UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

گران‌، گسترده‌، پر دود: رکوردهای تابستانی آتش

گران‌، گسترده‌، پر دود: رکوردهای تابستانی آتش

خدمات آتش‌سوزی در منابع طبیعی بریتیش کلمبیا در چهارشنبه گذشته، رسما تایید کرد که شاهد گسترده‌ترین آتش‌سوزی تاریخ استان هستیم.

از ابتدای ماه آپریل تا ۱۶ آگوست، ۸۹۴ هزار و ۴۹۱ هکتار از زمین‌های استان سوخته‌اند و رکورد آتش‌سوزی‌های سال ۱۹۵۸ – ۸۵۵ هزار و ۹۶۸ هکتار – شکسته شد.

تصویر دیروز ناسا از فراز کانادا،‌ دود مناطق گسترده‌ای از کشور را پوشانده است

بدین شکل فراتر از ۸ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از زمین‌های استان طعمه حریق شده است.

هرچند احتمالا در پارک‌های نزدیک به محل زندگی‌ شما در مترو ونکوور یا دیگر نقاط شهری استان هم تابلوهای هشدار نصب شده و از خطر خیلی بالای آتش می‌گوید و خواستار حداکثر احتیاط از طرف ساکنین محلی است.

چون خطر آتش‌سوزی‌ها هنوز رفع نشده و تابستان طولانی امسال همچنان متدوام باقی مانده است.

خیلی ساده چون پاییز هنوز سر نرسیده و فراتر از ۱۳۰ آتش در سرتاسر استان به سوختن ادامه می‌دهند.

به هر طرف هم سرک بکشید، از ایالت‌های جنوبی امریکا تا قلمروهای شمالی و یا آلبرتا، آتش‌سوزی‌ها در منطقه‌های مختلف جریان دارند.

تا بدانجا که ناسا خبر از شکسته شدن رکوردی دیگر را در کانادا داد.

دودی رکوردشکن

ناسا در روز پنج‌شنبه، بر پایه تحلیل‌هایش از تصویرهای ماهواره‌ای یک ماه اخیر اعلام کرد که دود آتش‌سوزی‌های اغلب در مناطق مختلف بریتیش کلمبیا بانی این شده تا رکوردی تازه در حجم دودهای قرار گرفته بر فراز کانادا خلق بشود.

نقشه از ناسا: رکوردی تازه از انباشت دود بر فراز کانادا

در کنار بی‌سی، قلمروهای شمالی کشور هم به شدت دود افزوده‌اند، چون در این سرزمین‌ها هم آتش‌های مختلفی می‌سوزند، هرچند امکانات کمتری به‌نسبت جنوب برای خاموش کردن‌شان وجود دارد.

در کنار دود و گستره آتش‌سوزی‌ها، صورت حساب آنها هم هر روز سنگین‌تر می‌شود، به تعداد افرادی که در تابستان امسال مجبور به فرار از خانه‌هایشان شده‌اند هم افزوده می‌شود.

فراتر از ۴۵ هزار نفر

در اوج روزهای آتش‌سوزی، بخصوص روزهایی که تمامی مردمان شهر ویلیامز لیک مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند، ۴۵ هزار آواره اقلیمی در بریتیش کلمبیا وجود داشت که اکثرا بعد از رفع خطر، توانستند به مناطق زندگی‌شان برگردند.

تصویر ناسا از دود آتش‌سوزی‌ها در قلمروهای شمالی کانادا

هرچند خطر هنوز در نزدیکی فراتر از ۴ هزار و ۵۰۰ نفر از ساکنین استان است و با اولین هشدارهای دولتی، آنها بایستی خانه‌هایشان را ترک کنند.

آتش‌سوزی‌ها همچنین تاکنون فراتر از ۳۲۱ میلیون دلار بر دولت استانی خرج تراشیده‌اند.

البته رکورد هزینه‌های آتش‌سوزی در بریتیش کلمبیا به ۲۰۰۹ میلادی برمی‌گردد و در آن سال، دولت فراتر از ۳۸۲ میلیون دلار خرج آتش‌ها کرد.

هزینه‌های مربوط به خسارت‌های مردمی هنوز مشخص نیست و قاعدتا تخمینی از آن پس از پایان فصل آتش، منتشر بشود.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: