صفحه را انتخاب کنید

گلوتن Gluten

گلوتن Gluten

 

برگردان: علی صفاریان
 
کلمه گلوتن در لاتين برای چسب و همچنین نام پروتئين گندم و غلات دیگر بکار برده می شود. انسان برای حدود دو ميليون سال است که بر روی اين سياره است. اما فقط از حدود ده تا پانزده هزار سال پيش شروع به خوردن غلات گلوتن نموده است. اين تنها نیمی از یک درصد از تاريخ انسان می باشد. مطالعات قدمت كربن نشان داده اند كه بيماری های قلبی از هنگامی آغاز شد که انسان شروع به مصرف و خوردن غلات گلوتن نمود.
شمار غلات گلوتن بسیارند که شامل گندم، چاودار، جو، جو دوسر و غیره مي باشند. شایع ترین علائم و تاثیرات مصرف و خوردن غلات گلوتن عبارتند از: نفخ، گاز، اضافه وزن و بيماری روده ای (سلیاک).
سلياک (Celiac) كلمه ای يونانی به معنای شكم است. در طب بهبخش شكمی بدن اطلاق می شود. بیماری سلیاک یک بيماری سوء جذب هاضمه با مشخصه ی اسهال، سوء تغذيه به همراه یک استعداد و زمینه خونريزی می باشد. در برخی افراد اسهال زمینه يبوست می گردد.
غذاهای بسیاری بدون گلوتن هستند که برخی از آنها عبارتند از: برنج، سيب زمينی، ذرت، دیلار و گندم سیاه.
مغز استخوان ما انواع بسیاری از سلول های جریان خون را تولید می کند. خون از طریق گردش خون خوب، بافت ها را تغذیه و سموم آن ها را پاکسازی می کند. گلبول های قرمز يكی از انواع این سلول ها هستند که اكسيژن را به بافت ها حمل کرده و مواد زائد دی اكسيد كربن را برای دفع به شش ها بر می گردانند. گلبول های قرمز مانند توپ های تنيس ریش ریش و كركی هستند. سلول های بنیادی در مغز استخوان روزانه بیست بيليون گلبول قرمز توليد می كنند. پس از گذشت حدود 90 تا 120 روز این گلبول های قرمز به لحاظ سالخوردگی، چروکیده و از جريان خون خارج و داخل روده ی بزرگ برای دفع می شوند. این به مدفوع ما فعالیت سیستم ايمنی اضافی می دهد که در مدفوع به شکل رنگدانه تيره رنگ دیده می شوند. عبور خون کهنه مکانیسمی شبیه به صافی ماکارونی دارد. با خروج خون کهنه، جا و فضا در گردش خون برای خون تازه که جوان بوده و قادر است اکسیژن را بهتر از سلول های پیر حمل کند مهیا می شود. عروق و شریان ها در مناطق بافت ها بسیار ریز می گردند. یک شبکه مویرگی به عمق بافت های دور دست نفوذ می کند. این شبكه های مويرگی در بافت های قلب، كليه ها، كبد، مغز،تاندون ها و عضلات عمیق هستند.
هنگامی كه غلات گلوتن می خوریم گلوتن جذب جريان خون ما می گردد. گلوتن که یک چسب است مانند چسب عمل کرده و گلبول های های قرمز خون ما را که مانند توپ های تنیس ریش ریش و کرکی هستند به هم می چسباند. در ناحیه ای که به هم چسبیده اند آن ها نمی توانند اكسيژن حمل کنند. سلول ها حتی در حالیکه سلول هایی تازه و جوان هستند دیگر کاملاً قادر به انجام وظایف خود نبوده و در نتیجه اكسيژن و دی اكسيد كربن کمتری جا به جا می گردد. با گذشت زمان سلول ها پیر و چروکیده می شوند اما چون به صورت انبوه و دسته ای شده اند قادر نیستند وارد روده برای دفع گردند. بنابراین خون کهنه در رگ ها تجمع یافته و دیگر هیچ جایی برای حضور سلول های تازه جوان باقی نمی ماند. در گزارش های آزمایشگاهی این وضعیت به شکل گلبول های قرمز تغییر شكل یافته و دارای اشکال نامنظم مشاهده می شوند. ما دچار کم خونی شده و احساس خستگی و کوفتگی می کنیم. آهن در گردش خون از آنجاییکه مغز استخوان جا و مکانی برای قرار دادن گلبول های تازه و جوان قرمز خون ندارد بر روی هم انباشته و تلنبار می شود. مصرف بيشتر آهن تاثیر و کارآیی نداشته و ما همچنان كم خون و خسته باقی خواهیم ماند.
 وقتی خون انبوه و خوشه ای می خواهد وارد شبكه ی مويرگی شود آن چنان بزرگ است که منطقه را بسته و مسدود می کند. بنابراین نواحی کوچک بافت های سلولی ما در نیاز شدید به اكسيژن از بين مي روند. لذا ما دست و پای سرد، گاهی كرختی و بی حسی در انتهای انگشتان دست و پا را تجربه می کنیم زیرا اعصاب دچار کمبود شدید اكسيژن می شوند. در یک مقیاس بزرگتر لخته های خون که در اطراف شناورند شکل می گیرند که شریان های بزرگتر را مسدود می نمایند که در نتیجه ما در معرض سکته های مغزی و حملات قلبی قرار می گیریم.  
یک سلول بزرگ در مغز استخوان از طریق فاصله ها در استخوان فشار وارد می کند تا تکه هایی تراشیده و پلاکت ها ساخته شوند. بدن از پلاكت ها در انسداد هر گونه نشت و یا پارگی در سيستم شریانی استفاده می کند. با دلمه بستن خون است که ما قادریم تا خونريزی ها را متوقف نماییم. تعداد پلاكت ها و چسبندگی آنها توسط بدن قابل كنترل می باشد. بدن قادر نیست چسبندگی ناشی از گلوتن را كنترل نماید لذا برای کنترل لخته شدن و لختگی بیش از حد خون تقلا و مبارزه می کند. در سکته های مغزی و حملات قلبی لختگی بیش از حد مشاهده می شود. بدن در تقابل واكنش نشان داده و پلاكت های خون را تقلیل و کاهش می دهد بنابراین ما دچار كبودی و اختلالات خونریزی می گردیم آنچنان که در بیماری سلیاک مشاهده می شود که وجود خون در مدفوع است.
سبوس و پوسته خارجی غلات حاوی آنزیمی است که مانع هضم آنان می گردد. اين آنزیم وسیله دفاعی و حفاظت دانه است تا به وسیله آن حشرات را ناامید کرده و از خورده شدن توسط آنان محافظت کند. این پوسته خارجی بهمراه گلوتن غله کامل را تشکیل می دهند آنچنان که گندم کامل شامل جملگی آن است. مصرف بیشتر گندم کامل (سبوس دار) باعث ناتوانی عملکرد روده ما در تغذیه می گردد. ما می توانیم تا حدودی روند گوارش را با جدا کردن پوسته خارجی دانه ها کامل تر نماییم چیزی که در آرد سفيد اتفاق می افتد. همچنین با تخمیر غلات با مواد مغذی مخمر روند گوارش تقویت و افزایش می یابد.
چسبندگی گلوتن می تواند با مصرف همزمان شراب و یا سركه كاهش يابد. بدین دلیل ما اغلب همراه ساندويچ خود خیار شور (سرکه) می خوريم و يا همراه لقمه ای نان لیوانی شراب (سركه) می نوشیم. برخی ابتدا نان را در روغن زيتون و سركه بالسامیک فرو کرده و سپس مصرف می کنند. چربی روغن و یا کره باعث می گردد که گلوتن مدت بیشتری در اسيد معده مانده و در نتیجه گلوتن بهتر شکسته و تجزیه شود. فرانسوی ها رتبه ی دوم در کمترین میزان مرگ و مير ناشی از بيماری قلبی در جهان را حائزند. آنها آموخته اند که چگونه نان را مصرف کنند. آنان نان سفید – بدون استفاده از سفید کننده ها- که با مخمر تخمیر شده و ورآمده باشد را به همراه كره و يا پنير و شراب (سرکه) مصرف می كنند. کیک ها و شیرینی های آرد گندم سبوس دار با مخمر تخمیر نمی شوند لذا باعث خطر و گرفتاری سلامتی ما می شوند همچنین غذاهای رژیمی کم چربی معمول و متداول در کشورهای آمريكای شمالی نیز برای سلامتی ما مضر هستند.
به مرور زمان گلوتن در امتداد ديواره های شریانی شروع به تجمع می کند سپس كلسيم به آن می چسبد که باعث ایجاد پلاک شریانی بسیار سخت می شود. در نتیجه كلسيم استخوان ها نیز ربوده شده و به غارت می روند. مصرف مکمل كلسيم مشکل را بدتر کرده و ما مبتلا به فشار خون بالا می گرديم. گلوتن در مفاصل، جایی ذرات كلسيم را می چسباند که به طور معمول سطح انعطاف پذیر و هموار دارند. آنگاه ما دچار درد مفاصل و تورم می شویم که اغلب به جراحی تعویض مفاصل منجر مي گردد. در همان حال گلوتن در روده به ما سوء تغذیه داده و باعث از دست دادن انرژی می شود.
اگر برای سلامتی دچار مشکلاتی هستید که شما را آزار می دهد به نظر با ارزش است تا آن هنگام که سلامتی دوباره خود را به دست می آورید از مصرف انواع گلوتن خود داری نمایید. غلات گلوتن و بیماری های سوء جذب ارتباط با سرطان، بيماريهای دستگاه خود ايمنی، سندرم درد مزمن، بيماری روانی و سایر اختلالات مغزی، شب کوری، دیابت، لوپوس، نازایی و مرگ زود رس دارند. همچنين ارتباط عارضی روشن با پوکی استخوان، صرع، اختلالات يادگيری، اختلال کمبود توجه و تمرکز، سقط جنين، تولد زودرس، بيماری كبدی مزمن و كوتاهی قد دارد.
 
منابع:
——-
برالی ج،هوگان آر. غلات خطرناک: چرا احتمالا سریالهای غلات گلوتن برای سلامتی ما خطرناک می باشند.پیش گفتار توسط رایت J. 2002 پنگوئن Putnam Inc.
فاوسی AS [و همکاران.]. اصول طب داخلی هاریسون چاپ 14th. بخش 323 رجیناتو AJ، هافمن GS. آرتروزبه علت رسوب کریستال های کلسیم. بخش 285 گرین برگر NJ، آیسل باچر KJ. اختلالات جذب. بخش 336 گریفین JE ، ویلسون JD. اختلالات بیضه. بخش 307 دکتر کوپر، لاتن IIIAR بیماری های عمده نقص ایمنی اولیه. 1998 مک گرا- بخش حرفه ای بهداشت هیل.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین نسخه‌ی دیجیتال شهرگان

ویدیویی

بارگذاری...

پادکست

آرشیو شهرگان