UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

برنامه‌های گسترش حمل و نقل عمومی بعد از همیشه سبز

برنامه‌های گسترش حمل و نقل عمومی بعد از همیشه سبز

شهرگان: بعد از آنکه رویای همیشه سبز به واقعیت تبدیل شد و مسیر قطارهای شهری شرکت ترنزلینک از برنابی تا کوکیتلام در دسترس عموم قرار گرفت، این سوال پیش روی شهرهای مترو ونکوور قرار گرفته است که بعد از این قرار است چه اتفاقی بیافتد.

همیشه سبز که ختم به ایستگاه کوکیتلم سنتر می‌شود و این ایستگاه در زمان ساخت، مجهز به امکانات لازم برای ادامه مسیر شده است.

قطارهای سریع و سبک شهری یا آر‌ال‌تی صورت‌حساب کمتری جلوی دولت‌های شهری مترو ونکوور می‌گذارند. عکس از شرکت ترنزلینک

هرچند هنوز مشخص نیست تا ادامه مسیر از این ایستگاه تا پورت کوکیتلم، میپل ریچ و پیت میدوز به شکل قطارهای اسکای‌ترن باشد یا به شکل قطارهای سریع و سبک ریلی (ال‌آر‌تی) باشد که در خیابان ساخته می‌شوند و احتیاج به سرمایه‌گذاری سنگین مسیرهای اسکای‌ترن را ندارند.

پیش‌تر ترنزلینک امیدوار بود که بتواند بخشی از مالیات بر خرید را صاحب بشود و بر ادامه ساخت مسیرهای اسکای‌ترن سرمایه‌گذاری کند. ولی در سال گذشته، ساکنین شهرهای مترو ونکورو به رفروندام مربوط به این مالیات، رای منفی دادند و در نتیجه، این گزینه از دست رفت.

حالا باید این تصمیم گرفته شود که با منابع موجود چطور می‌توان طرح توسعه پورت‌مودی-کوکیتلم را ساخت و حمل و نقل شهری مناسبی را به شهرهای سه‌گانه آورد. این تصمیمی مهم است تا بتوان مناطق مختلف شهری را به حمل و نقل عمومی متصل کرد و شرایط بهتری برای جابه‌جایی در منطقه‌های شهری را خلق کرد.

قطارهای سریع و سبک ریلیِ سوری

برنامه دیگر توسعه حمل و نقل عمومی از شهر سوری شروع می‌شود و پیشنهاد شده تا به شکل قطارهای سریع و سبک ریلی (ال‌آری‌تی) باشد.

این قطارها، دو مسیر عمده را طی می‌کنند.

سوری و لنگلی باید راه‌حلی برای حمل و نقل عمومی پیدا کنند تا بتوانند حمل و نقل روزانه ۱۷۰ هزار مسافر را بهبود ببخشند. عکس از شرکت ترنزلینک

یکی مسیر نیوتن-گیلدفورد است که ۱۰ کیلومتر را در ۱۱ ایستگاه طی می‌کند و دومی مسیر سوری-لنگلی است که ۱۶ کیلومتر را در ۸ ایستگاه طی خواهد کرد.

در صورت نهایی شدن این دو مسیر، حمل و نقل عمومی با سرعتی بالاتر به مکان‌های دور‌تر مترو ونکوور ممکن خواهند شد و این می‌تواند برای شهر سوری مهم باشد که گام‌های پیشرفت را طی می‌کند و در سال ۲۰۲۰، پیش‌بینی شده از شهر ونکوور پیشی بگیرد و تبدیل به بزرگ‌ترین شهر بریتیش کلمبیا بشود.

همچنین پیش‌بینی شده این دو مسیر روزانه به شکل میانگین، ۱۷۰ هزار نفر را جابه‌جا خواهند کرد.

طرح‌های توسعه در محله‌های شمالی شهر ونکوور

دو طرح دیگر رودرروی شهر ونکوور برای توسعه حمل و نقل عمومی، دو مسیر در محله‌های شمالی این شهر هستند.

در مسیر اول، ایستگاه وی‌سی‌سی کلارک تا آربوتوس گسترش می‌یابد. این مسیر ۶ کیلومتر طول خواهد داشت، در زیر زمین ساخته خواهد شد و ۶ ایستگاه تازه قطار شهری بایستی برای آن ساخته شود.

آیا در آینده‌ای نزدیک قطارها در مسیرهای شلوغ به جای اتوبوس‌ها حرکت خواهند کرد؟ تصویر از دولت شهر سوری

مسیر دوم، یک خط پیشنهادی قطارهای سریع و سبک شهری است که در مسیر برادوی تا دانشگاه بریتیش کلمبیا (یو‌بی‌سی) برود و جایگزین اتوبوس‌های سریع‌السیر مسیر بی-لاین موجود بشود.

شهر ونکوور هنوز مراحل تحقیقی و امکانات سرمایه‌گذاری این دو پروژه را می‌سنجد و هیچ کدام از این دو پروژه، در صورت تصویب‌های نهایی از سوی این دولت و ساکنین این شهر، زودتر از سال ۲۰۱۷ شروع نخواهند شد.

تله‌کابین در مسیر کوه برنابی

برنامه‌ریزی ساخت تله‌کابین از مسیر ایستگاه پروداکشن وِی-یونیورسیتی در شمال شهر برنابی تا کوه برنابی و دانشگاه سایمون فریزر (اس‌اف‌یو) آماده شده است ولی ساخت این مسیر هنوز در اولویت برنامه‌های شرکت ترنزلینک قرار ندارد و در صورتی که بودجه‌ای بتوان برای این پروژه معین کرد، اجرای آن ممکن است شروع بشود.

در صورتی که بودجه‌ای برای این طرح پیدا بشود، در صورتی که ساکنین برنابی با این پروژه موافقت کنند، این پروژه می‌تواند به واقعیت تبدیل شود. در پیش‌بینی‌های ترنزلینک آمده است که این مسیر تله‌کابین در بازه زمانی ۲۵ سال با توجه به تراکم حمل و نقل در مسیر برنابی تا دانشگاه سایمون فریزر می‌تواند صورت‌حساب کمتری در مقابل این شرکت و مصرف‌کنندگان خدمات آن قرار بدهد.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: