UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

نگاهی به نامزدهای اصلی جوایز اسکار ۲۰۱۵

نگاهی به نامزدهای اصلی جوایز اسکار ۲۰۱۵

c10-11

شهرگان: مطابق انتظار آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا اسامی نامزدهایی را اعلام کرد که اغلب قابل پیش بینی بودند.

هشتاد و هفتمین مراسم اهدای جوایز اسکار،بیست و دوم فوریه در دالبی تیاتر واقع در هالیوود برگزار خواهد شد و پیش بینی می شود که برخی از فیلم های مطرح سال گذشته نظیر پسرانگی و مرد پرنده بیشترین جوایز را از آن خود سازند.

در بخش بهترین فیلم در کمال تعجب جای فیلم محبوب دختری که رفت (دیوید فینچر) خالی ست در عوض فیلم بحث انگیز تک تیرانداز آمریکایی (کلینت ایستوود) به عنوان نامزد بهترین فیلم توسط اعضای آکادمی برگزیده شده است.

تک تیرانداز آمریکایی که حتی واکنش نوام چامسکی منتقد رسانه های جریان مسلط را هم برانگیخته، تصویری قالبی و کلیشه ای از خاورمیانه نشان می دهد که «ناجیان آمریکایی» آن را بازنمایی می کنند.

C10-2

پسرانگی ساخته ریچارد لینک لایتر که در نوع خود یکی از فیلم های آوانگارد تاریخ سینما است در کنار بازی تقلید، مرد پرنده، هتل بزرگ بوداپست، ضربه شلاقی، نظریه همه چیز و سلما از دیگر نامزدهای بهترین فیلم سال هستند.

پیش بینی من آن است که با توجه به خلاقیت و نوآوری پسرانگی اسکار بهترین فیلم امسال به این فیلم تعلق خواهد گرفت و به این ترتیب احتمالا ریچارد لینک لایتر پس از پنج بار نامزدی اسکار، نخستین جایزه اسکار خود را به عنوان تهیه کننده بهترین فیلم سال دریافت خواهد کرد.

در بخش کارگردانی نیز جای دیوید فینچر خالی ست، الخاندرو ایناریتو، ریچارد لینک لایتر، بنت میلر(فاکس کچر)، وس اندرسون (هتل بزرگ بوداپست) و مورتن تیلدوم پنج نامزد جایزه کارگردانی هستند که گذشته از عدم حضور کارگردان زنی چون آوا دوورنای (سلما) می توان پیش بینی کرد که جایزه اسکار بهترین کارگردانی به الخاندرو ایناریتو برای مرد پرنده یا ریچارد لینک لایتر برای پسرانگی خواهد رسید.

C10-3مرد پرنده ساختاری روایی و نمایشی خلاقانه ای دارد که با استفاده از برداشت بلند ساخته شده است و البته موضوع آن و شیوه پردازش آن سبب شده تا یکی از بهترین فیلم های سال ۲۰۱۴ لقب گیرد.

از میان فیلمنامه ها، مرد پرنده، پسرانگی، شب بیدار، فاکس کچر و هتل بزرگ بوداپست به عنوان فیلمنامه های اصلی و تک تیرانداز آمریکایی، بازی تقلید، خباثت ذاتی، ضربه شلاقی و نظریه همه چیز به عنوان فیلمنامه های اقتباسی نامزد شده اند که در غیاب دختری که رفت، شانس مرد پرنده و بازی تقلید از همه بیشتر است.

از میان فیلم هایی که نامزد اسکار شده اند مرد پرنده و هتل بزرگ بوداپست هر یک با ۹ نامزدی و سپس بازی تقلید با ۸ و پسرانگی و تک تیرانداز آمریکایی هر یک با ۶ نامزدی بیشترین حضور را در مراسم اسکار امسال خواهند داشت.

اکران هفته

c10-4

برخی از فیلم هایی که اکران آنها از آخر هفته در کانادا و آمریکا آغاز خواهد شد عبارتند از:

-ـ تیمباکتو (TIMBUKTU) ساخته عبدرحمان سیسکو که نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی سال هم هست و در جشنواره کن نیز نامزد نخل طلایی بود. در باره مقاومت زنان یک روستا علیه مجاهدین مسلمان در آفریقا است که سعی می کنن قوانین مذهبی را بر زنان تحمیل کنند.

-ـ دخترانگی (GIRLHOOD) ساخته سلین سیاما که برنده جایزه جشنواره استکهلم شد و در باره روابط گروهی از دختران دبیرستانی در حومه پاریس با یکدیگر و تجربه عشق ورزی است.

-ـ مامی (MOMMY) زاویه دولان یکی از بهترین فیلم های سینمای کانادا که در باره روابط بحرانی یک پسر نوجوان با مادر مجرد خود است و جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره کن را از آن خود کرد.

ـ همچنان آلیس (STILL ALICE) ساخته ریچارد گلیتزر و واش وستمورلند که درامی ست در باره زندگی خانوادگی شیرین زنی به نام آلیس که ناگهان در می یابد به آلزایمر مبتلا شده است.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

امید حبیبی نیا روزنامه نگاری سینمایی را از سال ۶۸ آغاز کرده و با اغلب نشریات سینمایی و فرهنگی از جمله مجله فیلم و روزنامه های ایران و همچنین بخش های مختلف تولید، خبر و تحقیق در رادیو و تلویزیون همکاری داشته است، وی از اعضای نخست انجمن منتقدان سینمای ایران بود و چند دوره نیز به عنوان داور انجمن و همچنین داور بخش فیلم های کوتاه جشنواره فیلم فجر به فعالیت پرداخت. او دهها تحقیق علمی در زمینه سینما، روانشناسی ارتباطات و ارتباطات به مجامع علمی بین المللی ارائه کرده است و در رشته های روانشناسی بالینی، کارگردانی سینما، تحقیق در علوم ارتباطات، مطالعات جهانی با گرایش تحقیق در رسانه ها به تحصیل و تدریس پرداخته است. وی همچنین با رسانه های بین المللی از جمله بی بی سی و فرانس ۲۴ نیز همکاری داشته است و سردبیر نشریه دو زبانه رسانه شناسی ست.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: