UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

تاثیر مستقیم ادامه آتش‌سوزی در آلبرتا بر اقتصاد کانادا

تاثیر مستقیم ادامه آتش‌سوزی در آلبرتا بر اقتصاد کانادا

شهرگان: هفته‌ها بعد از شروع آتش بزرگ در فورت مک‌موری، قیمت جهانی نفت در حالی از بشکه‌ای ۵۰ دلار امریکا رد شده است که صادرات نفت کشور ۲۵ درصد کاهش یافته است و ارزش دلار کانادا باری دیگر سقوط کرده است.

آتش بزرگ آلبرتا که در رسانه‌های جهانی به «غول» معروف شده است، در حالی همچنان به سوختن خود ادامه می‌دهد که تاکنون فراتر از ۵۸۰ هزار هکتار را درنوردیده است و همچنان بیشتر از ۸۰ هزار نفر از ساکنین شمال آلبرتا آواره آن شده‌اند.

هرچند این هفته به ساکنین فورت‌ مک‌موری اجازه داده شد تا به بخش‌های امن شهر برگردند.

5734695196_4a9b016414_b

تصویر ناسا از آتش‌سوزی آلبرتا. عکس از فلیکر

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: انتقام طبعیت از فورت مک‌موری؛ مهم‌ترین شهر آلبرتا در آتش می‌سوزد!

گفته می‌شود این آتش تا ماه‌ها خواهد سوخت تا به پایان طبیعی خودش برسد، مگر اینکه زودتر از آن بارانی سنگین بر آلبرتا ببارد: آن هم در منطقه‌هایی که ماه‌هاست رنگ باران به خود ندیده‌اند.

 

رد کمک روسیه، قول کمک از آفریقای جنوبی

جاستین ترودو، نخست‌وزیر، پیشنهاد دریافت کمک از روسیه را رد کرد. این کشور پیشنهاد داده بود تا هواپیماها، تجهیزات و نیروی آتش‌نشان به کانادا ارسال کند. در مقابل، در این هفته ۳۰۰ آتش‌نشان اهل آفریقای جنوبی وارد آلبرتا شدند تا به آتش‌نشان‌های کانادایی کمک کنند.

 

این گروه آتش‌نشان‌ها به یادبود کمک‌های کانادا به جنبش آزادی‌خواهی این کشور در قرن بیستم به کمک کانادایی‌ها آمده‌اند.

هم‌اکنون بیشتر از ۲ هزار و ۲۰۰ آتش‌نشان در مقابل با حداقل ۱۴ کانون اصلی آتش‌سوزی در آلبرتا مشغول به کار هستند. ۱۰۴ هلیکوپتر و ۲۴ تانکر حمل آب هم در اختیار آتش‌نشان‌ها هستند.

بخش عمده‌ای از این آتش‌نشان‌ها از استان‌ها و قلمروهای کانادا آمده‌اند، مابقی اهل افریقای جنوبی و ایالات متحده امریکا هستند.

[clear]

کاهش تولید نفت کانادا، افزایش قیمت جهانی نفت

با ادامه آتش‌سوزی در آلبرتا و ناتوانی این استان در حفظ نرخ صادرات نفت خود، قیمت جهانی نفت به فراتر از ۵۰ دلار در هر بشکه رسیده است و برخی تحلیل‌گرها پیش‌بینی می‌کنند که قیمت نفت از بشکه‌ای ۶۰ دلار هم بیشتر خواهد شد.

از اوایل ماه می، شرکت‌های عمده تولید نفت در آلبرتا تولید خود را کاهش داده‌اند تا بتوانند کارمندان و کارگران خود را به منطقه‌های امن منتقل کنند. بخشی از مناطق تولید نفت هم توسط آتش درنوردیده شده‌اند.

هرچند این شرکت‌ها آماده‌اند تا با با گذر آتش و بازگشت امنیت، تولید نفت را از سر بگیرند.

در همین فاصله، بانک کانادا اعلام کرده است که آتش‌سوزی غول در آلبرتا باعث شده است تا رشد اقتصادی در کشور کند شود.

تحلیل‌گرهای اقتصادی می‌گویند ادامه آتش‌سوزی در آلبرتا می‌تواند رشد اقتصادی امسال کانادا را به عدد صفر نزدیک کند. هم‌زمان دلار کانادا بعد از دوره‌ای کوتاه که رشد قابل‌توجه‌ای را شاهد بود، مجدد ارزش خود را از دست داده‌ است.

[clear]

ماه‌ها تا پایان آتش‌سوزی: در انتظار دیگر آتش‌سوزی‌های غول‌پیگر

در حالی گفته می‌شود که ماه‌ها تا پایان آتش‌سوزی غول در آلبرتا باقی مانده است که محقق‌های زمینه تغییرات اقلیمی می‌گویند این اولین نمونه از آتش‌های غول‌پیکری است که در آینده‌ای نزدیک زمین را از خود پر خواهند کرد.

سال گذشته تنها در دو ایالت آلاسکا و کالیفرنیا در امریکا بیشتر از ۱۰ میلیون جریب از منابع طبیعی در آتش سوختند. هم‌زمان آتش‌های بزرگ در سیبری، مغولستان، چین و برزیل هم ثبت شدند. استرالیا هم برای اولین بار از ۲۰۰۹ میلادی، وضعیت کشور را در زمینه آتش در منابع طبیعی در سال گذشته «ویرانگر» توصیف کرد.

در همین زمان، یک مطالعه صورت گرفته توسط مارک کوچران می‌گوید بین سال‌های ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۳ میلادی، مقدار آتش‌سوزی در منابع طبیعی جهان ۱۹ درصد افزایش یافته است. تحقیقی دیگر می‌گوید امسال کانادا یکی از سخت‌ترین دوره‌های آتش‌سوزی در منابع طبیعی خود را شاهد خواهد بود.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: