تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

ظریف به نمایندگان: دیگر توقع اظهار نظر در جلسه غیرعلنی نداشته باشید

ظریف به نمایندگان: دیگر توقع اظهار نظر در جلسه غیرعلنی نداشته باشید

 محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، با انتقاد از نقل‌قول‌های نمایندگان مجلس پس از نشست غیرعلنی کمیسیون امنیت ملی، اظهار داشت که از این پس نمایندگان انتظار اظهار نظر در جلسه غیرعلنی نداشته باشند.

A65F8768-F98A-4ACA-B83A-D5C57041838E_mw1024_n_s

 ظریف روز یکشنبه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره سفر نیویورک با نمایندگان جلسه غیرعلنی داشت. پس از این نشست برخی از نمایندگان اصولگرا، اظهاراتی به ظریف درباره مکالمه روحانی با اوباما و دیدار با جان کری منتسب کردند که با واکنش وزارت خارجه و شخص وزیر مواجه شد.
پیش از این نشست غیرعلنی، آیت‌الله خامنه‌ای ضمن حمایت از سیاست خارجی دولت  گفته بود برخی اقدامات در نیویورک «به جا نبود».
باشگاه خبرنگاران جوان، پس از نشست کمیسیون امنیت ملی به نقل از حسین نقوی  سخنگوی این کمیسیون نوشت: «ظریف اشاره کرد ما فکر می‌کردیم مکالمه‌ها و گفت‌وگوها در حدی که انجام شد در این حد مجوز داریم ولی وقتی حضرت آقا اشاره کردند برداشت ما این است که ایشان اولا به گفت‌وگوی اوباما با دکتر روحانی انتقاد دارند و این را یکی از اقدامات نابجا می‌دانند و طولانی شدن مذاکرات بنده و جان‌کری را اقدامات نابجای بعدی می‌دانند.»
پس از آن بود که روزنامه کیهان که در خط مقدم مخالفت با سیاست‌های دولت روحانی است در تیتر اول خود به نقل از ظریف نوشت: «مکالمه روحانی با اوباما و دیدار طولانی من با جان کری نابجا بود».
در واکنش به نقل‌قول‌هایی که نمایندگان به ظریف منتسب کردند، وزیر خارجه ایران، سه‌شنبه شب،  ۱۶ مهرماه به این رویه نمایندگان انتقاد کرده و نوشت چنین برخوردهایی او را روانه بیمارستان کرده است.
ظریف در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «ساعت ۹ و نیم شب است و تازه از بیمارستان و مطب پزشک برگشته‌ام … امروز صبح، بعد از دیدن تیتر یک روزنامه، کمردرد و پادرد شدیدی گرفتم. حتی نمی‌توانستم راه بروم یا بنشینم. فکر کردم دیسک کمر و سیاتیک گرفته‌ام. فقط توانستم دو ملاقات خارجی را انجام دهم … وقتی ۴-۵ ساعت استراحت مشکل را حل نکرد، …به بیمارستان رفتم…. ام آر آی نشان داد که مشکل من بیشتر عصبی و اسپاسم عضلانی است.»
وزیر خارجه ایران افزود: «… روز تلخی بود ولی برای من بسیار آموزنده. یاد گرفتم که هرچه می‌خواهم بگویم علنی و عمومی بگویم و گرنه بازار سوءاستفاده بسیار داغ است. باعث تاسف است که یک و نیم ساعت بحث جدی، صمیمانه و خصوصی با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، صراحتا توافق شده بود محرمانه و غیرقابل نقل خواهد ماند، در چندجمله خلاصه شد که هیچ ارتباطی با بحث مفصل من نداشت و به مطبوعات درز داده شد.»
ظریف همچنین درباره مطلب روزنامه کیهان می‌افزاید: «بدتر از آن افرادی که خود را قاضی صداقت بنده دانسته و با تیتر کوچک صداقت مرا می ستایند، با بزرگترین تیتر ممکن جمله‌ای را از من به عنوان نقل قول مستقیم از بنده منتشر کردند که با آنچه گفته بودم مطابقت نداشت. جالب آنجاست که کسانی که ادعای ولایتمداری دارند جلوتر از رهبری حرکت می‌کنند و هیچ از خود نمی‌پرسند که اگر ایشان مصلحت می‌دیدند خودشان مصادیق را روشن می‌فرمودند.»
وی در ادامه خطاب به نمایندگانی که چنین نقل قولی را منتسب به وی کرده‌اند نوشته است که از این پس «تنها توقع اظهار نظر رسمی در جلسات علنی» داشته باشند.
روز سه‌شنبه مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه هم در موضعی رسمی اعلام کرد برداشت‌های نمایندگان از سخنان ظریف «دقیق منتشر نشده و تیترهای برخی جراید فاقد صحت است و تکذیب می‌شود.»
با این حال منصور حقیقت‌پور نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس روز سه‌شنبه، در مصاحبه با تسنیم عنوان کرد محمد جواد ظریف در نشست غیرعلنی این کمیسیون گفته است که «از نظر ما مکالمه تلفنی رئیس‌جمهور با اوباما جزء آن مصادیق نابجا بودن مدنظر رهبر انقلاب اسلامی بوده و تصمیم اشتباهی گرفته‌اند.»
در همین روز سخنگوی کمیسیون امنیت ملی پس از جنجالی شدنش اظهاراتش در مصاحبه با خبرگزاری مجلس، خبر کیهان را تکذیب کرد اما کیهان در شماره روز چهارشنبه خود نوشته است که این نماینده اصل حرفش را تکذیب نکرده و گفته که در گزارش کتبی کمیسیون امنیت ملی چنین چیزی وجود ندارد.
کیهان در شماره چهارشنبه خود هم در حمله‌ای دیگر به محمدجواد ظریف تیتر یک خود به وی اختصاص داد و نوشت: «برخورد صادقانه ظریف خط سازش را به هم زد.»
روزنامه کیهان و بخشی از اصولگرایان، سیاست خارجی روحانی را در حالی زیر سئوال می‌برند، که از سخنرانی‌ها و نامه‌های بی‌پاسخ محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور پیشین به سران کشورهای غربی و آمریکا به عنوان دستاورد یاد می‌کردند. سخنرانی‌ها و اظهاراتی که به گفته بسیاری، کشورهای جهان را در تحریم‌های ایران همصدا کرد.
از سوی دیگر در ایالات متحده هم شماری از نمایندگان و سناتورهای آمریکایی به شدت دولت اوباما را در مورد ایران زیر فشار قرار داده‌اند و خواهان تحریم‌های هرچه سنگین‌تر تا قطع کامل شریان نفت و برچیدن برنامه هسته‌ای هستند.
در صف دیگر مخالفان بهبود مناسبات ایران و آمریکا، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، است که در روزهای اخیر سخنرانی‌ها، ملاقات‌ها و مصاحبه‌های خود را به جلوگیری از بهبود ارتباط غرب با ایران و  مخالفت با کم شدن تحریم‌ها اختصاص داده است.

[رادیو فردا]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

In touch with the diaspora of Iranian culture.
Shahrgon is an online magazine for the diaspora of Iranian culture and the Persian-speaking language in Canada.
Shahrgon, the magazine of the diaspora of Iranian culture in Vancouver, Canada, started working in 1992 with the publication "Namai Iran" and then in the evolution of "Ayandeh" and "Shahrvand-E Vancouver," it transformed into Shahrgon.

Shahrgon; The magazine of the diaspora of Iranian culture;

شهرگان مجله‌ی دیاسپورای فرهنگ ایرانی در ونکوور کانادا از سال ۱۹۹۲ با نشریه‌‌ی «نمای ایران» آغاز به‌کار کرده و سپس در فرگشتی از «آینده‌» و «شهروند ونکوور» به شهرگان فراروئید

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights