UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

پیشنهاد سازمان بهداشت سواحل ونکوور: تجویز هرویین در مقابله با بحران سوءمصرف موادمخدر

پیشنهاد سازمان بهداشت سواحل ونکوور: تجویز هرویین در مقابله با بحران سوءمصرف موادمخدر

با ادامه بحران سوء مصرف موادمخدر در بریتیش کلمبیا، سوال در مورد راه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت مبارزه با این بحران بیشتر از گذشته طنین‌انداز شده‌اند،‌ بخصوص بعد از آنکه ۹۱۴ نفر در ۲۰۱۶ جان خودشان را در هنگام مصرف موادمخدر، بخصوص فنتانل، از دست داده‌اند

شهرگان: سازمان بهداشت سواحل ونکوور پیشنهاد داده است تا در مقابله با کشته‌ها و زخمی‌های بحران سوء مصرف موادمخدر در سطح استان،‌ شرایط برای تجویز هرویین مهیا شود.

پیش‌تر در کلینیک کراس‌تاون، در یک برنامه آزمایشی به افراد معتاد به جای داروهای حاوی فنتانل، هرویین تجویز شده بود تا تحت نظر متخصص، روند رهایی از اعتیاد پیگیری بشود. هرچند چون این آزمایش برخلاف مقررات موجود استانی است، جلوی پیشرفت آن گرفته شده است.

پیشنهاد به تغییر مقررات برای اینکه بتوان هرویین را با تجویز پزشک عرضه کرد، این روزها بیشتر از قبل مهم جلوه می‌کند،‌ چون وضعیت اضطراری سلامت و بهداشت که از اولین ماه‌های سال گذشته در استان وضع شده، نتوانسته راه‌حلی جلوی بحران سوءمصرف موادمخدر قرار بدهد که در گذر ۱۲ ماه ۲۰۱۶، جان ۹۱۴ را گرفته است.

این در حالی است که در همین ۱۲ ماه و در سایت‌های مجاز مصرف موادمخدر زیر نظر پزشک و پرستار، هیچ کسی جان خودش را از دست نداده است.

شاید هم برای همین ائتلاف سیاست‌های موادمخدری کانادا در دسامبر گذشته، در میان پیشنهادهایش در موضوع مقابله با این بحران که در روندی فزاینده رو به گسترش است، خواستار این شد تا مجوز عرضه قانونی موادمخدر برای مصارف غیر درمانی به افراد معتاد مهیا بشود.

شاید بدین شکل بتوان به مصرف‌کننده این امکان را داد تا در فضایی مناسب، مواد سالم دریافت و مصرف کند، به جای اینکه از عرضه‌کننده‌ای ناشناس و مسوولیت‌ناپذیر و به شکلی غیر قانونی خرید کند،‌ جان خود را در این میان از دست بدهد و امکان پیگیری وجود نداشته باشد.

هرچند فعال‌های اجتماعی این شعار را هم مکرر قید می‌کنند که اول خانه را از داروهای آرام‌بخش و خواب‌آور تهی کنید. داروهایی مانند خانواده آکسی‌کانتین که اعتیادآور هستند و گام به گام فرد را به‌سمت موادمخدر قوی‌تر مانند فنتانل سوق می‌دهند.

در همین حال، پلیس روند مبارزه با عرضه غیر قانونی موادمخدر را شدت داده است، هرچند موفقیت مشهودی هنوز حاصل نشده است. در گذر ۲۰۱۶، ۸۵ محموله فنتانل توسط آژانس خدمات مرزی استان ضبط شده‌اند و این معادل چهار برابر محموله‌های سال پیشین است.

هرچند هنوز اعلام نشده در این سال چند نفر به‌خاطر فنتانل بازداشت شده‌اند، ولی در ۲۰۱۵ میلادی، ۲ هزار و ۱۲۲ نفر در سطح استان به‌خاطر این ماده متهم شده‌اند و پرونده‌هایشان برای پیگیری به دادگاه‌ها ارسال شده است.

هنوز البته تحقیقی جامع عرضه نشده که دلایل ریشه‌ای گسترش این بحران را مطرح و بررسی بکند. ولی بدون در نظر گرفتن دیگر بحران‌های اجتماعی مانند بیماری‌های روانی، افسردگی و میل به خودکشی، فقر و مدیریت درد، راه خروج از بحران فزاینده رو به گسترش سوءمصرف موادمخدر در بریتیش کلمبیا نامشخص به‌نظر می‌رسد.

 

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: