استانی صفحه اول

نشت گازوئیل در آب‌های ساحلی نزدیک به جنگل بزرگ خرس سفید

شهرگان: پنج‌شنبه هفته گذشته، یک قایق یدک‌کش متعلق به شرکت امریکایی کیربی آفشور مِرین، در آب‌های ساحل نزدیک به بِلا بِلا در سواحل شمال غربی بریتیش کلمبیا و در نزدیکی جنگل بزرگ خرس سفید، بعد از یک سانحه به گِل نشست و نزدیک به ۶۰ هزار گالون گازوئیل به آب‌های ساحلی ریخته شدند.

این آلودگی زیست‌محیطی بر فشارها برای منع روش‌های خطرناک حمل و نقل سوخت‌های فسیلی دامن زده است.

tug-spills-fuel نشت گازوئیل در آب‌های ساحلی نزدیک به جنگل بزرگ خرس سفید
تصویر از شرکت وسترن کانادا مِرین رسپانس

ملت‌های بومی ساکن در منطقه به شکلی مشخص از نخست‌وزیر، جاستین ترودو، خواسته‌اند تا به قول خود برای منع رفت و آمد تانکرهای سوخت در سواحل شمالی بریتیش کلمبیا عمل کند.

در نوامبر سال گذشته، ترودو از وزیر حمل و نقل کانادا خواسته بود تا توافق‌نامه‌ای با هماهنگی وزیرهای ماهیگری، منابع طبیعی و محیط‌زیست تنظیم کند تا مانع عبور تانکرهای سوخت از نزدیکی سرزمین‌های حفاظت‌ شده استان بشود.

این تصمیم با مخالفت شرکت‌های عمده استخراج و صادرات نفت خام در آلبرتا روبه‌رو است که می‌خواهند خط لوله اندبریج را به شمال بریتیش کلمبیا بکشند و این نفت را از این سواحل بار تانکرهای سوخت بکنند و به دیگر کشورها بفرستند.

bella_bella_map نشت گازوئیل در آب‌های ساحلی نزدیک به جنگل بزرگ خرس سفید

در صورت منع عبور تانکرهای سوخت از آب‌های منطقه، این شرکت‌ها قادر به صدور سوخت‌ فسیلی از شمال استان نخواهند بود.

دولت فدرال تحقیق در موضوع چگونگی نشت گازوئیل به آب‌های منطقه را شروع کرده است و هم‌زمان تمیز کردن آب‌های منطقه از این سوخت فسیلی نیز توسط دولت استانی شروع شده است.

tug-spills-fuel-1-380x510 نشت گازوئیل در آب‌های ساحلی نزدیک به جنگل بزرگ خرس سفید
عکس از الیزابت هریس

هرچند ملت‌های بومی می‌گویند همین‌الان هم مسمومیت ناشی از نشست این سوخت بر آبزیان منطقه، از جمله صدف‌ها، تاثیر گذاشته است و این به شکلی مستقیم، اقتصاد و زندگی مردمان ساکن در سواحل این منطقه را به خطر می‌اندازد.

جنگل خرس بزرگ سفید، تنها جنگل بارانی دست نخورده در سرتاسر کره خاکی است. نزدیک به سه چهارم این جنگل، زمین‌های محافظت شده محسوب می‌شوند و نبایستی در معرض آسیب فعالیت‌های انسانی قرار بگیرند.

کندی عملکرد دولت استانی در کنترل نشت سوخت فسیلی از این تانکر، بر نگرانی‌ها در موضوع عبور سوخت‌های فسیلی از زمین‌های استان و صدور آن از بندرهای استان دامن زده است.

بریتیش کلمبیا در کنار صدور نفت و گاز، ذغال‌سنگ را هم از معدن‌های مختلف آمریکایی به دیگر کشورها صادر می‌کند.

 

Related posts

کارگرم من

شهرگان

دمیس روسس، خواننده سرشناس یونانی درگذشت

شهرگان

بیژن جزنی: به‌سوی نظریه‌ی دموکراتیک جبهه‌ی رهایی‌بخش

آیدین خلیلی

اظهار نظر