تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

لاوروف: اتحادیه اروپا به اجرای توافقات با ایران طول می‌دهد

لاوروف: اتحادیه اروپا به اجرای توافقات با ایران طول می‌دهد

گسترش لیست سیاه آمریکا علیه ایران باعث دشوارتر شدن اجرای توافق‌های ژنو خواهد‌شد

Lavrovخبرگزاری «ریا نووستی» امروز شنبه ۲۳ آذر، به نقل از مصاحبه “سرگی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه با شبکه تلویزیونی “روسیه ـ ۲۴” نوشت:  «اتحادیه اروپا به اجرای مرحله اول توافقات گروه”۱+۵″ میانجیان بین‌المللی حل مساله هسته ای با ایران طول می دهد و خطر تعویق اجرای این توافق ها وجود دارد.»

وزیر امور خارجه روسیه در این مصاحبه خاطرنشان ساخت:”متاسفانه آغاز اجرای مرحله اول توافقات طول پیدا کرده است چون اتحادیه اروپا به ما اطلاع داده که این توافقات باید به تصویب تمام کشورهای عضو این اتحادیه برسد. نزدیک ترین امکان برای این روز ۱۶ دسامبر سال جاری فرا می رسد”.

لاوروف وزیر خارجه روسیه در این رابطه ابراز نگرانی کرد و گفت با این حال” نشانه های آن وجود دارد که این بار اعضا نتوانند این بسته را مورد تایید قرار دهند و در این‌صورت همه چیز به ماه ژانویه موکول می شود و در نتیجه شمارش شش ماه برای اجرای مرحله اول توافقات، یک ماه دیگر به تعویق خواهد افتاد”.

یادآور می شود ایران و گروه “۱+۵” میانجیان بین المللی حل مساله هسته ای ۲۴ نوامبر پس از ۵ روز رایزنی در ژنو به توافقی دست یافتند که طبق آن ایران کارها در چارچوب برنامه هسته ای را کاهش داده و دسترسی کارشناسان بین المللی به تاسیسات اتمی خود برای بازرسی های دقیق تر را تامین می کند و در مقابل تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی کاهش و تخفیف خواهد یافت.

آمریکا، اسراییل و برخی از دیگر کشورهای غربی معتقدند که ایران تحت پوشش برنامه صلح آمیز هسته ای مشغول ساخت سلاح هسته ای است. مقامات ایرانی نیز با رد این اتهامات بارها اعلام کرده اند که برنامه هسته ای این کشور صرفا جهت رفع نیازهای انرژی است.

این خبرگزاری همچنین نوشت: “ماریا زاخارووا” معاون مدیر اداره اطلاع رسانی و مطبوعات وزارت امور خارجه روسیه اظهار داشت گسترش لیست سیاه آمریکا علیه ایران باعث دشوارتر شدن اجرای توافق های ژنو میان تهران و گروه “۱+۵” میانجیان بین المللی حل مساله هسته ای خواهد شد.

در بیانیه زاخارووا، منتشره در سایت وزارت امور خارجه روسیه گفته می شود: “گسترش لیست سیاه آمریکا علیه ایران می تواند باعث دشوار شدن جدی اجرای توافق های ژنو شود که تخفیف تحریم ها را در نظر می گیرد”.

وزارت امور خارجه روسیه همچنین اعلام کرد “اقدامات واشینگتن به تقویت اعتماد میان طرفهای مذاکره و رسیدن به توافقنامه همه جانبه برای حل مسایل مربوط به برنامه هسته ای ایران و تامین کامل حقوق تهران طبق قرارداد منع گسترش سلاح هسته ای نمی شود”.

وزارت امور خارجه روسیه، آمریکا را به “نشان دادن برخورد هر چه مسئولانه تر فرا می خواند تا دینامیک مثبت روند مذاکرات حفظ شود”.

یادآور می شود ایران و گروه “۱+۵” میانجیان بین المللی حل مساله هسته ای در ماه نوامبر در نتیجه مذاکرات پنج روزه در ژنو به توافقی دست یافتند که طبق آن ایران کارها در چارچوب برنامه هسته ای را کاهش داده و دسترسی کارشناسان بین المللی به تاسیسات اتمی خود برای بازرسی های دقیق تر را تامین می کند و در مقابل تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی کاهش و تخفیف خواهد یافت.

آمریکا و برخی از دیگر کشورهای غربی معتقدند که ایران تحت پوشش برنامه صلح آمیز هسته ای مشغول ساخت سلاح هسته ای است. مقامات ایرانی نیز با رد این اتهامات بارها اعلام کرده اند که برنامه هسته ای این کشور صرفا جهت رفع نیازها به  انرژی و دیگر نیازهای صلح آمیز است.

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights