UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

از برف تا مرگ: فهرستی از عواقب تغییرات اقلیمی در بریتیش کلمبیا

از برف تا مرگ: فهرستی از عواقب تغییرات اقلیمی در بریتیش کلمبیا

برف اخیر اگر برای مردم عادی سوال‌برانگیز بوده ولی برای محقق‌های اقلیمی برابر پیش‌بینی‌هاست و صحبت از دوره‌های طولانی‌تر برف هم می‌شود. در کنار آن تغییرات اقلیمی با بی‌سی چه می‌کند و عواقب آن چه تاثیری بر طبیعت و زندگی گذاشته است؟

شهرگان: برف در ماه فوریه شاید برای ساکنین محلی مترو ونکوور طنین ناآشنایی باشد، ولی برابر پیش‌بینی‌های اقلیم‌شناسان در موضوع عواقب تغییرات اقلیمی قرار می‌گیرد: همان‌طور که دمای میانگین زمین در روندی فزاینده افزایش پیدا می‌کند، در برخی مناطق زمین از جمله جنوب بریتیش کلمبیا، برف‌های سنگین و طولانی‌مدت ممکن می‌شوند.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: برف، گرما، باران و آمادگی مردم و دولت در برابر تغییرات اقلیمی؛ بعد از توفان؛ نگاهی به آینده تغییرات اقلیمی در بریتیش کلمبیا؛ سیل بعد از آتش در داوسون کریک: فشار تغییرات اقلیمی بر بریتیمش کلمبیا؛ ادامه خشکسالی در مترو ونکوور در گرم‌ترین تابستان ثبت شده در تاریخ بشر؛ انتقام طبیعت از فورت مک‌موری؛ مهم‌ترین شهر نفتی آلبرتا در آتش می‌سوزد

درحقیقت، سال ۲۰۱۶ میلادی برای سومین سال پیاپی، گرم‌ترین سال در تاریخ معاصر بشر بود و زمستان ۲۰۱۷ در مترو ونکوور همراه بود با برف و سرما، ولی در قطب شمال بانی کمترین تعداد روزهایی در تاریخ معاصر بشر است که در آن دمای هوا به زیر صفر رسیده و هم‌اکنون ما شاهد کمترین گستردگی یخ در کره زمین برابر آمارهای تاریخی‌مان هستیم.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: آینده‌ای سبز با مانیفست جهش؛‌ سوال‌هایی در موضوع فرکینگ در بریتیش کلمبیا؛ حواشی قیمت‌گذاری مالیات بر کربن توسط دولت فدرال؛آری یا خیر: دولت فدرال، مخالفان و موافقان خطوط انتقال نفت؛ برنامه کنترل تغییرات اقلیمی بریتیش کلمبیا بعد ماه‌ها تاخیر منتشر شد

ولی به جز برف و سرما، حالا که دمای میانگین کره زمین شاهد تقریبا ۱ درجه افزایش دما نسبت به میانگین قرن بیستم میلادی است، در بریتیش کلمبیا چه عواقب دیگری را به خاطر تغییرات اقلمیی ناشی از فعالیت‌های انسان، بر طبیعت و زندگی موجودات زنده شاهد هستیم؟

آب گرم‌تر موجودات دریایی را می‌کشد

آب دریاها و اقیانوس‌ها سریع‌تر از زمین قاره‌ها شاهد افزایش دما هستند و این افزایش دما در آب‌های ساحلی غرب امریکای شمالی خودی نشان می‌دهد. نتیجه این است که از پلانتگون‌ها تا نهنگ‌های دریایی در سواحل این منطقه از جمله سواحل بریتیش کلمبیا بتدریج می‌میرند.

تاثیر این موضوع را در بازار عرضه خرچنگ، انواع ماهی‌ها و دیگر سخت‌پوستان و نرم‌پوستان دریایی مشاهده کرد.

مثال دیگر آن مرگ فراتر از نیم میلیون انواع مرغ‌های دریایی از سواحل آلاسکا گرفته تا سواحل کالیفرنیا بود که محقق‌ها علت آن را نبود غذا در گستره دریاها و اقیانوس‌ها این منطقه اعلام کرده‌اند.

هوای گرم‌تر و مرگ فزاینده درخت‌های جنگلی

اینکه چه تعداد از درخت‌های جنگلی بریتیش کلمبیا به‌خاطر تغییرات اقلیمی مرده‌اند هنوز مشخص نیست. دولت استانی می‌گوید چهار برابر مساحت جزیره ونکوور شاهد مرگ درختان است. در پاییز گذشته البته اعلام شد که ساحل غربی امریکا شاهد مرگ بیش از ۱۰۰ میلیون درخت در سال‌های اخیر بوده است.

علت اصلی مرگ درختان؟ سوسک‌های بومی که به‌خاطر عدم سرمای کافی هوا در ماه‌های زمستان می‌توانند طولانی‌تر از همیشه عمر کنند و گسترده‌تر از قبل پخش بشوند و یکی بعد از دیگری، جان درختان جنگلی را بگیرند.

مرگ پروانه‌ها و زنبورها

یکی از گونه‌های جانواری که حیاتش به خاطر تغییرات اقلیمی در آستانه انقراض قرار گرفته، زنبورها هستند و سال‌هاست که در کانادا و همچنین در بریتیش کلمبیا، انواع زنبورها از جمله زنبورهای عسل به خاطر عوامل مختلف، از جمله استفاده از کودهای شیمیایی، افزایش فزاینده دمای هوا و همچنین افزایش تعداد ذره‌های دی اکسید کربن در اتمسفر به فراتر از ۴۰۴ ذره در هر یک میلیون ذره، جان خودشان را از دست می‌دهند.

در مقابل پروانه‌ها هم برای ادامه حیات تقلا می‌کنند. پروانه‌های مونارک که از کانادا به مکزیک می‌روند تا در هوای گرم‌تر این سرزمین زمستان را سر کنند به عنوان مثال امسال شاهد کاهش ۲۷ درصدی جمعیت‌شان بودند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: