UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

ده نکته درباره بودجه ۲۰۱۷ کانادا

ده نکته درباره بودجه ۲۰۱۷ کانادا

دولت فدرال در حالی بودجه تازه خود را معرفی کرد که کسری بودجه ۲۸.۵ میلیارد دلاری برایش پیش‌بینی شده است و تا سال ۲۰۱۹، روند کاهش کسری بودجه شروع نخواهد شد.

همچنین برخلاف نگرانی‌ها، مالیات فدرال بر درآمد افراد و خانواده‌ها چندان متفاوت از سال پیشین خود نشده است.

وزیر اقتصاد در کنار نخست‌وزیر در زمان معرفی بودجه ۲۰۱۷ – عکس از فیس‌بوک جاستین ترودو

هرچند در پنج سال آینده ۵۲۳.۹ میلیون دلار صرف مبارزه با تقلب‌های مالیاتی می‌شود و همچنین دولت در نظر دارد تا سوراخ‌های قوانین مالیاتی را تا می‌شود مسدود کند.

مهم‌ترین نکته‌های بودجه تازه دولت فدرال کانادا را در اینجا بخوانید:

یک – ۲۸.۵ میلیارد دلار کسری بودجه

پس از آنکه سال گذشته، بودجه کانادا با ۲۳ میلیارد دلار کسری بودجه بسته شد، پیش‌بینی شده است که دولت ۳۰۴.۷ میلیارد دلار درآمد کسب کند، ولی در بودجه ۳۳۰.۲ میلیارد دلار هزینه پیش‌بینی شده است.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: اقتصاد کانادا و بریتیش‌‌کلمبیا در ۲۰۱۶: شمردن جوجه‌های آخر پاییز در سالی برای بیشتر قرض گرفتن

دولت بدین شکل با ۲۸.۵ میلیارد دلار قرض روبه‌رو است تا بتواند کشور را در دوره زمانی ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی اداره کند.

بر پایه پیش‌بینی دولت، روند کسری بودجه، در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در مقایسه با ۲۰۱۶، افزایش پیدا خواهد کرد و سپس از ۲۰۱۹ بتدریج کاهش پیدا می‌کند تا در ۲۰۲۱ به کمتر از ۲۰ میلیارد دلار در سال برسد.

دو – افزایش مرخصی والدین برای تولد بچه

در بودجه امسال، ۲۶ صفحه به موضوع برابری جنسیتی اختصاص یافته است و به بررسی راهکارهای بهبود برابری افراد پرداخته است.

بدین شکل، بودجه طوری نوشته شده که وضعیت زنان در آموزش و پرورش بهبود پیدا کند، همچنین در ۱۱ سال آینده، ۷ میلیارد دلار صرف آموزش‌های دبستانی و پیش‌دبستانی و مراقبت از کودکان بشود و در کنار دگیر موارد، ۱۰۱ میلیون دلار هم صرف حمایت از استراتژی ملی در مبارزه با خشونت بر پایه جنسیت خواهد شد.

نماد این تغییرها، افزایش زمان مرخصی تولد بچه است.

در بودجه امسال، این امکان فراهم شده است تا والدین بتوانند حداکثر ۱۸ ماه برای تولد بچه‌شان، مرخصی با حقوق بگیرند و بودجه‌ای ۷ میلیارد دلاری برایش مشخص شده است. پیش‌تر حداقل زمان مرخصی تولد بچه، ۱۵ هفته و حداکثر آن ۱۲ ماه بود.

هرچند هنوز گام‌های بیشتری برای رسیدن به این هدف باید برداشته شود.

قوانین داخلی، بخصوص قانون بیمه کار بایستی اصلاح بشوند و همچنین مقررات استان‌ها و دولت فدرال در این زمینه باید تصحیح بشوند.

همچنین پیش‌بینی شده است که والدین بتوانند بخشی از این زمان را بین خود تقسیم کنند. هرچند والدینی که ۱۲ ماه به مرخصی می‌روند، ۵۳ درصد درآمد ماهیانه خود را با حداکثر ۵۴۳ دلار در هفته دریافت می‌کنند.

ولی والدینی که انتخاب کنند ۱۸ ماه به مرخصی خواهند رفت، در ۱۵ هفته نخست، ۵۵ درصد درآمد خودشان را می‌توانند دریافت کنند و در ۶۱ هفته بعدی، ۳۳ درصد درآمدشان را دریافت خواهند کرد.

همچنین والدین بایستی در سال گذشته، ۶۰۰ سال را سر کار خودشان گذرانده باشند.

سه – یک دهه برای حمل و نقل

در بودجه ۲۰۱۷، رقم ۱۰.۱ میلیارد دلار برای بهبود نظام حمل و نقل کشور در ۱۱ سال آینده معین شده است. این بودجه از بهبود وضعیت فری‌ها تا راه‌آهن را در بر می‌گیرد.

برای مترو ونکوور هم خبر خوبی همراه این بودجه است: دولت فدرال تعهد داده تا ۴۰ درصد هزینه ادامه ساخت مترو برادوی و همچنین مسیر قطارهای سبک شهری سوری را پرداخت کند.

هر دو پروژه که هم‌اکنون مراحل نهایی تصویب خود را طی می‌کنند، از نیازمندی‌های اساسی بهبود وضعیت حمل و نقل عمومی شهرهای مترو ونکوور محسوب می‌شوند.

چهار – لغو کردیت حمل و نقل، معرفی مالیات اوبر

دولت فدرال کردیت حمل و نقل عمومی را از مالیات بر درآمد افراد حذف کرد، چون این کردیت کمکی به کاهش استفاده از ماشین نکرده است. پیش‌تر، افراد می‌توانستند بخشی از هزینه خرید بلیط‌های ماهیانه حمل و نقل عمومی را از درآمد سالیانه‌ خودشان حذف کنند.

در مقابل ولی مالیات تازه‌ای بر اپ‌های شراکت در استفاده از ماشین، همانند اوبر، مشخص شده است. بدین شکل، مصرف‌کنندگان اوبر و اپ‌های مشابه، همان مالیاتی را پرداخت خواهند کرد که هم‌اکنون برای استفاده از تاکسی پرداخت می‌کنند.

پنج – برای آموزش افراد ماهر

بودجه ۲۰۱۷ که عنوان «طبقه متوسط قدرتمندی بسازیم» را بر خود دارد، اهداف مشخصی در بخش «به چالش کشیدن چالش‌ها» دارد.

از جمله اینکه ۱.۱۸ میلیارد دلار صرف آموزش مهارت‌ها و سرمایه‌گذاری بر نوآوری‌ها می‌شود.

شش – عدم افزایش فزاینده بودجه دفاعی

دونالد ترامپ، معتقد است که کشورهای عضو ناتو، سهم خودشان از هزینه‌ها را درست ادا نمی‌کنند. مقررات ناتو می‌گوید که کشورهای عضو بایستی در حدود ۲ درصد از تولید ناخالص ملی خودشان را صرف بودجه دفاعی خودشان بکنند.

بااین‌حال در بودجه تازه دولت فدرال، بودجه ارتش ۱۸۴ میلیون دلار بیشتر شده است. پیش‌تر و در یک دهه گذشته، کانادا بودجه نظامی خودش را مرتب کاهش داده است و هم‌اکنون پیش‌بینی شده است که مابین سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲، کانادا ۱۸.۸ میلیارد دلار صرف این امر بکند.

همچنین پیش‌تر درخواست شده بود تا در بودجه امسال، ۸.۴ میلیارد دلار خرج تجهیزات تازه ارتش بشود، ولی دولت فدرال این رقم را از بودجه حذف کرده و قول داده تا جایی در ۲۰ سال آینده و احتمالا در دهه ۲۰۳۰، بودجه‌ای برای خرید تجهیزات نظامی مشخص بشود.

هفتم – در موضوع مسکن مقرون به صرفه

در کنار ۲۲۵ میلیون دلاری که صرف بهبود وضعیت مسکن جوامع بومی می‌شود، دولت فدرال ۱۱.۲ میلیارد دلار برای ساخت، همچنین تعمیر و بازسازی خانه‌های مقرون به صرفه کانادا مشخص کرده است.

هشتم – در موضوع بحران سوءمصرف موادمخدر

هرچند که دولت فدرال هنوز از اعلام وضعیت اورژانسی بهداشت و سلامت در موضوع بحران سوءمصرف موادمخدر در کشور سر باز می‌کند، ولی نالوکسون، دارویی که می‌تواند مانع مرگ افراد پس از سوءمصرف فنتانل بشود، معاف از مالیات اعلام شده و در فهرست داروهایی قرار گرفته که برای نجات جان افراد حیاتی هستند.

بریتیش کلمبیا، از سال گذشته، وضعیت بحرانی در موضوع سوءمصرف موادمخدر در سطح این استان اعلام کرده است و در سال ۲۰۱۷، هر ماه فراتر از ۱۰۰ نفر در سطح استان، جان خودشان را به‌خاطر مصرف موادمخدر از دست داده‌اند.

نهم – افزایش مالیات نوشیدنی‌های الکلی و سیگار

از ابتدای ماه آپریل، قیمت هر بسته ۲۴ تایی سیگار، ۵ سنت بیشتر می‌شود و بدین شکل یک کارتن حاوی ۲۰۰ سیگار، ۵۳ سنت گران‌تر از قبل خواهد شد.

 افزایش مالیات سیگار، در کنار گران‌تر شدن قیمت نوشیدنی‌های حاوی الکل است که هر لیتر آن‌ها بسته به نوع نوشیدنی، چند سنت از قبل خواهد شد.

به عنوان مثال، یک جعبه ۱۲ شیشه‌ای مولسون کنیدین، ۴۲ سنت گران‌تر از قبل و یک شیشه ۷۵۰ سی‌سی کرون رویال، ۴۷ سنت گران‌تر از قبل خواهد شد.

دولت پیش‌بینی کرده که بدین شکل، ۵۵ میلیون دلار از فروش تنباکو و ۳۰ میلیون دلار از فروش الکل، بیشتر از قبل درآمد کسب خواهد کرد.

دهم – در موضوع بومیان کانادا

در موضوع بومیان کانادا، بودجه امسال ۳.۴ میلیارد دلار برای اساسی‌ترین نیازمندی‌های جوامع بومی مشخص کرده است.

این علاوه بر تعهد ۸.۴ میلیارد دلاری است که در ۲۰۱۶ اعلام شده بود. بدین شکل، این بودجه صرف آموزش دانشگاهی، زیرساخت‌های جوامع و همچنین بهداشت ملت‌های بومی خواهد شد.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: