تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

تشیع جنازه مه‌آفرید امیرخسروی زیر مراقبت شدید نیروهای امنیتی

تشیع جنازه مه‌آفرید امیرخسروی زیر مراقبت شدید نیروهای امنیتی

شهرگان: پس از گذشت هزار روز از دستگیری مه‌آفرید امیرخسروی به عنوان متهم اصلی پرونده ۳هزار میلیارد تومانی، سحرگاه روز شنبه سوم خرداد حکم اعدام او غیرمنتظره و بدون اطلاع قبلی – حتی به وکیل‌اش – در زندان اوین اجرا شد.

مه‌‌آفرید امیر خسروی به مدت ۱۸ ماه در بندهای امنیتی۲۴۱ زندان اوین و بند فوق امنیتی ۳۳۶ نیروی مسلح نظامی زیر شدیدترین فشار‌ها برای اعتراف گیری به‌سر بُرد و تا اجرای حکم اش در زندان اوین بازداشت بود.

 جنازه مه‌آفرید امیرخسروی صبح روز شنبه چهارم خرداد، به غلامعلی ریاحی وکیل او تحویل شد و صبح همان روز نیز با حضور خانواده‌های وابسته، دوستان و عده زیادی از کارکنان شرکت توسعه سرمایه گذاری امیر منصور آریا با کنترل شدید نیروهای لباس شخصی برگزار شد و در قطعه ۱۱۰ بهشت زهرا به خاک سپرده شد. در حین تشییع جنازه شعارهایی نیز علیه حاکمیت داده می‌شد. من جمله «ما اهل کوفه نیستیم مه‌آفرید تنها بماند» و «هیهات منا ‌الذله». . .

[vsw id=”kWPoivkveXg” source=”youtube” width=”600″ height=”444″ autoplay=”no”]

[vsw id=”rZ2Scq9kPN4″ source=”youtube” width=”625″ height=”444″ autoplay=”no”]

مراسم تشیع جنازه، منجر به دستگیری‌ چند تن شد که پس از گرفتن تعهد از خانواده وی که هیچ مراسمی در رشت و تهران برگزار نمی‌شود آزاد شدند. از برگزاری مراسم هفت مه‌آفرید در زادگاهش «ناش» در روز جمعه ۹ خرداد تا لحظه این گزارش، مخالفتی نشده‌است.

 ma-afarid khosraviاعدام مه‌آفرید امیرخسروی بازتاب‌های متفاوتی در رسانه‌های خارجی داشته است.  روزنامه‌های وابسته از جمله تسنیم و الف و روزنامه جمهوری اسلامی این بازتاب‌ها را با آب و تاب بر روی خروجی‌های خود گذاشتند و پیام نو با ظرافت و زدن تیتر: «اعدام مه‌آفرید و قدرتمندی دولت روحانی در مبارزه با فساد اقتصادی» سعی دارد این اقدام را به پای دولت روحانی بنویسد.  این  نگاه  تلاش دارد تا برای افراد حقیقی و مسئولان تا رده معاون رئیس جمهور سابق، نمایندگان مجلس، محسن رضایی دبیر شورای مصلحت نظام و همچنین سردار قاسمی وزیر نفت دولت پیشین، معاون رئیس قوه قضائیه و دیگر سرداران و متهمان اصلی، حاشیه امن بوجود آورد. غافل از اینکه این نوع احکام خارج از قدرت قوه مجریه و توسط رئیس قوه قضائیه و با مشاورت رهبری تعیین و تکلیف می‌شود. برای اجرای حکم اعدام مه‌آفرید امیرخسروی، دادستان کل کشور، دادستان تهران، قاضی سراج و قاضی تورگ («قاضی اجرای احکام» – داماد دادستان تهران)، بیشترین نقش را در تسریع اجرای آن ایفا کردند.

  بازتاب اعدام مه‌آفرید امیرخسروی در رسانه‌های خارجی

 انتشار خبر اعدام مه آفرید خسروی در رسانه‌های خارجی بازتاب گسترده‌ای داشت و به ویژه مورد توجه روزنامه و شبکه‌های اقتصادی قرار گرفت.

 روزنامه‌ فایننشال تایمز

روزنامه‌ فایننشال تایمز در این باره نوشت: ایران صبح روز شنبه اصلی‌ترین متهم پرونده بزرگ فساد مالی را که مربوط به دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بوده است اعدام کرد. به نظر می‌آید این اعدام پاسخی بوده به انتقادات علیه تعهدات دولت برای مبارزه با فساد اقتصادی.

این روزنامه در ادامه به سخنان غلامعلی ریاحی وکیل مدافع امیر خسروی اشاره کرده و نوشته است: هیچکس، از جمله وکیل این متهم و اعضای خانواده‌اش از اعدام وی مطلع نبوده‌ است.

غلامعلی ریاحی در گفت و گو با فایننشال تایمز گفت: آقای خسروی به‌عنوان نماد مبارزه با فساد مالی اعدام شده است.

این روزنامه در ادامه آورده است: اعدام خسروی پس از آن انجام شد که دولت حسن روحانی و برخی از اعضای پارلمان، قوه قضاییه را به دلیل نداشتن قاطعیت کافی در برخورد با فساد مالی مورد انتقاد قرار دادند.

روحانی روز شنبه گفته بود که دولتش برای برداشتن یک جهش بزرگ به سمت توسعه‌ اقتصادی، باید مقابل فساد مالی بایستد.

 واشنگتن پست

همچنین روزنامه‌ واشنگتن پست با اعلام خبر اعدام مه آفرید امیر خسروی نوشت: دفتر دادستانی تهران اعلام کرد متهم ردیف اول پرونده فساد بزرگ مالی صبح روز شنبه در زندان اوین تهران اعدام شد. وی یکی از چهار نفری است که در سال ۲۰۱۲ به دلیل اختلاس ۲٫۶ میلیارد دلاری به اعدام محکوم شدند.

این روزنامه همچنین نوشت که زمان اعدام خسروی به صورت علنی اعلام نشده بود و از این رو انتشار این خبر بسیاری را شوکه کرد.

 خبرگزاری آسوشیتدپرس

در جایی دیگر خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از رسانه‌های داخلی گزارش داد: تاجر میلیاردر ایرانی و متهم ردیف اول پرونده‌ کلاهبرداری بانک‌های دولتی که به گفته‌ مقامات ایران بزرگترین کلاهبرداری از زمان انقلاب در جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود به مجازات اعدام رسید.

این خبرگزاری همچنین افزود: این متهم که با عنوان امیر منصور آریا نیز شناخته می‌شود پس از آنکه دیوان عالی حکم اعدام وی را تایید کرد در زندان اوین واقع در شمال تهران به مجازات رسید.

وکیل مدافع وی گفته بود که از اعدام موکلش اطلاعی نداشته است.

مقامات دولتی بلافاصله‌ پس از انتشار این خبر اظهار نظری نکردند.

 نیویورک تایمز

علاوه بر این روزنامه نیویورک تایمز با انتشار خبر اعدام مه آفرید امیر خسروی جزئیاتی را در مورد پرونده‌ وی ارائه داد و نوشت: خسروی در سال ۲۰۱۲ در زمان ریاست جمهوری احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق ایران به دلیل فساد مالی محکوم شد.

مخالفان دولت احمد‌ی‌نژاد، وی و مشاورانش را به ارتباط با خسروی متهم می‌کردند.

این روزنامه آورده است: این پرونده که از زمان انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ میلادی بزرگترین کلاهبرداری مالی محسوب می‌شود در سال ۲۰۱۱ مورد توجه قرار گرفت و گفته می‌شود وزارت اطلاعات مسئول رسیدگی به آن شد.

در جریان رسیدگی به پرونده افراد دیگری نیز مجرم شناخته شدند.

 رادیو اروپای آزاد

سایت رادیو اروپای آزاد نیز در این باره نوشت: «تاجر میلیاردر ایرانی که در یک کلاهبرداری بانکی ۲.۶ میلیارد دلاری دست داشت، به دار آویخته شد». به نوشته این پایگاه، خسروی بابت استفاده از اسناد جعلی برای دریافت اعتبار از بانک صادرات ایران مجرم شناخته شده بود.

اسکای نیوز

پایگاه خبری اسکای نیوز انگلیس ضمن انتشار این خبر به نقل از غلامعلی ریاحی، وکیل امیرخسروی نوشت: موکل وی بدون هرگونه اعلان قبلی اعدام شده است. من اطلاعی از اعدام موکل خودم نداشتم…همه اموال و دارایی های موکلم در اختیار دفتر دادستانی قرار گرفته است. اسکای نیوز در ادامه می نویسد: شرکت توسعه امیر منصور آریا در طی یک بازه زمانی ۲ ساله حدود ۴۰ شرکت شامل چند شرکت دولتی و یک باشگاه فوتبال را خریداری کرده بود.

 یو اس ای تودی

یو اس ای تودی نیز با انعکاس این خبر، به نقش محمود رضا خاوری، رئیس سابق بانکی ملی ایران که در سال ۲۰۱۱ به کانادا گریخت، به عنوان یکی دیگر از عناصر کلیدی این پرونده اشاره کرده است. پایگاه های خبری رویترز، فرانس پرس، آسوشیتدپرس، ایندین اکسپرس و اینترنشنال بیزینس تایمز نیز از جمله رسانه هایی بوده اند که این خبر را منعکس کرده اند. اگرچه بیشترِ رسانه های خارجی صرفا به انعکاس خبر اعدام مه آفرید پرداخته اند اما برخی از رسانه های غربی سعی کرده اند این اقدام را به معنای گستردگی فساد مالی در دستگاه دولتی ایران تفسیر کنند. رسانه‌های ایندین اکسپرس، نیشین پاکستان و خبرگزاری فرانسه نیز این هبر را بازتاب دادند.

 دیدگاه فیسبوکی دوتن از روزنامه‌نگاران

ژیلا بنی‌یعقوب (روزنامه‌نگار)

امروز مهمان عزیزی داشتم. وقتی خبر اعدام مه آفرید را شنید، با ناراحتی زیاد گفت: “به خاطر بی عرضه‌گی شماها اعدام شد.” پرسیدم ما؟ گفت بله شما روزنامه نگارها، و فعالانی که مخالفتی با اعدام او نکردید…” نمی دانم ما چقدر مقصریم؟ شاید حق با او باشد. نمی دانم مه آفرید دقیقا چه کرده و از جزییات پرونده او بی خبرم. اما می‌دانم در هر صورت با مجازات اعدام مخالفم: هرکه می خواهد باشد و هرکاری کرده باشد، با مرگش مخالفم و متاسفم که اگر می توانستیم کاری کنیم، نکردیم و سکوت کردیم…
مطلب زیر را شراگیم زند در باره‌اش نوشته است که به نظرم قابل تامل است:

[درست است که “مه آفرید امیر خسروی” کسی بود که به صورت غیر قانونی اعتبارات بانکی کلانی را از بانکها دریافت نمود اما فراموش نکنیم که تقریبا تمام آن اعتبارات صرف تولید و اشتغال زایی در داخل ایران شد. با آن اعتبارات ده‌ها کارخانه‌ی ورشکسته و زیان‌ده خریداری شد و با مدیریت صحیح در مدت کوتاهی به سود دهی رسید و همچنین چندین کارخانه‌ی بزرگ تاسیس شد. با آن اعتبارات در مجموع نزدیک به هفده هزار نفر در مجموعه شرکتهای آقای “امیر خسروی” مشغول به کار شدند.

مجازات اعدام به هر شکل و برای هر جرمی مجازاتی غیر انسانی و وحشیانه است. اما برای جرایم اقتصادی به مراتب وحشیانه تر است چون به هیچ وجه تناسبی با جرم صورت گرفته ندارد… مه آفرید امیر خسروی اگر “مفسد اقتصادی” بود بخش بزرگی از سرمایه‌اش را به تدریج از ایران خارج میکرد. مثل صدها “آقا” و “آقا‌زاده”‌ی دیگر که چنین میکنند…
اعدام انسانی که نه تنها آزار و صدمه‌ای به کسی نرساند، بلکه برای هفده هزار نفر نیز ایجاد شغل نمود و مجموعه کارهایش همه در جهت رشد اقتصادی ایران بود، تاسف بار و ناامید کننده است.]

https://www.facebook.com/jbaniyaghoob?fref=ts

 رضا انصاری راد (روزنامه‌نگار)

[از دیروز که خبر اعدام مه آفرید امیرخسروی را شنیدم به چنان دل آشوبه‌ای دچار شده‌ام که به قطع می توانم بگویم اردیبهشت ۹۱ که برای اجرای حکم به زندان رفتم چنین نشدم. چون این اعدام تکرار این تجربه است که نشان می دهد ما گرفتار کسانی هستیم که لاپوشانی اشتباهات خود را در گرفتن جان آدم ها می جویند تجربه ای که شاید دو سه دهه گذشته مقصودشان را برای کوتاه مدت افاقه می کرد اما قطعا امروز دیگر هیچ محصلی برایشان نخواهد داشت. مه آفرید در پناه دولتی مه آفرید شد که آنان که امروز دست اندر کار اعدام او شدند برای به کرسی نشاندن رئیس اش از هیچ اقدام غیر قانونی (زدن،بستن،کشتن،زندانی و حصر کردن) فروگذار نکرده و حقوق های بسیار ضایع کردند. کسی که به گفته خودشان در سال‌های نشستن‌اش بر کرسی ریاست دولت مرتکب ۲۰۰۰ تخلف در اجرای قانون بودجه شده و هر ساله ۷۰ درصد بودجه را خارج از قانون بودجه مصوب مجلس مصرف کرده است.
پ. ن. برای نمونه فقط عرض می کنم قیاس شود محکوم شدن قاضی مرتضوی در پرونده کهریزک به ۲۰۰ هزار تومان جریمه نقدی با اجرای حکم اعدام مه آفرید امیرخسروی]

https://www.facebook.com/reza.ansarirad

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights