تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

گاردین: شش هزار و ۵۰۰ کارگر در جریان ساختن استادیوم‌ها در قطر جان باختند

تولیدکننده چمن هلندی جام جهانی قطر را تحریم کرد

 

 

هندریکس گرازسودن، تولید‌کننده چمن هلندی مسابقات قهرمانی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر را تحریم کرد. علت این تحریم شرایط غیرانسانی شغلی کارگران خارجی در قطر اعلام شده که به مرگ بیش از شش هزار و ۵۰۰ تن انجامیده است.

شرکت هندریکس گرازسودن که در هیتویزن هلند واقع شده اعلام کرد به دلیل وضعیت حقوق بشر در قطر تصمیم گرفته است برای زمین‌های بازی استادیوم‌های این کشور چمن تولید نشود.

مدیران این شرکت از شمار تلفات در بین کارگران به شدت متاثر شده و تصمیم بر تحریم قطر گرفته‌اند. آنها به گزارشی استناد کردند که در روزنامه “گاردین” در اواخر فوریه منتشر شده است. در این گزارش آمده است در ظرف ۱۰ سال گذشته حدود شش هزار و ۵۰۰ کارگر در جریان ساخته‌شدن استادیوم‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

پیش از این نهادهای حقوق بشری گزارش داده‌ بودند که کارگران خارجی در شرایط غیرانسانی شغلی در قطر کار می‌کنند.

هنریک گرازدسون یک شرکت خانوادگی است که در گذشته برای سه مسابقه فوتبال جام ملت‌های اروپا و همچنین مسابقه قهرمانی جام جهانی فوتبال سال ۲۰۰۶ در آلمان نیز چمن تولید کرده است.

این شرکت در استادیوم‌های المپیک مونیخ و ورزشگاه روتردام نیز چمن‌گذاری کرده است.

 

واکنش قطر به گزارش گاردین

دفتر مطبوعاتی حکومت قطر در پاسخ به روزنامه گاردین اطلاع داده است که یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از پنج کشور آسیایی هند، پاکستان، نپال، بنگادش و سریلانکا در قطر زندگی می‌کنند که شامل دانشجویان، افراد کهن‌سال و کارگران شرکت‌های مختلف صنعتی می‌شوند. میلیون‌ها تن دیگر نیز در ده سال اخیر در قطر زندگی می‌کرده‌اند که دوباره به کشورهای خود برگشته‌اند.

به گفته دفتر مطبوعاتی حکومت قطر از جمع این میلیون‌ها تن فقط “یک درصدی خیلی کم” از آنها وفات کرده‌اند. حکومت قطر گفته است که این میزان مرگ و میر در میان این جمعیت بزرگ می‌تواند قابل تصور باشد.

قطر همچنین اعلام کرده که در سال‌های گذشته ضمن تطبیق اصلاحات، وضعیت کارگران به وضوح بهبود یافته است.

نهادهای مدافع حقوق بیشر “پیشرفت‌هایی در زمینه این اصلاحات” را تأیید کرده‌اند، اما گفته‌اند که این اصلاحات به طور کافی عملی نشده‌اند.

جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قرار است از ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ (۳۰ آبان تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱) در کشور قطر برگزار شود.

منبع: دویچه وله

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights