UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

آتش در زمین‌های باتلاقی غرب شهر دلتا به آسمان مترو ونکوور رنگ و طعم دود داد

آتش در زمین‌های باتلاقی غرب شهر دلتا به آسمان مترو ونکوور رنگ و طعم دود داد

شهرگان: آتش در بیش از هفتاد هکتار زمین‌های باتلاقی غرب شهر دلتا و در نزدیکی بزرگراه شماره ۱۷ از روز یکشنبه شروع شده و از بعدازظهر این روز تاکنون همچنان به سوختن خود ادامه می‌دهد.

بیشتر از ۱۰۰ آتش‌نشان با کمک هواپیماهای ویژه خاموش کردن آتش، از اولین دقایق شروع آتش‌سوزی به نبرد با آن مشغول هستند.

۹۹۹

غکس از جیمی چمبرلین، فیس‌بوک

هرچند ابرهای دود که ابتدا از جنوب مترو ونکوور به آسمان بلند شده بودند، بتدریج آسمان شهرهای مترو ونکوور را پوشاندند و دیشب باعث شدند تا تعدادی از اهالی چند مرتبه از خواب بپرند، هرچند شهرداری‌ها اعلام کرده‌اند نیازی به هشدار نسبت به آلودگی وضعیت هوا وجود ندارد، هرچند پلیس کار و فعالیت در منطقه صنعتی تیلبِری را متوقف کرده و از ساکنین این منطقه خواسته محل کار خود را تخلیه کنند.

هنوز علت شروع آتش مشخص نشده است.

burns-bog-fire-aerial

عکس از https://twitter.com/koolkb

منطقه حفاظت شده برنز باگ در شهر دلتا از زمین‌های مستعد آتش‌سوزی در مترو ونکوور است و پیش‌تر در سال‌های ۱۹۷۷، ۱۹۹۹ (دو مرتبه)، ۱۹۹۴، ۱۹۹۶، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ شاهد آتش‌سوزی گسترده بوده.

بیشتر از ۳۰۰ گونه گیاهی و جانوری در این منطقه حفاظت‌ شده زندگی می‌کنند و این زمین‌های باتلاقی، یکی از مناطق اصلی رشد ۱۷۵ گونه پرندگان در جنوب استان به حساب می‌آیند.

burnsbog1

وضعیت عادی این زمین‌های باتلاقی که مساعد رشد ۱۷۵ گونه پرندگان هستند – عکس از فلیکر

این منطقه حفاظت‌ شده شامل بر ۳ هزار هکتار زمین است و ۸ برابر استنلی پارک مساحت دارد، در زمین‌های اطراف شاخه جنوبی رودخانه فریزر قرار گرفته و بزرگ‌ترین زمین توسعه شهری نیافته داخل یک شهر در امریکای شمالی است.

تا قبل از سال ۲۰۰۴، در بخشی از این زمین‌ها کشاورزی می‌شود، ولی از این سال به بعد، ۲ هزار و ۴۲ هکتار کل این زمین‌های باتلاقی، منطقه حفاظت شده اعلام شده و فعالیت انسان بر آنها ممنوع اعلام شد.

گروه‌های حامی محیط‌زیست در سال‌های اخیر نسبت به انجام فعالیت‌های صنعتی در نزدیکی این زمین‌های باتلاقی هشدار داده بودند.

در دهه ۱۹۴۰ از این زمین‌ها برای استخراج ذغال‌سنگ هم استفاده شده بود، هرچند با توجه به کیفیت پایین ذغال‌سنگ موجود در این زمین‌ها، معدن‌ها بسته شدند.

این زمین‌ها برای جامعه بین‌المللی از نظر زیستگاه گونه‌های گیاهی و جانوری دارای اهمیت قابل‌توجه‌ای هستند.

سال گذشته اولین هفته ماه جولایی برای شهرهای مترو ونکوور آسمانی سرخ از دود آتش به همراه آورده بود و برای چند روز، وضعیت هوای شهرهای منطقه از وضعیت هوای شهر پکن یا تهران بدتر شده بود.

همچنین برای دریافت اطلاعات در زمینه آتش‌سوزی در منطقه‌های طبیعی به این وب‌سایت دولت استانی یا این لینک‌ها سر بزنید.

 

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: