صفحه را انتخاب کنید

با شکايت لاريجانی، احمدی نژاد به دادگاه احضار شد

با شکايت لاريجانی، احمدی نژاد به دادگاه احضار شد

بدنبال شکايت علی لاريجانی، محمدعلی پورمختار رئيس کميسيون اصل ۹۰ مجلس و همچنين فردی به نام يعقوب خليل‌نژاد عليه محمود احمدی نژاد، شعبه ۷۶دادگاه کيفری استان تهران بر خلاف اصول مصرح قانون اساسی دکتر محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران را به دادگاه احضار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، اين احضار يه بدنبال شکايت آقای علی لاريجانی و همچنين رئيس کميسيون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی و نيز يعقوب خليل نژاد عليه رئيس جمهور ارسال شده است.

ارسال اين احضاريه در حالی انجام شده است که بر اساس اصل ۱۴۰ قانون اساسی: “رسيدگی‏ به‏ اتهام‏ رئيس ‏جمهور و معاونان‏ او و وزيران‏ در مورد جرايم‏ عادی‏ با اطلاع‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ در دادگاه‏های‏ عمومی‏ دادگستری‏ انجام‏ می‏شود.”سوال اينجاست که چه در زمان و با چه کيفيتی اين شکايت به اطلاع نمايندگان مجلس شورای اسلامی رسيده است و آيا تشريفات قانونی بر اساس قانون اساسی انجام شده است يا خير؟

همچنين بر اساس بند ده اصل ۱۱۰ قانون اساسی تصريح شده است که رسيدگی به تخلف رئيس جمهور از وظايف قانونی به عهده ديوان عالی کشور است.
شايان ذکر است دادگاه های کيفری وظيفه و صلاحيت رسيدگی به شکاياتی که موضوع و ماهيت آنها حقوقی است را ندارند.

از سوی ديگر موضوع اتهام در اين احضاريه مشخص نشده است در حالی که طبق قانون اساسی افراد عادی هم بايد از اتهام خود آگاه باشند.

ارسال احضاريه دادگاه کيفری استان تهران در حالی انجام شده است که هيچ تحقيق مقدماتی صورت نگرفته و از اساس ماهيت شکايت و دلايل آن معلوم نيست.

جالب توجه است که تاريخ رسيدگی به شکايت از رئيس جمهور ۵ آذر ۱۳۹۲ حدود ۶ ماه بعد از ابلاغ آن و چهارماه پس از پايان مسئوليت هشت ساله دکتر احمدی نژاد تعيين شده است.

گفتنی است پيش از اين نيز احضاريه هايی برای رئيس جمهور ارسال شده است.

[ايسنا]

Website | + posts

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین نسخه‌ی دیجیتال شهرگان

ویدیویی

بارگذاری...

پادکست

آرشیو شهرگان