پیشنهاد سردبير تئاتر و سینما صفحه اول گزيده‌ها هنر

نگاهی به نامزدهای اصلی جوایز اسکار ۲۰۱۵

c10-11-650x433 نگاهی به نامزدهای اصلی جوایز اسکار ۲۰۱۵

شهرگان: مطابق انتظار آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا اسامی نامزدهایی را اعلام کرد که اغلب قابل پیش بینی بودند.

هشتاد و هفتمین مراسم اهدای جوایز اسکار،بیست و دوم فوریه در دالبی تیاتر واقع در هالیوود برگزار خواهد شد و پیش بینی می شود که برخی از فیلم های مطرح سال گذشته نظیر پسرانگی و مرد پرنده بیشترین جوایز را از آن خود سازند.

در بخش بهترین فیلم در کمال تعجب جای فیلم محبوب دختری که رفت (دیوید فینچر) خالی ست در عوض فیلم بحث انگیز تک تیرانداز آمریکایی (کلینت ایستوود) به عنوان نامزد بهترین فیلم توسط اعضای آکادمی برگزیده شده است.

تک تیرانداز آمریکایی که حتی واکنش نوام چامسکی منتقد رسانه های جریان مسلط را هم برانگیخته، تصویری قالبی و کلیشه ای از خاورمیانه نشان می دهد که «ناجیان آمریکایی» آن را بازنمایی می کنند.

C10-2-650x433 نگاهی به نامزدهای اصلی جوایز اسکار ۲۰۱۵

پسرانگی ساخته ریچارد لینک لایتر که در نوع خود یکی از فیلم های آوانگارد تاریخ سینما است در کنار بازی تقلید، مرد پرنده، هتل بزرگ بوداپست، ضربه شلاقی، نظریه همه چیز و سلما از دیگر نامزدهای بهترین فیلم سال هستند.

پیش بینی من آن است که با توجه به خلاقیت و نوآوری پسرانگی اسکار بهترین فیلم امسال به این فیلم تعلق خواهد گرفت و به این ترتیب احتمالا ریچارد لینک لایتر پس از پنج بار نامزدی اسکار، نخستین جایزه اسکار خود را به عنوان تهیه کننده بهترین فیلم سال دریافت خواهد کرد.

در بخش کارگردانی نیز جای دیوید فینچر خالی ست، الخاندرو ایناریتو، ریچارد لینک لایتر، بنت میلر(فاکس کچر)، وس اندرسون (هتل بزرگ بوداپست) و مورتن تیلدوم پنج نامزد جایزه کارگردانی هستند که گذشته از عدم حضور کارگردان زنی چون آوا دوورنای (سلما) می توان پیش بینی کرد که جایزه اسکار بهترین کارگردانی به الخاندرو ایناریتو برای مرد پرنده یا ریچارد لینک لایتر برای پسرانگی خواهد رسید.

C10-3-650x432 نگاهی به نامزدهای اصلی جوایز اسکار ۲۰۱۵مرد پرنده ساختاری روایی و نمایشی خلاقانه ای دارد که با استفاده از برداشت بلند ساخته شده است و البته موضوع آن و شیوه پردازش آن سبب شده تا یکی از بهترین فیلم های سال ۲۰۱۴ لقب گیرد.

از میان فیلمنامه ها، مرد پرنده، پسرانگی، شب بیدار، فاکس کچر و هتل بزرگ بوداپست به عنوان فیلمنامه های اصلی و تک تیرانداز آمریکایی، بازی تقلید، خباثت ذاتی، ضربه شلاقی و نظریه همه چیز به عنوان فیلمنامه های اقتباسی نامزد شده اند که در غیاب دختری که رفت، شانس مرد پرنده و بازی تقلید از همه بیشتر است.

از میان فیلم هایی که نامزد اسکار شده اند مرد پرنده و هتل بزرگ بوداپست هر یک با ۹ نامزدی و سپس بازی تقلید با ۸ و پسرانگی و تک تیرانداز آمریکایی هر یک با ۶ نامزدی بیشترین حضور را در مراسم اسکار امسال خواهند داشت.

اکران هفته

c10-4-650x325 نگاهی به نامزدهای اصلی جوایز اسکار ۲۰۱۵

برخی از فیلم هایی که اکران آنها از آخر هفته در کانادا و آمریکا آغاز خواهد شد عبارتند از:

-ـ تیمباکتو (TIMBUKTU) ساخته عبدرحمان سیسکو که نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی سال هم هست و در جشنواره کن نیز نامزد نخل طلایی بود. در باره مقاومت زنان یک روستا علیه مجاهدین مسلمان در آفریقا است که سعی می کنن قوانین مذهبی را بر زنان تحمیل کنند.

-ـ دخترانگی (GIRLHOOD) ساخته سلین سیاما که برنده جایزه جشنواره استکهلم شد و در باره روابط گروهی از دختران دبیرستانی در حومه پاریس با یکدیگر و تجربه عشق ورزی است.

-ـ مامی (MOMMY) زاویه دولان یکی از بهترین فیلم های سینمای کانادا که در باره روابط بحرانی یک پسر نوجوان با مادر مجرد خود است و جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره کن را از آن خود کرد.

ـ همچنان آلیس (STILL ALICE) ساخته ریچارد گلیتزر و واش وستمورلند که درامی ست در باره زندگی خانوادگی شیرین زنی به نام آلیس که ناگهان در می یابد به آلزایمر مبتلا شده است.

Related posts

چرا آمریکا تهدید به دخالت نظامی در سوریه می‌کند؟!… ولی جرأت اینکار را ندارد

شهرگان

حدادعادل: همه حامیان میرحسین موسوی پشت هاشمی‌ جمع شده‌اند

شهرگان

قوانین خانواد‌گی؛ ازدواج و طلاق در ایالت بریتیش کلمبیا – بخش ۹ و ۱۰

حسین فرامرزی

اظهار نظر