UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

تعقیب و آزار دستگیرشدگان میهمانی شیراز را متوقف کنید

تعقیب و آزار دستگیرشدگان میهمانی شیراز را متوقف کنید

شش رنگ،: پنج شنبه گذشته، حوالی نیمه شب مأموران سپاه پاسداران و بسیج به یک میهمانی جسن تولد در باغی در شیراز حمله کرده و ۲۳ نفر نفر از حاضرین را دستگیر کردند.

منابع موثق در گفت‌وگو با شش رنگ اعلام کردند عده زیادی از دستگیرشدگان، فراجنسیتی (ترنس‌سکشوال) بودند که هنگام بازداشت توسط مأموران تحقیر و تمسخر می‌شدند و تعدادی از آن‌ها، مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند.

گزارش‌های رسیده حاکی از این است که دستگیرشدگان چند ساعت در همان محل مورد بازجویی نگه داشته شدند و در ساعت ۴ صبح آن‌ها را به بازداشتگاه وزارت اطلاعات (گِل کوه) بردند. از تمامی روند بازداشت، بازجویی‌ها و افراد حاضر در محل فیلمبرداری شده است.

تحقیقات شش‌رنگ تأیید می‌کند که فحاشی و بدرفتاری با بازداشت‌شدگان و آزار و اذیت آن‌ها در بازداشتگاه وزارت اطلاعات نیز ادامه داشته است. عصر روز جمعه همگی آن‌ها به سلول‌های تک نفره منتقل شدند و بازجویی آغاز شده است. عمده سؤالات بازجویان درباره نوع پوشش و نسبت افراد با یکدیگر بوده است.

همگی بازداشت‌شدگان روز شنبه صبح به دادگاه منتقل شدند و برای همگی قرار ده میلیون کفالت صادر شده که همگی آن‌ها در همان روز یا فردای آن، با این قرار، آزاد شدند. به بازداشت شدگان اتهام “شرکت در مجلس حرام” تفهیم شده است.

برخی از اخبار تأیید نشده حاکی از آن است که مقام قضایی دستور مراجعه همگی کسانی را که با قرار کفالت آزاد شده‌اند به پزشکی قانونی برای انجام معاینه مقعدی صادر کرده است. این امر باعث نگرانی بازداشت‌شدگان نسبت به‌احتمال افزودن اتهام ارتباط با هم‌جنس به این پرونده شده است.

شش رنگ، ضمن تأکید بر این‌که در جریان بازداشت و تشکیل پرونده برای این ۲۳ نفر، موارد متعدد نقض قوانین داخلی و حقوق افراد، اتفاق افتاده که مأموران و مقامات مسئول، باید در این زمینه پاسخگو باشند، آنچه در این دستگیری بار دیگر به‌عنوان نقض حقوق شهروندی این افراد برجسته است، این نکات هستند:

  • این یک مهمانی خصوصی بوده که تنها نزدیک به ۲۰ دقیقه پس از حضور میهمانان مورد هجوم قرارگرفته و هیچ بهانه‌ای مبنی بر شلوغی و اعتراض همسایگان هم در مورد آن صدق نمی‌کند.
  • هیچ عمل خلاف قانونی در این میهمانی رخ نداده است و میهمانان هنوز نمی‌دانند چرا ساعت‌ها تحقیر و بازجویی شده‌اند و چرا حق شرکت در یک میهمانی که فقط عده‌ای دوستان مرد را شامل می‌شده ندارند و میهمانی‌شان چنین مورد هجوم قرارگرفته است؟
  • همه آن‌ها مجبور به پاسخ دادن به سؤالات بازجویان شده‌اند بدون اینکه حقوقشان و اتهامشان به آن‌ها تفهیم شده باشد.

شش رنگ، ضمن ابراز نگرانی درباره اقدامات بعدی مأموران و مسئولان در مورد این ۲۳ نفر، خواستار توقف فوری تعقیب کیفری آنان و بسته شدن پرونده است. دستگیرشدگان باید بدانند که تنها با گزارش رفتار غیرقانونی مأموران و پاسخگو کردن آن‌ها است که می‌توان امیدوار بود که نقض حقوقشان متوقف شود.

شش رنگ همچنین از خانواده‌های دستگیرشدگان می‌خواهد با پشتیبانی از فرزندان خود، اجازه ندهند که در نبود امنیت خانوادگی و حمایت آن‌ها، مأموران دستشان در نقض حقوق آن‌ها باز بماند.
شش‌رنگ، سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری را به اعتراض به نقض حقوق بازداشت‌شدگان میهمانی شیراز و آگاه کردن جامعه درباره این موضوع فرامی‌خواند.

شش رنگ (شبکه لزبین‌ها و ترنس‌جندرهای ایرانی)

چهارشنبه ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۵ برابر با اول مهرماه ۱۳۹۴
www.6rang.org

برای اطلاعات بیشتر:
[email protected]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: