده و سردبیر هفته‌نامه شهرگان آنلاین؛ متولد ۱۳۳۳- رشت و ساکن کانادا - استان بریتیش کلمبیاست.

فعالیت ادبی و هنری او با انتشار گاهنامه فروغ در لاهیجان در سال ۱۳۵۰ شروع شد و شعرهای او به تناوب در نشریات نگین، فردوسی، گیله‌مرد، گردون، شهروند کانادا و شهرگان ونکوور چاپ و منتشر شد.

ابراهیمی همراه با تاسیس کتابفروشی هدایت در سال ۲۰۰۳ در نورت ونکوور، اولین انجمن فرهنگی-ادبی را با نام پاتوق فرهنگی هدایت در همین سال به‌همراه تعدادی از شاعران و نویسندگان ایرانی ساکن ونکوور راه‌اندازی کرد که پس از تعطیلی کتابفروشی هدایت در سال ۲۰۰۷ این انجمن با تغییر نام «آدینه‌ شب» برای سال‌ها فعالیت خود را بطور ناپیوسته ادامه داد.

هادی ابراهیمی رودبارکی از سال ۲۰۱۰ رادیو خبری فرهنگی شهرگان را تاسیس و تا سال ۲۰۱۵ در این رادیو به فعالیت پرداخت.

از ابراهیمی تاکنون دو کتاب شعر منتشر شده‌است:

«یک پنجره نسیم» - ۱۹۹۷ - نشر آینده - ونکوور

«همصدایی با دوئت شبانصبحگاهی» نشر بوتیمار - ایران

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: