تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

آلمان ارسال داروی اعتراف‌گیری ومرگ را به مقصد ایران توقیف کرد!

آلمان ارسال داروی اعتراف‌گیری ومرگ را به مقصد ایران توقیف کرد!

کاربردهای داروی "اعتراف‌گیری"

گمرک آلمان در شهر بن در اواسط ماه گذشته محموله‌ای ۲.۵ کیلویی داروی اعتراف‌گیری "تیوپنتال" را که برای ارسال به مقصد ایران آماده شده بود، ضبط کرد. این ماده مخدر چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

اداره‌ی مرکزی گمرک در شهر کلن به تازگی اعلام کرد که مأموران گمرک شهر بن محموله‌ای حاوی پنج هزار شیشه کوچک "تیوپنتال" که تحت عنوان دارو برای ارسال به ایران آماده شده بود را در اواسط ماه مارس ضبط کردند.
در کشورهایی که مجازات اعدام در آنها به اجرا در می‌آید داروی تیوپنتال اغلب به محکومان اعدامی تزریق می‌شود.
یکی دیگر از موارد استفاده داروی تیوپنتال اعتراف‌گیری از زندانیان است که در کشورهایی با نظام‌های استبدادی بسیار رایج است. با وجودی که به کاربردن این دارو در روند اعتراف‌گیری لزوما به معنای بیان حقیقت از سوی زندانی نیست اما با این همه نیوپنتال موجب می‌شود تا زندانی توانایی قضاوت خود را تا اندازه زیادی از دست بدهد و قدرت تمرکزش نیز به شدت کاهش یابد.
بر اساس مقررات ضد شکنجه در اتحادیه اروپا صادرات این دارو به کشوری دیگر چنانچه احتمال رود از آن برای اعدام یا شکنجه محکومان استفاده می‌شود، ممنوع است. در همین راستا بر پایه‌ی قانونی که در تاریخ ۱۶ دسامبر ۲۰۱۱ در سطح این اتحادیه به اجرا گذاشته شد، برای فروش و صدور نیوپنتال به مجوز ویژه‌ نیاز است.

دارویی با مصرف دو گانه

در آمریکا تیوپنتال به عنوان نخستین دارو در ترکیب سم ویژه اعدام محکومان شناخته می‌شود.

شرکت آمریکایی "Hospira" تنها تولید‌کننده داروی نیوپنتال در این کشور به شمار می‌رود که از ژانویه سال ۲۰۱۱ تولید و پخش این دارو را که با نام تجاری "پنتوتال" شهرت دارد با هدف استفاده در حکم اعدام محکومان، متوقف کرد.

اقدام این شرکت موجب شد تا در بسیاری از ایالات آمریکا اجرای مراسم اعدام محکومین به تعویق بیفتد زیرا جایگزین دیگری برای این دارو وجود ندارد. بر پایه قوانین آمریکا زندان‌ها در این کشور اجازه ندارند تا به تنهایی تغییری را در ترکیب سم مورد استفاده در موارد اعدام اعمال کنند.

تولید و صادرات تیوپنتال در اصل ممنوع به شمار نمی‌آید زیرا این دارو مصارف پزشکی نیز دارد. تیوپنتال به خانواده اسید باربیتوریک تعلق دارد که پایه ساختاری همه باربیتورات‌ها است. باربیتورات به داروهای آرام‌بخش و بیهوش‌کننده اطلاق می‌شود. مصرف تیوپنتال باعث می‌شود تا شخص در عرض چند ثانیه حالت خواب‌آلودگی پیدا کند و تأثیر آن تا ۱۵ دقیقه ادامه خواهد داشت.

همین ویژگی سبب شده که تیوپنتال در بیهوشی عمومی برای جراحی‌های کوتاه مدت استفاده شود. در موارد بیماری‌های جدی که با افزایش فشار داخل جمجمه همراه هستند و یا در صورت بروز تشنج‌های طولانی‌مدت، تیوپنتال برای یک دوره‌ی طولانی‌تر از طریق وریدی به بیمار تزریق می‌شود.

برای بیهوش کردن بیماران ۵ تا ۷ میلی‌گرم تیوپنتال به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن به کار برده می‌شود. مصرف بیش از حد این ماده می‌تواند باعث ایست تنفسی در انسان شود.

[دویچه وله]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها
تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights