ایران پیشنهاد سردبير رويدادها گزيده‌ها

گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد

رشت – با تصویب اعضای شورای شهرستان رشت ، زبان گیلکی برای اولین بار به عنوان زبان رسمی جلسات این شورا تعیین شد.

80895273-5143669 گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد

تعیین زبان گیلکی به عنوان زبان رسمی اداره جلسات شورای اسلامی شهرستان رشت در اولین جلسه این شورا که روز پنجشنبه برگزار شد، با پیشنهاد رییس و تصویب اعضا به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، رییس شورای شهرستان رشت در این جلسه گفت: زبان گیلکی از جمله زبان های بومی ملت ایران است که در تهدید قرار گرفته و اعضای این شورای برای حفظ اصالت زبان درحال فراموشی گیلکی و زنده نگهداشتن آن از این پس جلسات خود را با این زبان اداره می کند.
ˈاسماعیل حاجی پورˈ افزود: به دلیل اینکه همه اعضای شورای شهرستان رشت گیلک زبان هستند و از سویی نیز بین نسل های جدید زبان گیلکی درحال فراموشی است؛ از این پس به این زبان جلسات خود را اداره خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: حفظ زبان گیلکی که حاوی رسوم ، آداب مردم گیل و دیلم و بار فرهنگی بالا و غنی است نیاز به حمایت بیشتر دارد تا گرد فراموشی از آن زدوده شود.
وی در ادامه سخنانش؛ اظهار داشت: زمینی به مساحت 240متر مربع و اعتبار یک میلیارد ریال از محل اعتبارات استانداری گیلان برای احداث ساختمان شورای شهرستان رشت خریداری شده و تا زمانی که این ساختمان ساخته نشده ، جلسات این شورا در ساختمان شورای شهر رشت تشکیل خواهد شد.
حاجی پور خاطرنشان کرد: برای ساخت این ساختمان به یک میلیارد ریال اعتبار دیگر نیز نیاز است که در صورت وصول این مبلغ این ساختمان در کمتر از دو سال ساخته شده و به بهره برداری خواهد رسید.
رییس شورای شهر رشت نیز در این جلسه اظهار داشت: نمی توان معضلات شهر رشت را بصورت جزیره ای و جدای از مشکلات شهرها و بخش های اطراف آن در نظر گرفت و بدون حل این مشکلات نمی توان مشکلات این شهر را حل کرد.
رضا جمشیدی چناری گفت: پدیده هایی مانند دستفروشی ، ترافیک ،سرمایه گذاری و معضلات بهداشتی و زیست محیطی شهر رشت مشکل تمامی شهرها و بخش های شهرستان رشت نیز محسوب می شود و باید با مدیریت یکپارچه و همفکری برای این مشکلات در سطح شهرستان راه حل واحد جستجو کرد.
وی تصریح کرد: کارگروه سرمایه گذاری در شهر رشت تشکیل شده که بزودی این کارگروه به هیات عالی سرمایه گذاری تبدیل می شود و با تقویت این هیات شاهد پیشرفت و توسعه شهر و شهرستان رشت خواهیم بود.
در جلسه روز پنجشنبه که با حضور 14 عضو شورای شهرستان و تعدادی از اعضای شورای شهر رشت تشکیل شد؛ با تشکیل جلسات شورای شهرستان رشت در هر ماه دوبار و دوساعت موافقت شد.
همچنین تشکیل دو کمیسیون برنامه ریزی و عمران روستایی و شهری و کمسیون حقوقی ، فرهنگی و اجتماعی در دستور کار این جلسه قرار گرفت و هفت نفر به عنوان اعضای هر یک از این کمیسیون ها با اکثریت آرای اعضای حاضر انتخاب شدند.
در این جلسه مجید فاتحی رییس ، علیرضا عبدی نایب رییس و محمدتقی آبادگر به عنوان منشی کمیسیون برنامه بودجه و عمران روستایی و شهری و جلیل غیاثی به عنوان رییس ، احمد رحمانی به عنوان نایب رییس و سیدجواد ترمه به عنوان منشی کمسیون حقوقی ، فرهنگی و اجتماعی شورای شهرستان رشت با اکثریت آراء برگزیده شدند.
[ایرنا]

Please follow and like us:
cute_twitter گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
icon_Visit_us_en_US گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
fa_IR_Follow گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
fa_IR_Tweet گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
cute_telegram گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
telegram_message گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
telegram گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
cute_linkedin گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
icon_en_US گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
en_US_share گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
cute_whatsapp گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
cute_instagram گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
cute_soundcloud گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
cute_fbmessenger گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
cute_youtube گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
icon_Visit_us_en_US گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
cute_email گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
cute_pinterest گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
pinterest گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد
fa_IR_save گیلکی، زبان رسمی جلسات شورای شهرستان رشت شد

Related posts

لغو مجازات اعدام و خواست اعزام احمد شهید به ایران

علی صمد

۲ شعر از سریا داودی حموله

سریا داودی حموله

اتحادیه اروپا سپاه قدس ایران را در ارتباط با سوریه تحریم کرد

شهروند بی‌سی

اظهار نظر