UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

اولین‌هایی که احمدی نژاد نگفت

اولین‌هایی که احمدی نژاد نگفت

محمود احمدی‌نژاد که دو شب پیش در برنامه زنده تلویزیونی به بیان برخی از اولین ها که در دولتش رخ داد پرداخت، برخی از اولین‌ها را که ظاهراً جنبه منفی داشت از قلم انداخت.

Ahmadinezhad

کاهش شدید ارزش پول و اختلاس ۳۰۰۰ میلیاردی هم از اولین‌های دولت احمدی‌نژاد بود
عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رییس‌جمهور یک‌طرفه و با منطق خاص خود آمار را اعلام می‌کند، گفت: احمدی‌نژاد باید پاسخ‌گوی کاهش ارزش پول ملی کشور باشد و کاهش ارزش پول ملی و فساد تاریخی هم از اولین‌های این دولت بود.
الیاس طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه این روزها آمارها و ارقام اعلامی از سوی رئیس جمهور با واقعیت‌های موجود در جامعه مطابقت ندارد، اظهار داشت: مردم حق دارند اقدامات واقعی این دولت را در رابطه با اشتغال، تولیدات و به‌ویژه هدفمندی یارانه‌ها بدانند.
این عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه آمار تولیدات به‌ویژه سیمان و فولاد کشور بسیار قابل تأمل است، افزود: باید این نکته را نادیده نگرفت که ارائه آمار در حالی در روزهای پایانی دولت انجام می‌شود که فرصتی برای انتقاد آنها وجود ندارد و رئیس جمهور یک‌طرفه و با منطق خاص خود آمارها را اعلام می‌کند.
طاهری ضمن تأکید بر اینکه نمایندگان مجلس آمارهای دولت را بررسی و واقعیت‌ها را اعلام خواهند نمود، گفت: مردم حق دارند از وضعیت واقعی کشور باخبر باشند.
وی ضمن بیان این که احمدی نژاد باید پاسخ‌گوی کاهش پول ملی کشور باشد، تصریح کرد: این دولت در مصاحبه‌های متعدد خود را پاک‌ترین دولت می‌داند در حالی که بزرگ‌ترین فساد اقتصادی کشور در همین دولت اتفاق افتاده است.
طاهری اضافه کرد: عزل شایستگان، تغییرات متعدد هیأت دولت، قانون گریزی و عدم اجرای مصوبات استانی را باید از مشخصه‌های منفی دولت نهم و دهم نامید.

تجربه ناموفق بنگاه‌های زود بازده از اولین‌های دولت نهم و دهم بود
یک کارشناس مسائل اقتصادی علت اصلی ناموفق بودن طرح بنگاه‌های زودبازده را عدم برنامه‌ریزی دانست و گفت: تجربه ناموفق بنگاه‌های زود بازده از اولین‌های دولت احمدی نژاد است.
محمد قوام در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علت اصلی ناموفق بودن این طرح را عدم برنامه ریزی مطالعه شده عنوان کرد و افزود: تزریق نقدینگی در این طرح باعث آسیب به بخش های دیگری از صنایع شد چراکه در بسیاری از جهات اعطای تسهیلات به این بنگاهها به غیر از افزایش نقدینگی و افزایش تورم، هیچ تأثیر دیگری نداشت.
وی با بیان اینکه به جای اینکه این بنگاه‌ها اقتصاد کشور را به پیش ببرد، باعث عقب گرد در اقتصاد شدند، عنوان کرد : تسهیلاتی که وارد این طرح شده است در راستای ایجاد شغل یا درآمدزایی مطلوب عمل نکرده است و حتی در برخی موارد دارای انحرافاتی نیز بوده است به طوری که در قالب بنگاههای زود بازده تسهیلاتی برای افراد قایل می‌شدند.
این کارشناس مسائل اقتصادی تاکید کرد: اما به دلیل نبود نظارت، این تسهیلات از جاهای دیگر و راههای دیگر سر درمی آورد و در مسیرهای دیگری هزینه می شدند.
قوام اشتغال زایی را از اهداف این طرح بزرگ خواند و افزود : اگر بنگاه های زود بازده در مسیر اهداف تعریف شده قدم برمی داشتند اکنون شاهد این نرخ بیکاری نبودیم.
این کارشناس مسائل اقتصادی علت اصلی ناموفق بودن این طرح را عدم برنامه‌ریزی دانست و گفت: تجربه ناموفق بنگاه‌های زود بازده از اولین‌های دولت احمدی نژاد است.

رشد اقتصادی در دولت دهم نادیده گرفته شد
رئیس شورای رقابت با اشاره به اینکه لازمه تحقق اهداف اقتصادی رشد اقتصادی در کشور است که این امر در دولت دهم نادیده گرفته شده است،گفت: با وجود موفق دانستن طرح‌های زود بازده در این دولت باید بگویم این طرح بسیار ناموفق بود.
جمشید پژویان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه طبیعتاً تمام دولت‌ها در پایان فعالیت خود به بیان اقدامات مؤثر خود در کشور می‌پردازند، اظهار داشت: به اعتقاد بنده دولت نهم و دهم در طول دوران فعالیت خود اقدامات شایسته ای را انجام داداند اما این امر نباید مانع بیان نواقص کار آنها از سوی رییس جمهوری شود.
وی با اشاره به این که با وجود موفق دانستن طرح‌های زود بازده در این دولت باید بگویم این طرح بسیار ناموفق بود، افزود: در این میان طرح خود اشتغال زایی و برنامه هایی برای تقویب تولید کشور هم نتوانست به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کند.
این فعال اقتصادی اضافه کرد: لازمه تحقق اهداف اقتصادی، رشد اقتصادی در کشور است که این امر در دولت دهم نادیده گرفته شده است.
به اعتقاد پژویان رییس جمهور باید در بیان آمار وارقام واقعیات را عنوان نماید تا مردم با بینشی واقعی از وضع موجود بدون تحت تأثیر گرفتن از مسائل سیاسی قضاوت های مناسب را انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه اگر گروهی بی طرف در پایان هر دولت به ارزیابی اقدامات بپردازند تا حدودی راهکارهایی برای دولت آینده به وجود خواهد آمد ، گفت: این امر در هیچ دوره‌ای از دولت‌های پیشین جامع عمل به خود نگرفته است.

برخی از اولین‌ها که احمدی نژاد نگفت
* برای اولین بار ارزش پول ملی کشور ظرف مدت یکسال به یک سوم کاهش یافت و دلاری که احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری‌اش می‌گفت ۳۰۰ – ۴۰۰ تومان هم ارزش ندارد، از مرز ۳ هزار تومان گذشت.
* برای اولین بار حجم نقدینگی کشور که در زمان روی کار آمدن احمدی‌نژاد زیر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بود، با رشد غیرطبیعی به فراتر از ۴۵۰ هزار میلیارد تومان رسید.
* برای اولین بار گرانی کالاهای اساسی ظرف مدت یکسال چندین برابر شد که صدای مقامات ارشد اجرایی کشور چون معاون اول رئیس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت هم بلند شد.
* برای اولین بار درآمد نفتی ایران در دوران احمدی نژاد به حدود ۷۰۰ میلیارد دلار رسید.
* برای اولین بار در تاریخ اقتصاد ایران، رئیس جمهور برای مدتی سرپرست وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران شد.
* برای اولین بار دولت احمدی‌نژاد در روزهای پایانی فعالیتش به یادش افتاد که باید ۷۴ هزار میلیارد تومانی بدهی‌هایش به بانک مرکزی را تسویه کند.
* شورای پول و اعتبار برای اولین بار در دولت احمدی‌نژاد منحل شد ولی به دلیل مخالفت شدید کارشناسان و نمایندگان مجلس، این شورا دوباره احیا شد.
* برای اولین بار، رشد اقتصادی ایران پس از سالها منفی شد.
* برای اولین بار در تاریخ اقتصاد ایران، شورای اقتصاد در دولت احمدی‌نژاد منحل شد.
* برای اولین بار در تاریخ اقتصاد ایران، دولت از حساب بانکها بنا به دلایل خودساخته که مرجع قانونی نداشت، مستقیما بیش از ۳ هزار میلیارد تومان پول برداشت.
* برای اولین بار و به شکل غیرطبیعی قیمت سکه تمام بهار آزادی، ظرف مدت کوتاهی، چندین برابر شد و نرخ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را تجربه کرد، این در حالی است که دوران روی کار آمدن احمدی‌نژاد نرخ سکه حدود ۱۲۰ هزار تومان بود.
* برای اولین بار، با بازی خودرویی دولتمردان، قیمت خودرو ظرف مدت شش ماه – نیمه دوم سال ۹۱- حدود ۳ برابر شد.

[خبرگزاری تسنیم]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

۱ نظر

  1. Shana

    I feel saifitsed after reading that one.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: