UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

تصویب طرح بلند‌مدت ترابری شهری ونکوور

تصویب طرح بلند‌مدت ترابری شهری ونکوور

 

شهرگان: روز چهارشنبه ۳۰ اکتبر، شورای شهر ونکوور، طرح خارج کردن دوسوم ونکووری‌ها از اتومبیل‌هایشان و استفاده آنان از سیستم ترابری همگانی، دوچرخه، و پیاده روها تا سال ۲۰۴۰ را، مورد تصویب قرار داد. شایان توجه است که برنامه ریزان شهری مدت دو سال روی این طرح کار کرده و در این مدت با تعداد ۱۸۰۰۰ نفر از مردم مشورت کرده‌اند. 

در حال حاضر، در شهر ونکوور با بیش از ۴۰۰ کیلومتر مسیر دوچرخه که تقریبا ۱۰ مسیر آن از مسیر اتومبیل رو جدا شده است، حدود ۱۲ در صد از تردّد به وسیله دوچرخه انجام می‌گیرد.

گئوف مگز عضو شورای شهر، که خود دوچرخه سوار است می‌گوید: زمین‌های موجود برای ساختن جاده‌های بیشتر نامحدود نیستند، لذا فراهم کردن انتخاب‌های بیشتر برای تردّد مردم دارای اهمیت است. جری دابروولنی مدیر ترابری شهری ونکوور، روز سه‌شنبه به شورای شهر گفت؛ طرح ترابری ۲۰۴۰ ونکوور، برای سیستم ترابری عمومی در راهرو برادوی، بهبود اتصال مسیرهای موجود دوچرخه سواری، و تشویق ایجاد مناطق مسکونی بیشتر در نزدیکی سیستم ترابری همگانی اولویت قایل است. او گفت: «مساله اعلام جنگ به اتومبیل، و یا ساختن مسیرهای بیشتر برای دوچرخه نیست، مساله ایجاد خدمات در سطحی بالاتر است».  

دابروولنی می‌گوید در حالی که از طرف شهرداری ونکوور ۷۰ میلیون دلار برای ترابری همگانی تا سال ۲۰۱۴ تعهد شده است، پروژه‌های ایجاد زیر ساخت‌های ترابری همگانی، نیازمند تامین مالی بیشتر از طرف ترانس لینک است. ترانس لینک در استراتژی خود تا سال ۲۰۴۰ میزان ده در صد از تردد را برای دوچرخه سواری در نظر می‌گیرد. اما با توجه به مشکلات مالی استان، مشخص نیست که چه مقدار پول و چه موقع تامین خواهد شد. در هر صورت راهرو برادوی به ترابری همگانی بیشتری نیازمند است. تا زمانی که یک خط قطار زیر زمینی سریع در این مسیر به طرف یو بی سی ساخته شود، می‌توان اتوبوس‌های دو طبقه و اتوبوس‌های طویل را افزایش داد. 

این طرح در حالی که برای فعالیت‌هایی که به کاهش گازهای گلخانه‌ای منجر شود، مشوق‌های مالی در نظر می‌گیرد، اما در همان حال به نیاز بیزینس‌ها برای استفاده از خیابان‌ها، به ویژه تردّد به بندر و فرودگاه توجه دارد.

طرفداران استفاده از دوچرخه، ناتوانان جسمی، و طرفداران فضای عمومی این طرح را ستوده و آن‌را عالی و انقلابی خوانده‌اند، اما البته همه طرفدار این ایده نیستند. صاحبان بیزینس نگرانی‌های خود را در این زمینه ابراز می‌دارند.

منبع روزنامه مترو  

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: