UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

هشت مارس و پرسش دختران خیابان انقلاب

هشت مارس و پرسش دختران خیابان انقلاب

خانم‌ها؛ ترانه علیدوستی، باران کوثری، هدیه تهرانی، نیکی کریمی، لیلا حاتمی، پگاه آهنگرانی، مهناز افشار و…، هنرپیشگان برابری‌خواه و مطرح زن ایرانی! دختران خیابان انقلاب در خیابان‌اند و یا که در زندان‌اند. شما در این میدان کجا ایستاده‌اید؟ و چه نقشی داشته‌اید؟ حمایت شما چگونه است؟

هشت مارس امسال پرچم رهایی دست دختران استوار «خیابان انقلاب» است. آنها حجابِ سرشان را بیرق دشت‌شان کرده‌اند و اعتراض‌شان را به شیوه‌ای هنرمندانه در میادین مختلف شهرهای ایران به تصویر کشیده‌اند. خانم‌ها؛ ترانه علیدوستی، باران کوثری، هدیه تهرانی، نیکی کریمی، لیلا حاتمی، پگاه آهنگرانی، مهناز افشار و… هنرپیشگان مطرح زن ایرانی که حجاب اجباری همیشه نقش ویژه‌ایی به عنوان مزاحم در کار و حرفه تان داشته و دارد، شما در این میدان کجا ایستاده اید؟ 

از ویدا موحد، مبتکر و آغازگر حرکت دختران انقلاب، در میدان انقلاب، که یک بغض خفته را ترکاند تا نرگس حسینی که از کاشان به‌دور از چشم خانواده راهی تهران شد تا پرچم ویدا را از زمین بردارد و ویدا را تکثیر کند تا مریم شریعتمداری، که توسط مامور نیروی انتظامی با خشونت از بالای جعبه تقسیم برق شهری به پایین هل داده شد و مچ پایش شکست تا شاپرک شجری‌زاده که بر خلاف میل‌اش در زندان در چند نوبت به او آمپول‌هایی تزریق کرده‌اند تا همراز صادقیِ دست شکسته تا اعظم جنگ‌روی و ان سی و پنج نفر دیگر در زندان، دختران بسیاری که نام‌شان را نمی‌دانیم در شهرهای دور و نزدیک، شال سرشان را بیرق دست‌شان کردند، هرکدام به دور از های و هوی با سادگی، خاموش با تکان دادن چوب و روسری، در واقع تن غیرجنسی شده را در ملأ عام در معرض دید قرار داده‌اند. زنانی که سال‌ها نادیده انگاشته شده و صدایشان شنیده نشده است، فریاد اعتراض‌شان را اینگونه سرداده‌اند که دیگر بس است! بگذارید ما خود تعیین کنیم که چه بپوشیم و یا چگونه بپوشیم. آن‌ها آگاهانه ویدا را تکثیر کردند نه فقط در میدان انقلاب بلکه در تمام میادین شهرها. زنانی تحصیل‌کرده، آگاه، خسته از حجاب اجباری و قوانین نابرابر، با شجاعت و آگاهی کامل از خطرات حرکت اعتراضی‌شان، آن را به مدنی‌ترین و زیباترین شکل به تمام جهان نشان دادند و اینگونه از حق شهروندی‌شان دفاع کردند.

هشت مارس امسال مبارزه زنان با دختران استوار خیابان انقلاب، پیوند خورده است. آنها یادآور مبارزه زنان در هفده اسفند ۱۳۵۷ علیه حجاب اجباری هستند. آنها همچنین نام و یاد هما دارابی، متخصص پزشک کودکان و روان‌پزشک ایرانی در اعتراض به حجاب اجباری، که در ۲ اسفند ۱۳۷۲، در میدان تجریش تهران اقدام به خودسوزی کرد را در اذهان زنده کردند. هشت مارس، هفده اسفند، یادآور روزی است که زنان تمام جهان علیه نابرابری و دستیابی به شرایطی انسانی‌تر مبارزه می‌کنند. مبارزه‌ زنان در ایران برای رفع تبعیض علیه زنان در زمینه تمامی قوانین حقوقی سیاسی، اجتماعی، قضایی، شغلی و تحصیلی در طول سال‌ها، ثمرات فراوانی نداشته‌است. از این رو هنوز تا تحقق برابری، راهی طولانی در پیش است. مبارزه‌ای که طی چهل سال زندان و شکنجه و اسیدپاشی و قوانین ضدزن و هزاران قل و زنجیر، نتوانست عزم زنان را برای رسیدن به رهایی و برابری درهم بشکند. زنان در سه دهه اخیر درخشان‌ترین صحنه‌های مبارزهٔ جنبش‌های اجتماعی را در میهن ما پدید آورده‌اند.

۶۸ زن مستندساز نامه سرگشاده‌ای به مقامات دولتی نگاشته‌اند. دلیل «رفتارهای خشونت‌آمیز اعمال‌شده بر زنانی که به شکلی مسالمت‌آمیز خواهان حجاب اختیاری و انتخاب پوشش هستند»، به‌شدت «خشمگین و آزرده‌خاطرند…» آنها اعتراض و همراهی خود با دختران انقلاب را اینگونه نشان داده‌اند. شما هنرپیشه‌گان نامی، برابری‌خواه، در کجای این حرکت ایستاده‌اید‌. تاریخ از شما یاد خواهد کرد اگر در کنار این زنان که حجاب سرشان را بر چوب کرده‌اند، بایستید. معترضان شجاع شهر ما روزی از شما خواهند پرسید؛ شما چه سهمی در این مبارزه داشته‌اید؟ در دنیای مدرن امروز از دهه شصت و تاکنون در مبارزات زنان دنیا، برخی از هنرمندان به‌ویژه هنرپیشگان با استفاده از شهرتشان، مبارزات زنان را تقویت نمودند. شما زنان جوان هنرمند، شما زنان برابری‌خواه و برخی فمنیست به عنوان هنرمندان این مملکت، که بسیاری از زنان و دختران جوان سرزمین‌مان هوادار شمایند و با دیدن فیلم‌هایتان از شما حمایت نموده‌اند. این روزها آنها هنرمندانه در میادین بر بلندی می‌ایستند و به حجاب اجباری و در واقع به همه اجبارهایی که برای زنان ایرانی وضع شده، اعتراض می‌کنند. آنها را به جرم «تشویق به فساد» محاکمه می‌کنند، به زندان عادی قرچک می‌فرستند و برای آزادی موقتی‌شان ۵۰۰ میلیون تومان وثیقه تعیین می‌کنند! 

خانم‌ها، ترانه علیدوستی، باران کوثری، هدیه تهرانی، نیکی کریمی، لیلا حاتمی، پگاه آهنگرانی، مهناز افشار و…، هنرپیشگان برابری خواه، شما برای حمایت از دختران خیابان انقلاب، چه می‌کنید؟ آن‌ها در خیابان‌اند و یا که در زندان‌اند. شما در این میان کجا ایستاده‌اید؟ هنوز راه درازی برای رفع تبعیض علیه زنان در تمامی قوانین حقوقی سیاسی، اجتماعی، قضایی، شغلی و تحصیلی باقی است و شما می‌توانید همراهان خوب زنان جامعه ما باشید.

۸ مارس ۱۳۹۶

[email protected]
efatmahbaz.com 

پانویس‌ها:

ویدا موحد؛ او بدون مانتو و در حالی که روسری سفید خود را به چوبی بسته بود در خیابان انقلاب از جعبه تقسیم برق شهری بالا رفتT روسری‌اش را به نشانه اعتراض بالا برد او. بیش از یک ماه در زندان بود. ویدا یک فرزند ۱۹ ماهه دارد. 
نرگس حسینی؛
۳۲ ساله، دومین دختر خیابان انقلاب بعد از دستگیری همچنان بی حجاب بود مچ بند سبز بست و در خیابان انقلاب از جعبه تقسیم برق شهری بالا رفت و روسری‌اش را به نشانه اعتراض بالا برد. بیست روز در زندان قرچک با قرار وثیقه ۶۰ میلیون تومانی بود. آزاد شد. او در ستاد مهندس موسوی در کاشان فعال بود. بعد از انتخابات و شلوغی‌ها از کار اخراج شد. بعد از ‌آن دیگر هیچ فعالیت عملی نداشت.
مریم شریعتمداری؛ یکی از دختران خیابان انقلاب که بر روی سکو رفته بود، ستوان‌ یکم علی‌اکبر قرایی جمعی کلانتری انقلاب او را از سکو به پایین پرتاب کرد و مچ پای او شکست، او را از بیمارستان به زندان منتقل کردند. مریم، ٣٢ساله دانشجوی امیرکبیر است مریم شریعتمداری با تاکید بر بیگناهیِ خود وثیقه را نپذیرفت.

همراز صادقی؛ هنگام اعتراض به حجاب اجباری دستش را از ساعد شکستند، او، روز شنبه، در تقاطع خیابان سمیه و سپهبد قرنی تهران روسری اش را از سر برداشته بود.

شاپرک شجری‌زاده؛ در خیابان قیطریه حین اعتراض به حجاب اجباری بازداشت شد و در بازداشتگاه مورد ضرب‌ و شتم قرار گرفت. مادر است و یک فرزند دارد. 

اعظم جنگ‌روی (ازی)؛ فعالیت‌های سیاسی خود را در حوزه زنان در حزب مجمع زنان اصلاح طلب و حزب کارگزاران به امید اصلاحات آغاز کرد، خسته شد، انگار باید عمل کرد. شعار بس است. این کار را انجام داد برای آزادی، برای اتمام تمام قوانین قوانین و مقرراتی که بر علیه ما زنان است و تمام عواقبش را هم پذیرفت. 

————–

ستاره معتقد است این جنبش محدود به جنسیت و اعتقاد خاصی نیست و اگر سرکوب نشود، در روزهای آینده زنان و مردان زیادی را خواهیم دید با هر اعتقادی در اعتراض به حجاب اجباری. نه اغتشاش و نه شورش. که اعتراض به حجاب اجباری حق من است.
به گفته خانم ستوده، موکلش نرگس حسینی شنبه پنجم اسفند به سه اتهام محاکمه می‌شود که مهم‌ترین آن «تشویق به فساد» است. خانم حسینی همچنین با دو اتهام دیگر «عدم رعایت حجاب شرعی» و «تظاهر به عمل حرام» روبرو است. او گفت اتهام تشویق به فساد، که نرگس حسینی با آن روبرو است، «هم ردیف دایر کردن خانه فساد» است.
دختران با دو اتهام مواجه می شوند «تظاهر به عمل حرام» و «عدم رعایت حجاب شرعی» که به ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی مربوط می شود و همچنین تفهیم اتهامی همچون «تشویق به فساد» را نیز در بر می گیرد.
دختران انقلاب عمداً وکیل ندارند اما نسرین ستوده آنهایی که از او درخواست وکالت خواسته‌اند، وکالت‌شان را به عهده‌گرفته است. 
این زنان را عمدا بعد از دستگیری در زندان عادی نگه داری می‌کنند. بازپرسان دادستانی از آنها بازجویی می کنند. وزرا یا زندان قرچک ورامین. زندان قرچک ورامین شبیه زندان کهریزک است و در آن بیش از ۱۲۰۰ زندانی زن عادی در زندان هستند تحت فشار در کنار زنانی که شرایط دشوار داشته‌اند و گاه مورد مزاحمت این زنان را قرار می‌گیرند. 
در تظاهرات علیه حجاب اجباری در۱۷ اسفند ۵٧، شعار «زن و مرد شهید شدند، هر دو باید آزاد باشند» به چشم می‌خورد. 
—————-
داده های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
۱۹ بهمن ۱۳۹۶ بدون نقد و نظر. حجاب اجباری
در ایران ۷۸٫۳ درصد موافق با حجاب اختیاری و ۲۱٫۷ درصد نیز موافق با حجاب 
پنج استانی که بیشترین درصد موافق با حجاب اختیاری را دارند به ترتیب عبارت اند از: البرز (۹۱٫۷)، فارس (۹۰٫۹)، گیلان (۸۸٫۷)، آذربایجان غربی (۸۵٫۸)، و تهران (۸۴٫۸). همچنین، پنج استانی که بیشترین درصد موافق با حجاب اجباری را دارند بهترتیب عبارت اند از: خراسان جنوبی (۵۱٫۶)، سیستان و بلوچستان (۴۱٫۵)، کهگیلویه و بویراحمد (۳۴٫۴)، خراسان شمالی (۳۲٫۹)، و چهارمحال و بختیاری (۳۲٫۷). بااینحال، موافقان حجاب اختیاری در همه ی استانهای کشور به غیر از استان خراسان جنوبی در اکثریت هستند، ولو به درجات گوناگون. در استان خراسان جنوبی نیز موافقان حجاب اجباری فقط اکثریتی شکننده دارند.

 

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: