UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

تغییر قوانین استانی بعد از سوء استفاده‌های جنسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا

تغییر قوانین استانی بعد از سوء استفاده‌های جنسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا

بازداشت‌های تازه

3293261021_c1a583f010_z

حواشی بررسی ناکارآمد شکایت‌ها از سوء استفاده و تجاوز جنسی در پردیس یوبی‌سی به تغییر مقررات برخورد با این گونه سوء استفاده‌ها در سطح استان منجر شد. عکس از فلیکر

شهرگان: خبر بازداشت‌های تازه در پردیس دانشگاه بریتیش کلمبیا (یو‌بی‌سی) در هفته گذشته همراه با شروع بررسی قانونی در دولت استانی شده است. این قانون می‌خواهد قانونی مشابه استان اونتاریو را به ساحل غربی کانادا بیاورد و تمامی دانشجوها را در کالج‌ها و دانشگاه‌ها در مقابله با سوء استفاده جنسی تحت حفاظت خود قرار بدهد.

روز یکشنبه، بازداشت دو مرد در پردیس یوبی‌سی به اتهام سوء استفاده جنسی، همراه با نگرانی‌های فزاینده نسبت به گسترش آزارهای جنسی در محیط‌های آموزشی شد. این نگرانی در بین فعالان مسائل اجتماعی مطرح است که پردیس‌های دانشگاهی کانادا نسبت به موضوع سوء استفاده و تجاوز جنسی سکوت اختیار کرده‌اند و این سکوت باید شکسته شود.

آمار موجود در کانادا می‌گویند تنها ۱۰درصد قربانیان تجاوز و سوء استفاده جنسی، برای کمک سراغ پلیس می‌روند. در مقابل، تنها ۱ نفر از هر ۳ زن مقیم کشور با تعریف تجاوز و سوء استفاده جنسی آشناست. تنها، در ۸۲ درصد موارد، شخص سوء استفاده‌گر با قربانی آشنایی داشته است. درنهایت، از هر هزار مورد سوء استفاده و تجاوز جنسی، در ۹۹۷ مورد، شخص سوء استفاده‌گر، بدون هیچ مجازاتی به زندگی خودش ادامه می‌دهد.

جنجال ماه‌ها انتظار برای بررسی پرونده

سال گذشته، معتبرترین دانشگاه سطح استان بریتیش کلمبیا با جنجال یک پرونده روبه رو شد: خانمی که ماه‌ها در انتظار بررسی شکایتش از یک استادیار مانده بود و بعد از آنکه دانشگاه نسبت به انجام بررسی‌های لازم کوتاهی به خرج داده بود، این خانم موضوع را به رسانه‌ها منتقل کرد.

برابر آمار رسمی یوبی‌سی، سال ۲۰۱۵ شاهد آمار بالایی از شکایت‌های مرتبط به سوء استفاده و تجاوز جنسی بوده است. این دانشگاه ماه ژانویه ۲۰۱۶ را ماه آگاهی نسبت به سوء استفاده جنسی اعلام کرد و در همین راستا، آمار و مواد آموزشی مرتبط را در دسترس همگان قرار داد.

بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵، ۷۰۰ مورد سوء استفاده و تجاوز جنسی در پردیس‌های دانشگاهی کانادا به پلیس یا مقامات دانشگاهی گزارش شده است. هرچند بررسی‌های ناکارآمد، قربانی‌ها را به سکوت وادار می‌کند، به جای اینکه در مقابل آنچه رخ داده، از خود دفاع کنند و کمک دیگران را هم در این راه شاهد باشند.

اتخاذ مقررات استانی

در هفته‌ای که گذشت، دولت استانی مقررات تازه‌ای را معرفی کرد که برابر آن، تمامی مدارس، از جمله کالج‌ها و دانشگاه‌ها، بایستی سیاست‌های مربوط به برخورد با سوء استفاده جنسی را اتخاذ کنند و این بخشی از تعهد مدارس نسبت به مقابله با خشونت‌های جنسی، به خصوص در پردیس‌های دانشگاهی است.

به فاصله چند ساعت بعد از اعلام خبر اتخاذ مقررات جدید، خبر دو بازداشت تازه در پردیس یوبی‌سی نشان‌دهنده نگرانی‌های فزاینده نسبت به اوج‌گیری و نحوه مبارزه با تجاوز و سوءاستفاده جنسی در سطح کشور است.

تنها استان کانادا که مقررات مشابه‌ای را اتخاذ کرده، استان اونتاریو است

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: