تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

یازده کشور خواهان لغو و پایان دادن به قوانین تبعیض آمیز علیه همجنسگرایان در ایران شدند

یازده کشور خواهان لغو و پایان دادن به قوانین تبعیض آمیز علیه همجنسگرایان در ایران شدند

شش رنگ، هشتم نوامبر ۲۰۱۹: یازده کشور جهان، شامل جمهوری چک، کانادا، آلمان، ایسلند، اسراییل، ایتالیا، لوکزامبورگ، مالتا، اروگوئه، مکزیک و نیوزلند در اجلاس بررسی ادواری وضعیت حقوق بشر در ایران، که امروز در صحن سازمان ملل در ژنو برگزار شد،  خواستار تغییر قوانین کیفری ایران و لغو مجازات برای روابط آزادانه دو همجنس شدند.

در دوره سوم بررسی وضعیت ایران، شش‌رنگ تنها سازمان ایرانی بود که در مورد حقوق اقلیت های جنسی و به ویژه با خواسته لغو قوانینی که روابط همجنسگرایانه بین دو فرد بالغ را جرم می شمارد و برای آن مجازات تعیین کرده است، و خواسته هایی دیگر در مورد لغو تبعیض و فشار بر ترنس ها و همجنسگرایان و ممنوعیت درمان های اصلاحی، با دیپلمات ها و نمایندگان هیئت های حقوق بشری بیش از  ۳۱  کشور جهان گفت و گوی حضوری ترتیب داده و در عین حال در مقابل بیش از   ۵۰ نماینده کشورهای گوناگون سخنرانی ای توسط شادی امین ارائه شد که توصیه‌های مورد نظر ما را بیان کرد.

شش‌رنگ با ارائه گزارش مفصل در مورد نقض مواردی چون جرم انگاری روابط همجنسخواهانه، پزشکینه کردن ترنس‌سکشوالیتی و سرکوب و فشار بر اقلیت‌های جنسی به سازمان ملل خواهان رسیدگی به این موارد شده بود. مهمترین خواسته ما لغو مواد قانون مجازات اسلامی (۲۳۳ تا ۲۳۵ و ۲۳۷ تا۲۴۹  ) که مرتبط با جرم‌انگاری رابطه جنسی آزادانه دو فرد بالغ و همجنس است و مجازات شلاق و اعدام برای این رابطه بود.

محمد جواد لاریجانی با تاکید بر اینکه ایران یک “دمکراسی” سکولار نیست و فرهنگ ویژه ای دارد تلاش کرد این توصیه را کنار گذاشته و مردود شمارد. همه ما می دانیم که دوران چنین شیوه هایی نیز به سر خواهد آمد. همانگونه که دوران سکوت ما به سر آمد.

شادی امین مدیر شبکه شش رنگ در مورد نتایج یو پی آر می گوید:” قطعا اگر سازمان‌های بیشتری درگیر این موضوع و ساز و کار به این مهمی می‌شدند دستاورد بهتری می داشتیم ولی شش رنگ به تنهایی توانست موضوعی که حتی برای برخی کشورها نیز تابوست و خودشان با آن درگیر هستند را طرح و از آنها بخواهد که به جمهوری اسلامی فشار بیاورند. جمهوری اسلامی بایستی در بهار سال آینده دقیقا بگوید چه مواردی را رد و یا می پذیرد. ما منتظر ادامه این جدل در عرصه بین المللی می مانیم ولی فعالیت‌هایمان را برای آگاهی رسانی در بین جامعه ال‌جی‌بی‌تی در ایران همچنان ادامه می‌دهیم.”

به این ترتیب می توانیم پس از گزارش دبیر کل سازمان ملل و طرح موضوع تبعیض علیه همجنسگرایان و انتقاد تند به روند درمان های اصلاحی برای همجنسگرایان در ایران،  با اتکا به گزارش شش‌رنگ، موفقیت دیگری را در سطح جهانی اعلام کنیم.

هر چند چنین اقدامات و فعالیت هایی تاثیر بلاواسطه خود را در زندگی روزمره ما نمی گذارند ولی بی شک موزاییک‌هایی هستند که مسیر ما را به سوی دنیایی بهتر هموار می کنند.

شش‌رنگ (شبکه لزبین‌ها و ترنسجندرهای ایرانی)

هشتم نوامبر ۲۰۱۹ مصادف  با ۱۷ آبان ۱۳۹۸

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

In touch with the diaspora of Iranian culture.
Shahrgon is an online magazine for the diaspora of Iranian culture and the Persian-speaking language in Canada.
Shahrgon, the magazine of the diaspora of Iranian culture in Vancouver, Canada, started working in 1992 with the publication "Namai Iran" and then in the evolution of "Ayandeh" and "Shahrvand-E Vancouver," it transformed into Shahrgon.

Shahrgon; The magazine of the diaspora of Iranian culture;

شهرگان مجله‌ی دیاسپورای فرهنگ ایرانی در ونکوور کانادا از سال ۱۹۹۲ با نشریه‌‌ی «نمای ایران» آغاز به‌کار کرده و سپس در فرگشتی از «آینده‌» و «شهروند ونکوور» به شهرگان فراروئید

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights