ادبیات پیشنهاد سردبير شعر گزيده‌ها

منتخبی از کتاب تا پلکم مژه می زند طاووس می شوی

Sheida-Mohammadi-450x300 منتخبی از کتاب تا پلکم مژه می زند طاووس می شوی
شیدا محمدی

شیدا محمدی شاعر مهمان جردن سنتر- دپارتمان فارسی دانشگاه یو.سی.ارواین کالیفرنیا در سال تحصیلی 2015-2016 است. همچنین او شاعر مهمان دانشگاه مریلند در سال 2010 بود و ادبیات معاصر تدریس کرده است. بریتانیکا در سال 2010 درباره شیدا، آثار و سبک نوشتاری اش نوشت. از آن زمان تا کنون او عضو انجمن قلم آمریکا می باشد.

آخرین کتاب شعر او به نام تا پلکم مژه می زند طاووس می شوی شامل اشعار کوتاه /هایکو او به همراه عکس های کوروش بیگ پور می باشد که تحت امتیاز مرکز ایران‌شناسی ساموئل جردن دانشگاه یو.سی.ارواین کالیفرنیا با نشر اچ.اند.اس در آپریل 2016 منتشر شده است. مجموعه شعرهای  یواش های قرمز  بهار 2015 در پاریس توسط نشر ناکجا منتشر شد. اولین مجموعه شعر او به نام عکس فوری عشقبازی در سال 1386 به صورت افست/ زیرزمینی در ایران به چاپ رسید و آمازون آنرا در سال 2013 در آمریکا منتشر کرد. رمان افسانه بابا لیلا  نیز توسط نشر تندیس با دو سال تاخیر در وزارت ارشاد در سال 1384 منتشر شد. و مهتاب دلش را گشود بانو اولین کتاب شیدا محمدی است؛ نثر های شاعرانه او که در سال 1380 توسط نشر تندیس منتشر شد. برخی اشعار او تا کنون به زبان انگلیسی، فرانسه، ترکی ،کردی، عربی، آلمانی، سوئدی و چک ترجمه شده است.

در حال حاضر او در مرکز ایران شناسی سامویل جردن در دانشگاه یو.سی.ارواین کالیفرنیا مشغول تحقیق و نوشتن مفهوم وطن در شعر معاصر فارسی است که پیش از این به صورت خلاصه در همین دانشگاه آن را سخنرانی کرد و به زودی در زیر مجموعه انتشارات دانشگاه تحت مدیریت دکتر تورج دریایی به همراه گزیده ای از ترجمه های انگلیسی شعرهای شیدا منتشر خواهد شد.

شیدا محمدی، شاعر، نویسنده و روزنامه نگار متولد تهران است. او فارغ التحصیل زبان و ادبیات فارسی است. از فعالیت های مهم دوره روزنامه نگاری او می توان به دبیر صفحه زنان در روزنامه ایران و نیز دبیر تحریریه مجله فرهنگستان هنر و دبیر صفحه خشت و سرشت در مجله وطن اشاره کرد.

اشعار زیر از کتاب جدید او، تا پلکم مژه می‌زند طاووس می‌شوی، انتخاب شده است. این کتاب که شامل 50 شعر کوتاه است، به صورت یک شعر در مقابل یک عکس در 110 صفحه چاپ شده است.
تا پلکم مژه می زند طاووس می شوی” مینیمال‌های شیدا محمدی به همراه عکس های کورش بیگ‌ پور، نخستین کتاب از مجموعه‌ی ایران معاصر، تحت امتیاز مرکز ایران‌شناسی مرکز ساموئل جردن دانشگاه یو.سی.ارواین کالیفرنیا با مدیریت و حمایت دکتر تورج دریایی توسط نشر اچ. اند. اس منتشر شده است.

نسخه چاپی کتاب را می‌توانید از طریق ناشر (اچ.اند.اس) و فروشگاه های آمازون در آمریکا و اروپا تهیه کنید و نسخه الکترونیک کتاب را از طریق کتاب گوگل و گوگل پلی.

[clear]

[clear]

[divide]

[clear]

Sheida-book-511x510 منتخبی از کتاب تا پلکم مژه می زند طاووس می شوی

زنی ام

آی با کلاه

گاهی سفید وُ تنگ

گاهی گشاد وُ زرد.

[clear]

زنی ام زیر کلاه

سیاه وُ سرد

آی بی کلاه

زیر سرش آشفته وُ محال.

Monterey, August 2015

هوا

شکل شعار بود

فواره می زد از دهان ات

[clear]

تو مرده بودی وُ

تنها

جاده در دست تعمیر بود.

Berkeley, 9 September 2009

به شکل نت در آمده ای

در پیانویِ تنِ من.

February 2007

جنوبی ترین لکه ی دامن ام

شکل خمیازه ی توست

در بهار خواب.

Camarillo, July 2007

زندگی ام سیاه وُ سپید بود

تنها تو می آمدی وُ

می رفتی.

February 2012

برهنه ای!

تکه ابری پراکنده   در ناف

درخت ام کن.

Genova, February 2012

سیب باش محبوب ام!

وقتی پستان هایم کال می مانند.

Santa Rosa, August 2007

زندگی دو نیمه داشت

نیمی

  صورت زخم خورده ی من

نیمی

  دهان چاک چاک من.

Westwood, September 2005

مهمان ها را شمردم

همه آمده بودند

حتی کفش های تو.

Santa Rosa, July 2007

آینه دروغ می گفت

من تکرار تو بودم

هر بار که پلک می زدم

ترنی از میانِ ما رد می شد.

Santa Rosa, September 2007

Related posts

نقد رمان هزارپیشه بوکوفسکی ترجمه وازریک درساهاکیان

بیژن باران

زنان زندانی، ایدئولوژی مادری و حق زندگی خانوادگی

شهرگان

سرنوشت تاریک و آثار درخشان وریا مظهر: وریای مرگ و زندگی

علی زرین

اظهار نظر