UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

حواشی قیمت‌گذاری مالیات بر کربن توسط دولت فدرال

حواشی قیمت‌گذاری مالیات بر کربن توسط دولت فدرال

شهرگان: دوشنبه هفته گذشته، جاستین ترودو به دولت‌های استانی تا سال ۲۰۱۸ فرصت داد تا خودشان را آماده اجرای مالیات فدرال بر کربن بکنند.

از سال ۲۰۱۸ میزان دریافت این مالیات به مبلغ ۱۰ دلار کانادا برای تولید هر تن کربن خواهد بود و این بها هر سال ۱۰ دلار افزایش پیدا می‌کند تا در سال ۲۰۲۲ به ۵۰ دلار بر هر تن کربن برسد.

این گام دولت فدرال، تلاش برای کاهش ۳۰ درصدی تولید گازهای گلخانه‌ای توسط کانادا تا سال ۲۰۳۰ میلادی برابر معاده پاریس است.

مخالفان مالیات تازه دولت فدرال

این اقدام دولت فدرال با مخالفت دولت‌های استانی روبه‌روست که خواستار آن هستند تا نظرات آنها در اجرای این قانون سنجیده بشود و چهارچوب زمانی بهتری برای وضعیت هر کدام از آنان مشخص بشود.

وزیر محیط‌زیستِ دولت استانی نوا اسکوشیا روز دوشنبه پیش از شروع جلسه ملی در موضوع قیمت‌گذاری کربن، این جلسه را ترک گفت و اعلام کرد ترودو به رهبران دولت‌های استانی اولتیماتوم داده است تا شرایط حاکم بر این مالیات را قبول بکنند.

قلمروهای شمالی کشور هم نظر مساعدی نسبت به این مالیات تازه نشان نداده‌اند. رهبران ملت‌های بومی ساکن در ناناووت می‌گویند به جای این مالیات، خواستار شرایط دیگری برای بهبود گذر از سوخت‌های فسیلی به انرژی‌های نوین هستند.

حزب‌های فعال در انتخابات ۷ نوامبر در قلمرو یوکان هم می‌گویند این مالیات را به مباحث انتخابات پیش رو وارد کرده‌اند.

دولت‌های پیش‌رو در مالیات بر کربن

پیش از دولت فدرال، دولت آلبرتا اعلام کرده بود از سال آینده، قیمت ۲۰ دلار بر تولید هر تن کربن در سطح این استان را اجرایی خواهد کرد.

بریتیش کلمبیا تنها استان کشور است که از سال ۲۰۰۸ این مالیات را با قیمت ۱۰ دلار بر تولید هر تن کربن معرفی کرده است. قیمت کنونی این مالیات، ۳۰ دلار برای تولید هر تن کربن است. دولت استانی افزایش این مالیات را متوقف کرده است تا دیگر استان‌های کشور هم به قیمت موجود در سطح استان برسند.

سازمان آمار کانادا می‌گوید بر خلاف نظر مخالفان که مالیات بر کربن را قاتل شغل‌ها می‌خوانند، این مالیات در شش سال گذشته در استان بریتیش کلمبیا جواب پس داده است.

مالیات بر کربن چیست؟

مالیات بر تولید کربن، یکی از راه‌حل‌های کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای است. برای هر منطقه کشور، سطح مشخصی از تولید کربن معین می‌شود و این تولید به مصرف‌کنندگان فروخته می‌شود.

اگر مالیات بر تولید کربن شامل بر بازار خرید و فروش این مدل تولید بشود، مصرف‌کننده‌ای با سطح تولید مازاد بر نیاز خود، می‌تواند این مازاد را به دیگر مصرف‌کنندگانی بفروشد که نیاز بیشتری به تولید کربن دارند.

سطح تولید کربن در هر منطقه کشور، هر سال کاهش می‌یابد و مصرف‌کنندگان بایستی بتدریج با این کاهش تولید و مصرف کربن خو بگیرند.

چه کشورهایی این مالیات را اجرایی کرده‌اند؟

از یازده کشور اروپایی، از جمله آلمان و بریتانیا تا استرالیا، نیوزلند تا هند، ژاپن، چین، کربه جنوبی و تایوان تا چند ایالت در امریکا از جمله کالیفرنیا تا زیمباوه و آفریقای جنوبی، ده‌ها دولت جهان تاکنون مالیات بر کربن را اجرایی کرده‌اند.

رابطه کربن و تغییرات اقلیمی چیست؟

برای اینکه گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری، از جمله انسان بتوانند زندگی پایداری در کره زمین داشته باشند، مقدار کربن در جو نبایستی از سطح ۳۵۰ ذره بر هر متر مربع بالاتر برود. این رقم برابر داده‌های ناسا، هم‌اکنون از ۴۰۴ ذره بر هر متر مربع فراتر رفته است و پیش‌بینی می‌شود که در طول زندگی انسان‌های هم‌اکنون زنده بر زمین، این رقم به کمتر از ۴۰۰ کاهش نیابد.

کربن به شکل طبیعی بیشتر در سنگ‌ها و آب دریاها و اقیانوس‌ها ذخیره است. فعالیت‌های انسانی، از جمله مصرف سوخت‌های فسیلی باعث شده است تا کربن به شکلی غیر طبیعی به جو زمین راه پیدا کند.

کربن در کنار دیگر گازهای گلخانه‌ای، باعث گرم‌تر شدن کره زمین و همچنین تغییرات اقلیمی است که زندگی مردمان در سرتاسر کره خاکی را تهدید می‌کند.

گام بعدی دولت فدرال برای کنترل تولید کربن چیست؟

فعالیت‌های دولت فدرال برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای در سطح کشور محدود به اجرایی شدن مالیات بر تولید کربن در کانادا نمی‌شود.

دولت فدرال خود را آماده برداشتن گام‌های دیگری هم می‌کند، از جمله تدوین مقررات تازه‌ای در موضوع ساخت ساختمان‌های تازه و همچنین بهبود وضعیت ساختمان‌های موجود در کشور.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: