صفحه را انتخاب کنید

یک کمپانی ايرانی ساخت فيلم در ونکوور متهم به کلاهبرداری و اخاذی شد

یک کمپانی ايرانی ساخت فيلم در ونکوور متهم به کلاهبرداری و اخاذی شد
تبلیغات

شهرگان: شبکه خبررسانی CBC برنامه‌ای دارد به نام GO Public که به موارد تخلفات و اجحافات کاری و حقوق شهروندی در کانادا مي‌پردازد و هرگاه اين مسايل مورد پي‌گيری و حقوقي مراجع ذيصلاح قرار نگيرد، با مراجعه شاکی به اين بخش از برنامه، با بازتاب مشکلات و ظلم صورت گرفته بر شاکی، به آنها کمک میکند.

در تازه‌ترين حرکت اين شبکه‌ی خبررسانی سراسری کانادا، موردی بازتاب داده شد که ارتباط مستقيم با جامعه ايرانی – کانادايی استان بريتيش کلمبيا دارد. تيتر خبر اين است: «کمپانی ايرانی ساخت فيلم در ونکوور متهم به کلاهبرداری و اخاذی».

به دنبال پخش اين خبر، شهروند بی‌سی با خانم مژده شهرياری وکيل اين زوج تماس گرفت و موارد بازتاب يافته را از ايشان جويا شد. مژده شهرياری ضمن تائيد اين خبر، نکته‌ای که اضافه کرد اين بود؛ وضعيت اقامتي اين زوج در کانادا تثبيت شده و اين زن و شوهر همراه با فرزندشان از کانادا پناهندگی گرفته‌اند. هدف از اقدام آنها، تثبيت موقعيت اقامتي‌شان نبوده بلکه مي‌خواستند با رسانه‌ای کردن اين ماجرا از تکرار اين نوع کلاهبرداری و اخاذی به ديگر ايرانيان هشدار بدهند و از آن جلوگيری به‌عمل آورند.

شهروند بي‌سي بدون هرگونه پيش‌داوري و تنها به‌منظور اطلاع‌رساني به خوانندگانش و جامعه ايراني بريتيش کلمبيا، ترجمه‌ي اين خبر را به نقل از خبرگزاری سی‌بی‌سی منتشر مي‌کند و سپس توضيح فيسبوکي شرکت تلويزيون پرواز را در اين ارتباط به اطلاع مي‌رساند:

 بنابر گزارش خبرگزاری سی‌بی‌سی

یک کمپانی ايرانی ساخت فيلم در ونکوور متهم به کلاهبرداری و اخاذی شد

به گزارش خبرگزاری سی‌بی‌سی (CBC) يک زوج ايراننی مهاجر در مورد چگونگي مهاجرت و ورود خود به کانادا دست به افشاگری زده‌اند. آنها گفته‌اند که يک کمپاني فيلم سازي از آنان مبلغ ۱۵ هزار دلار دريافت کرده است تا روند مهاجرت آنان را به جريان بياندازد که اين عمل درواقع سرپيچي از قوانين «برنامه کار موقت کارگران خارجي در کانادا» مي‌باشد.

payam-bakht-and-sareh-aminian

ساره امينيان و پيام بخت در ماه مارچ سال ۲۰۱۳ با قرارداد کار براي «شرکت پرواز فيلم» که در سال‌هاي ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ منعقد شده بود به کانادا وارد شدند. ساره امينيان در اين باره گفته است: ما براي کار کردن به کانادا آمديم ولي همسرم تنها دستمزد يک روز کار را دريافت کرد.

صاحبان شرکت يادشده، شری سلطاني و همسرش مجيد ماهیچی در شهر ميپل ريج (واقع در حومه ونکوور) يک استوديوی عکاسي را اداره مي‌کنند. آن‌ها همچنين داراي برنامه‌های تلويزيوني فارسي براي ايرانيان ساکن ونکوور هستند.

maple-photo-studio

پيام بخت، همسر ساره امينيان مي‌گويد: پس از پرداخت ۱۵هزار دلار، بيکاري و بی‌پولی به شدت دچار افسردگي شدم. ما هيچ فاميل و دوستي در اينجا نداريم.

پيام و ساره همچنين گفتند که پس از ورود به کانادا «شرکت پرواز فيلم» به آن‌ها پيشنهاد کرده است که در ازاي پرداخت ماهيانه ۱۲۰۰ دلار پول نقد به اين کمپاني، فرم‌هاي مربوط به پرداخت دستمزد ماهيانه از سوي اين شرکت براي اداره ماليات کانادا فرستاده ‌شود تا به‌این‌ترتیب آن‌ها با وانمود کردن به داشتن کار و دريافت حقوق و پرداخت ماليات به دولت، کماکان بتوانند در کانادا بمانند.

امينيان ادامه‌ داد: ما هيچ شغلي نداشتيم و بايد ماليات نيز پرداخت مي‌کرديم و درصورت عدم پرداخت ماليات مجبور به ترک کانادا بوديم. ما بدون داشتن شغل و دستمزد بايد ماهيانه ۱۲۰۰ دلار نيز به اين شرکت پرداخت مي‌کرديم.

سرانجام اين زوج تصميم به قطع ارتباط با کمپاني مذکور گرفته و به يک وکيل مهاجرت مراجعه مي‌کنند تا بر اساس مدارک در دست که حاکي از تخلف از قانون (پرداخت پول درازای شغل) بود براي اين خانواده درخواست پناهندگي کند.

مژده شهرياری، وکيل مهاجرت که وکالت اين زوج را بر عهده دارد در اين رابطه مي‌گويد: زماني که اين دو به کانادا آمدند متوجه شدند که نه‌تنها کار و دستمزدي براي آنان وجود ندارد بلکه بايد ماهيانه پولي نيز از جيب پرداخت کنند تا بتوانند در کانادا بمانند و اين امر مانند اخاذی است.

mojdeh-shahriari

خانم شهرياری بر اين باور است که «پرواز فيلم» با ارائه اطلاعات غلط به دولت درواقع متهم به کلاه‌برداری است و اين اتهام نيازمند تحقيقات بيشتر و اثبات است. وي همچنين نگراني خود را از اين امر که ممکن است افراد ديگري نيز مورد سو استفاده‌هایی از اين قبيل قرار بگيرند ابراز داشت.

خانم شهرياری اين مورد را همراه با اسناد و مدارک مربوط و موجود حدود ۹ ماه قبل به «اداره امور مرزهاي کشور کانادا» گزارش کرده و شگفت‌زده است که تاکنون برخوردي با شرکت يادشده، نشده است. وي گفت: من با موارد بسيار عجيبي در کار خود مواجه شده‌ام ولي اين مورد بسيار ناراحت‌کننده و غیرقابل‌باور است.

«پرواز فيلم» ماه گذشته نيز براي استخدام پرسنل فارسی‌زبان آگهي داشته و اين نشان می‌دهد که کماکان اجازه دارد کارگر خارجي استخدام کند.

مژده شهرياري مي‌گويد: خونم به جوش مي‌آيد وقتي اشخاصي که اينجا جاافتاده‌اند و شهروند کانادا محسوب می‌شوند از افراد آسيب‌پذير سوءاستفاده مي‌کنند و حتا پس از علني شدن و گزارش به مراجع مسئول هيچ اتفاقي نمي‌افتد‌.

بخت و همسرش هنرپيشه‌هاي ايراني هستند که مدتي است در خارج از ايران فعاليت مي‌کنند. هنگامی‌که شري سلطاني به آن‌ها پيشنهاد قرارداد کاري دوساله و دستمزد ساليانه ۷۰ هزار دلاري براي ساخت فيلم مي‌دهد، آينده بسيار روشني را در کانادا پيش روي خود مي‌بينند. امينيان مي‌گويد: ما براي دست يافتن به فرصت‌هاي جديد، شغل جديد و اقامت در کانادا به اينجا آمديم، زيرا به ما گفته‌شده بود مي‌توانيم درخواست اقامت بدهيم. وي اضافه مي‌کند اين شرکت به او وعده اخذ ويزاي کار داده بود که هیچ‌گاه عملي نشد.

مژده شهرياري مي‌گويد: آن‌ها بدون اطلاع از غيرقانوني بودن اين کار، براي دريافت ويزاي کار پول پرداخت کرده‌اند و هيچ کارفرمايي نبايد براي اخذ ويزاي کار پولي از کارکنانش دريافت نمايد.

parvaz-film-contract

بخت مي‌گويد هنگامی‌که در استان بريتيش کلمبيا مستقر شدند به‌سرعت اندوخته‌ای که همراه داشتند تمام شد و هيچ راهي نيز براي کسب درآمد نداشتند. وي اضافه مي‌کند: ما اجازه کار نداشتيم و در موقعيت بسيار بدي قرارگرفته بوديم، همچنين نگران اخراج شدن از کانادا بوديم. ما دو سال براي کانال‌هاي تلويزيوني خصوصي در مالزي کار مي‌کرديم و نمي‌توانستيم به ايران بازگرديم زيرا قطعاً راهي زندان مي‌شديم.

اين زوج که به‌تازگی نيز صاحب فرزندي شده‌اند اکنون با داشتن پناهندگي مي‌توانند در کانادا بمانند. بخت مي‌گويد براي پيدا کردن کار دچار مشکل است و در حال حاضر از کمک‌هاي اجتماعي بهره مي‌گيرند و نسبت به وضعيت خود بسيار نااميد هستند.

يک منبع داخلي دولت که تخصصش «برنامه کار موقت کارگران خارجي» است گفت نمونه‌هاي بسياري دیده‌شده است که شرکت‌هاي کانادايي مبالغ هنگفتي از کارگران خارجي مي‌گيرند و اغلب به اين تخلفات رسيدگي نمي‌شود. اين منبع مي‌گويد مايه تعجب نيست که تخلفات شرکت‌هايي از اين قبيل به وزارت کار که مسئول برنامه کار موقت کارگران خارجي است، گزارش نمي‌شود. همچنين کارآگاهان و بازرسان اداره امور مرزها نيز کمتر تمايلي به گفتگو در اين موارد با وزارت کار داشته و هر دو اين سازمان‌ها در ارائه اطلاعات داراي محدودیت‌اند و درنهایت عملاً اقدامي در مورد مجازات شرکت‌هاي خاطي صورت نمي‌گيرد.

شرکت پرواز فيلم در واکنش به اين گزارش روز دوشنبه در صفحه فيس بوک خود متن زير را منتشر کرده است:

دوستان عزيز، هموطنان گرامي‌، امروز اتهامي توسط شبکه تلويزيوني سي‌ بي‌ سي‌‌‌ پخش‌شده، مبني بر اينکه يک زوج بازيگر ايراني‌ که در مالزي موقتاً ساکن بودند، با پيشنهاد کار از طرف پرواز فيلم به کانادا آمدند و اين در حالي‌ است که به‌زعم آنان کاري براي آنان وجود نداشته و آنان با طرح يک شکايت رسانه‌‌اي خواهان رسيدگي به اين جريان که از آن‌ به‌عنوان کلاه‌برداری یادکردند، شدند. لازم به ذکر است که شرکت پرواز فيلم تا به امروز، دوشنبه ۱۹ ماه مي‌‌ ۲۰۱۴ هيچ شکايتي از مراجع قانوني و دولتي دريافت نکرده است و ما خود را ملزم به درگيري با يک شلوغ‌کاری رسانه‌‌اي و اتهام نابجا و دروغ با هر هدفي‌ نمی‌دانیم. ما از طريق قانوني پيگير اين مسئله هستيم و قانون با متخلف برخورد خواهد کرد. هرگونه پیش‌داوری و قضاوت عجولانه، منصفانه نيست و آينده بسياري از ابهامات را روشن خواهد کرد. فقط به‌طورکلی‌ بايد گفت که متأسفانه بعضي‌ها به راه‌هايي‌ متوسل می‌شوند که موفق به دريافت پناهندگي شوند و حتي‌ حاضر به قرباني کردن هم‌وطن ديگر خود هم هستند. فردي که سوار بر آبروي يک شرکت ۱۵ ساله به کانادا رسيد و انجام پرونده وي با پشتيباني‌ ما و تائيد مراجع دولتي منجر به حضور ايشان در کانادا شد. حضور چندروزه ايشان در محل کار و سپس غيبت و مخفي‌ شدن ايشان از چشم کمپاني جزو اسناد دولتي است و امروز ايشان خود را به‌عنوان قرباني جلوي دوربين مي‌برد تا در ضمن دريافت توجهات رسانه‌‌اي به مقصود خود برسد. شرکت پرواز در طول فعاليت ۱۵ ساله خود حتي‌ يک مورد شکايت قانوني هم نداشته و در آينده نزديک مراتب پیگیری ما از طريق مراجع قانوني به اطلاع همگان خواهد رسيد.
با سپاس:
پرواز فيلم

Website | + posts
تبلیغات

نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی:

ویدیویی

بارگذاری...

پادکست شهرگان


آرشیو شهرگان