UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

کبک درباره پروژه کیندر مورگان به ترودو هشدار می‌دهد

کبک درباره پروژه کیندر مورگان به ترودو هشدار می‌دهد

شهرگان – گروه ترجمه: وزیر کبکی امور خارجه کانادا طی نامه‌ای به نخست وزیر کانادا جاستین ترودو هشدار داده تا در مورد رویکرد خود به پروژه توسعه خط لوله کوهستانی انتقال نفت کیندر مورگان، دقت و توجه نشان دهد.

در این نامه که دیروز شنبه ۱۴ آوریل در مونترال در روزنامه La Presse منتشر شد، ژان مارک فورنیر پیشنهاد کرد که کبک هرگز پروژه‌ای را قبول نخواهد کرد اگر دولت فدرال تلاش کند آن را به گلوی این استان فروکند که اکنون دارد این کار را در بریتیش کلمبیا انجام می‌دهد.

این سیاستمدار جانباز که قبلا به عنوان یک مشاور ارشد سیاسی لیبرال‌های فدرال کار کرده است، نوشته است: «اظهارات اخیر نمایندگان فدرال در رابطه با خط لوله انتقال نفت مورگان، که منجر به استفاده صریح از قوانین فدرال می شود، به حل و فصل این پرونده و دغدغه آن برای آینده، کمک نمی‌کند.»

فورنیر گفت که سیاست فعلی حزب فدرال شرکت‌ها را تشویق می‌کند تا “قوانین محیط زیست استانی” را که برای حفاظت از مردم و افرادی که از ایحاد پروژه‌های صنعتی تحت تاثیر قرار می‌گیرند، دور بزنند و آن‌ها را نادیده بگیرند.

فیلیپ کوئیلارد نخست وزیر لیبرال دولت محلی کبک گفت، با وجود اینکه خطوط لوله بین استان‌ها تحت مجوز دولت فدرال قرار دارد، اما نوع رویکرد ترودو به این مسئله علیه تعاون و همکاری فدرالیسم در حال اجرا کشور است.

فورنیر در این نامه گفت: «دولت فدرال باید در عوض با دولت‌های محلی‌ای که متاثر از این گونه شرایط هستند همکاری کند و در فرایند ارزیابی مشترک و احترام به منافع هر قلمرو استان و همچنین تضمین انتخاب‌های دموکراتیک همه کانادایی‌ها، با آن موافقت کند.»

کوئیلارد همچنین اوایل هفته گفت که رویکرد دولت فدرال نشانه خوبی برای فدرالیسم کانادایی نیست.

از سویی نیز پری بلگارد رئیس ملی مجمع ایندی‌جینوس در مصاحبه با CTV گفت: ترودو اشتباه بزرگی کرد.  او ادامه داد: شما تاج کشور را بر سر دارید و تاج دولت استانی را هم گرفتید. با این کار حقوق و عنوان را از دست‌شان گرفتید و این عامل بسیار مهمی است.

به دعوت نخست وزیر ترودو امروز یکشنبه ۱۵ آوریل نخست وزیران استان بی سی و آلبرتا برای یک ملاقات ویژه به اتاوا دعوت شدند. اما در این نشست نماینده‌ای از ایندی‌جینوس دعوت نشده‌است.

پری بلگارد رئیس ملی مجمع ایندی‌جینوس همچنین از ترودو به خاطر دعوت نکردن نماینده‌ای از ایندی‌جیونس انتقاد کرد:

بلگارد روز شنبه ۱۴ آوریل در توئیترش نوشت:

مردم ایندی‌جینوس باید یک صندلی در میز مذاکره داشته باشد و در روند تصمیم‌گیری‌های حاصل از این نشست سهیم باشد.
https://t.co/wAPmIzrmzq
Perry Bellegarde (perrybellegarde) April 14, 2018

—————————————–
منبع اصلی: National Observer 

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: