UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

سبزها با دموکرات نوین دولت تشکیل می‌دهند

سبزها با دموکرات نوین دولت تشکیل می‌دهند

بعد از روزها گفتگوی اندرو ویور، رهبر حزب سبز بریتیش کلمبیا با رهبران دو حزب اصلی استان، عاقبت این حزب با دموکرات نوین بریتیش کلمبیا – بی‌سی ان‌دی‌پی – قرار تشکیل دولت گذاشتند.

این همراهی خبر خوبی برای محیط‌زیست و مقابله با تغییرات اقلیمی است: هر دو حزب در کمپین‌های انتخاباتی خود خواستار این شده بودند تا طرح توسعه استخراج و عرضه گاز مایع (ال‌ان‌جی) به شیوه فرکینگ در استان متوقف بشود؛ خط لوله کیندر مورگان ساخته نشود و درنهایت اینکه ساخت سد بر دره رودخانه صلح صورت نگیرد.

جان هورگان هم‌اکنون شانس اصلی تشکیل دولت در بریتیش کلمبیاست. عکس از فیس‌بوک بی‌سی ان‌دی‌پی

سه پروژه‌ای که در گذر ۱۶ سال دولت لیبرال‌های محافظه‌کار، بر انجام‌شان تاکید می‌شد.

تشکیل دولت تازه در استان بریتیش کلمبیا، خبر خوبی برای مبارزه با فقر است و آن‌طور که در کمپین‌های انتخاباتی هر دو حزب مطرح شده بود، همچنین خبر خوبی برای گسترش و ارتقاء طرح‌های حمل و نقل عمومی، ساخت خانه‌های مقرون به صرفه و افزایش مقررات بر بازار مسکن است.

هر دو حزب می‌خواهند دست پول ثروتمندان و شرکت‌های بزرگ داخلی و خارجی را از سیاست بریتیش کلمبیا خارج کنند و هر دو امیدوار هستند تا وضعیت آموزش و پرورش بهبود پیدا کند و همچنین از بار سنگین هزینه‌های تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌ها کاسته شود.

دولت مشترک سبزها با بی‌سی ان‌دی‌پی خبر خوبی برای محیط‌زیست است. دیوید سوزکی امسال برای اولین مرتبه از یک حزب حمایت کرده بود به این امید که بتوان تغییرات اقلیمی را مهار کرد

در انتخابات ۹ می بریتیش کلمبیا، لیبرال‌های امروز بریتیش کلمبیا ۴۳ کرسی پارلمان استانی را کسب کردند و تنها ۱ کرسی کمتر از آنچه برای تشکیل دولت لازم است، به‌نام‌شان شد.

دموکرات نوین صاحب ۴۱ کرسی شد که با همراهی ۳ کرسی سبزها، می‌تواند با ۴۴ کرسی دولت تشکیل بدهد.

هرچند دست این حزب تا پایان دولت خود بسته به نظر سبزها در تمامی تصمیم‌گیری‌ها خواهد بود و آنها به‌راحتی با خروج سبزها از این همراهی، قدرت را از دست بدهند، هرچند رهبران هر دو حزب تاکید کردند که می‌خواهند تا چهار سال این همراهی را ادامه بدهند تا نوبت بعدی انتخابات سر برسد.

هر دو حزب قول‌های بلندپروازانه‌ای در انتخابات مطرح کرده بودند. حالا باید صبر کرد و دید چگونه می‌خواهند به این قول‌ها عمل کنند

البته کریستی کلارک همچنان می‌تواند درخواست تشکیل دولت اقلیت بدهد و این تصمیم نماینده ملکه در استان خواهد بود که قدرت را به کدام دولت بدهد.

این اولین مرتبه در تاریخ کانادا است که چنین موقعیتی برای نماینده ملکه پیش آمده که تصمیمش می‌تواند تاثیرگذار بر سیاست باشد.

هفته‌هاست که نماینده ملکه در حال مذاکره با تیمی از وکلا در استان و دیگر مقامات دولتی در کانادا است.

البته کلارک ممکن است استعفاء بدهد و درخواست دولت ندهد. هنوز مشخص نیست که لیبرال‌های محافظه‌کار در مقابل این تصمیم سبزها برای تشکیل دولت با دموکرات نوین چه عکس‌العملی نشان بدهند.

در هفته‌های آینده، مشخص خواهد شد که جزییات برنامه‌های دو حزب چطور در کنار همدیگر قرار گرفته‌اند تا این همراهی ممکن بشود.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: