UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد

گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد

رشت – با تصویب اعضای شورای شهرستان رشت ، زبان گیلکی برای اولین بار به عنوان زبان رسمی جلسات این شورا تعیین شد.

80895273-5143669

تعیین زبان گیلکی به عنوان زبان رسمی اداره جلسات شورای اسلامی شهرستان رشت در اولین جلسه این شورا که روز پنجشنبه برگزار شد، با پیشنهاد رییس و تصویب اعضا به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، رییس شورای شهرستان رشت در این جلسه گفت: زبان گیلکی از جمله زبان های بومی ملت ایران است که در تهدید قرار گرفته و اعضای این شورای برای حفظ اصالت زبان درحال فراموشی گیلکی و زنده نگهداشتن آن از این پس جلسات خود را با این زبان اداره می کند.
ˈاسماعیل حاجی پورˈ افزود: به دلیل اینکه همه اعضای شورای شهرستان رشت گیلک زبان هستند و از سویی نیز بین نسل های جدید زبان گیلکی درحال فراموشی است؛ از این پس به این زبان جلسات خود را اداره خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: حفظ زبان گیلکی که حاوی رسوم ، آداب مردم گیل و دیلم و بار فرهنگی بالا و غنی است نیاز به حمایت بیشتر دارد تا گرد فراموشی از آن زدوده شود.
وی در ادامه سخنانش؛ اظهار داشت: زمینی به مساحت ۲۴۰متر مربع و اعتبار یک میلیارد ریال از محل اعتبارات استانداری گیلان برای احداث ساختمان شورای شهرستان رشت خریداری شده و تا زمانی که این ساختمان ساخته نشده ، جلسات این شورا در ساختمان شورای شهر رشت تشکیل خواهد شد.
حاجی پور خاطرنشان کرد: برای ساخت این ساختمان به یک میلیارد ریال اعتبار دیگر نیز نیاز است که در صورت وصول این مبلغ این ساختمان در کمتر از دو سال ساخته شده و به بهره برداری خواهد رسید.
رییس شورای شهر رشت نیز در این جلسه اظهار داشت: نمی توان معضلات شهر رشت را بصورت جزیره ای و جدای از مشکلات شهرها و بخش های اطراف آن در نظر گرفت و بدون حل این مشکلات نمی توان مشکلات این شهر را حل کرد.
رضا جمشیدی چناری گفت: پدیده هایی مانند دستفروشی ، ترافیک ،سرمایه گذاری و معضلات بهداشتی و زیست محیطی شهر رشت مشکل تمامی شهرها و بخش های شهرستان رشت نیز محسوب می شود و باید با مدیریت یکپارچه و همفکری برای این مشکلات در سطح شهرستان راه حل واحد جستجو کرد.
وی تصریح کرد: کارگروه سرمایه گذاری در شهر رشت تشکیل شده که بزودی این کارگروه به هیات عالی سرمایه گذاری تبدیل می شود و با تقویت این هیات شاهد پیشرفت و توسعه شهر و شهرستان رشت خواهیم بود.
در جلسه روز پنجشنبه که با حضور ۱۴ عضو شورای شهرستان و تعدادی از اعضای شورای شهر رشت تشکیل شد؛ با تشکیل جلسات شورای شهرستان رشت در هر ماه دوبار و دوساعت موافقت شد.
همچنین تشکیل دو کمیسیون برنامه ریزی و عمران روستایی و شهری و کمسیون حقوقی ، فرهنگی و اجتماعی در دستور کار این جلسه قرار گرفت و هفت نفر به عنوان اعضای هر یک از این کمیسیون ها با اکثریت آرای اعضای حاضر انتخاب شدند.
در این جلسه مجید فاتحی رییس ، علیرضا عبدی نایب رییس و محمدتقی آبادگر به عنوان منشی کمیسیون برنامه بودجه و عمران روستایی و شهری و جلیل غیاثی به عنوان رییس ، احمد رحمانی به عنوان نایب رییس و سیدجواد ترمه به عنوان منشی کمسیون حقوقی ، فرهنگی و اجتماعی شورای شهرستان رشت با اکثریت آراء برگزیده شدند.
[ایرنا]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: