UA-28790306-1
تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

نیویورک تایمز: احتمال دستیابی قریب الوقوع توافق با ایران

نیویورک تایمز: احتمال دستیابی قریب الوقوع توافق با ایران
برخی مقامات دولت آمریکا از امکان مصالحه قریب الوقوع در مورد توافق هسته ای با ایران خبر دادند.
IMAGE635196708171548106
روزنامه نیویورک تایمز نوشت: برخی مقامات دولت آمریکا از امکان مصالحه قریب الوقوع در مورد توافق هسته ای با ایران خبر دادند.
روزنامه نیویورک تایمز امروز در اینترنت در مطلبی به قلم مایکل گوردون نوشت: یک مقام عالی رتبه دولت باراک اوباما روز جمعه گفت امکان دستیابی به راه حلی برای از میان برداشتن یکی از موانع اصلی برای حصول توافق درباره برنامه هسته ای ایران وجود دارد. این توافق ممکن است تا هفته آینده حاصل شود.
این مقام رسمی گفت: برای اولین بار در تقریبا یک دهه گذشته به اولین گام برای توقف پیشرفت برنامه هسته ای ایران نزدیک می شویم.
نیویورک تایمز نوشت: مذاکرات بین شش قدرتجهان و ایران قرار است هفته آینده در ژنو از سرگرفته شود. دیپلماتهای غربی امیدوارند توافقی را کامل کنند که فعالیتهای هسته ای ایران را به مدت شش ماه متوقف خواهد کرد و طی این مدت مذاکره کنندگان در پی حصول یک توافق جامع تر خواهند بود.
به نوشته این روزنامه، به نظر می رسد مقامات آمریکایی به دنبال راه حلی اند که به ایران در یک توافق موقت و یک قرارداد جامع اجازه غنی سازی اورانیوم در سطح سه و نیم درصد را خواهد داد، با این شرط که ایران یک رشته محدودیت ها را درمورد برنامه هسته ای اش بپذیرد.
این مقام دولت اوباما در پاسخ به سوالی درباره امکان مصالحه درباره برخورداری ایران از حق غنی سازی اورانیوم گفت: «به نظر من راهی برای پیشرفت وجود دارد.»
وی به جزئیات توافق احتمالی اشاره نکرد. اما به گفته دیپلماتهای غربی، یک راه حل این خواهد بود که در یک قرارداد موقت تایید شود ایران از همه حقوق امضا کنندگان ان پی تی برخوردار خواهد بود. ایران و قدرتهای جهان می توانند تفسیر خود را از آن پیمان داشته باشند.
مقام رسمی دولت اوباما با اشاره به توافق موقت مورد مذاکره گفت: « همانطور که مطمئنم در این سند روشن خواهد شد، تا زمانی که ایران بتواند به جامعه بین المللی درباره صلح آمیز بودن برنامه هسته ای اش اطمینان دهد، هیچ توافقی درباره ابعاد نهایی برنامه هسته ای صلح آمیز آن صورت نگرفته است.»
در دور قبلی مذاکرات در ژنو دو طرف به نهایی کردن یک قرارداد موقت نزدیک شدند.
کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه مذاکره با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران را آغاز خواهد کرد. مذاکرات طی چند روز بعد ادامه خواهد داشت. اگر توافق نزدیک به نظر برسد، ممکن است جان کری وزیر خارجه آمریکا و دیگر وزرای خارجه برای تکمیل قرارداد به ژنو بروند.
در صورت حصول توافق موقت، آمریکا تحریم های اقتصادی ایران را، عمدتا با فراهم کردن امکان دسترسی ایران به دارایی های مسدود شده اش، کاهش خواهد داد.
دولت اوباما علنا اعلام نمی کند چه میزان از دارایی های ایران را حاضر است آزاد کند، گرچه برخی مقامات رسمی از حدود پنج میلیارد دلار سخن گفته اند.
آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد که ایران برخی عناصر برنامه هسته ای اش را به حال تعلیق درآورده است. مقامات دولت اوباما این رویداد را دلگرم کننده خواندند.
روزنامه نیویورک تایمز در پایان نوشت: احتمال حصول قریب الوقوع توافق با ایران موجی از اعتراضات در اسرائیل و انتقادهای جمهوری خواهان و برخی دموکراتها را برانگیخته است.
[باشگاه خبرنگاران]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها
تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: