UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

هشدار مرکز کنترل بیماری‌های بریتیش کلمبیا: محتاط‌تر در مقابل گسترش آنفولانزا

هشدار مرکز کنترل بیماری‌های بریتیش کلمبیا: محتاط‌تر در مقابل گسترش آنفولانزا

شهرگان: آمار تازه مرکز کنترل بیماری‌های بریتیش کلمبیا نشان از گسترش زودهنگام گونه‌های خطرناک آنفولانزا در سطح استان می‌دهد.

به شکل مرسوم، گسترش گونه‌های مختلف آنفولانزا تا اواخر ماه نوامبر شروع نمی‌شد و در سال‌های گذشته، ماه دسامبر اوج گسترش این بیماری مابین مردم بود.

هرچند امسال از میانه ماه اکتبر، ویروس اچ‌۳‌ان‌۲ در مراکز درمانی مختلف سطح استان دیده شده است. این گونه آنفلولانزا، خطرناک‌تر از ویروس اچ‌۱‌ان‌۱ است که سال گذشته، ویروس شایع آنفولانزا در سطح استان بود.

در مقابل گسترش آنفولانزا، مانند همیشه از مردم خواسته شده تا با مراجعه به مراکز درمانی یا داروخانه‌ها، واکسن آنفولانزا دریافت کنند.

واکسن آنفولانزا بین ۲۰ تا ۳۰ دلار در مراکز مختلف سطح استان قیمت‌گذاری شده و برای افراد مختلف، بر اساس نوع کار و رفت‌وآمدهای روزانه و همچنین سن و دیگر موارد پزشکی، این واکسن می‌تواند مجانی تزریق شود.

آنفولانزا بیشتر از همه، سالمندان، کودکان، زنان باردار و افراد دارای وضعیت‌های خاص جسمانی را در خطر قرار می‌دهد.

آنفولانزا چیست؟

آنفولانزا، عفونت از طریق ویروس در مجراهای تنفسی (دماغ و گلو) است و به سرعت می‌تواند در بین مردمان منتقل شود. فردی که به آنفولانزا مبتلا شود، در خطر دیگر عفونت‌ها نیز قرار می‌گیرد و ممکن است عفونت به شش‌هایش هم راه پیدا کنند.

از نشانه‌های ابتلا به آنفولانزا، تب، سردرد، درد عضلانی، آب‌ریزش دماغ، سوزش گلو، خسترگی مفرط و سرفه هستند.

هرچند سرماخوردگی هم نشانه‌های مشابه آنفولانزا دارد، این دو بیماری متفاوت از همدیگر هستند و در اغلب موارد، نشانه‌های ابتلا در آنفولانزا قوی‌تر و ماندگارتر از ابتلا به سرماخوردگی هستند.

نشانه‌های ابتلا به آنفولانزا در کودکان می‌تواند شامل بر حالت تهوع، استفراغ و اسهال هم بشود.

آیا آنفولانزا جان آدمی را می‌گیرد؟

الزاما نه، ولی امکان این وجود دارد که یک نفر در کانادا بر اساس ابتلا به آنفولانزا جان خود را از دست بدهد.

سازمان آمار کانادا می‌گوید که هر سال بیش از ۱۲ هزار نفر در سطح کشور به خاطر ابتلا به آنفولانزا در بیمارستان بستری می‌شوند و تا ۳ هزار و ۵۰۰ نفر در کشور جان خود را به خاطر ابتلا به آنفولانزا از دست می‌دهند.

آیا زدن واکسن کافی است؟

خیر، واکسن آنفولانزا بر اساس داده‌های سال‌های اخیر، شایع‌ترین گونه‌های خطرناک آنفولانزا را همراه خود دارد. امسال، تمرکز واکسن آنفولانزا در بریتیش کلمبیا بر چهار گونه خطرناک و کشنده آنفولانزا است و فرد ممکن است به گونه‌های دیگر آنفولانزا مبتلا بشود یا به گونه‌های جهش یافته ویروس‌ها مبتلا بشود. هرچند، در صورت ابتلا به گونه‌های جهش یافته، خطر مرگ برای فردی که واکسن زده، کمتر خواهد بود.

به جز واکسن چه باید کرد؟

به جز زدن واکسن، خواسته شده تا افراد مرتب دست‌هایشان را بشورند؛ دستمال‌های مورد مصرف خود را مرتب در سطل آشغال بیاندازند؛ به جای سرفه بر کف دست، بر آستین یا شانه‌هایشان سرفه و عطسه کنند؛ در زمان ابتلا به بیماری در خانه بمانند و استراحت کنند؛ در طول فصل آنفولانزا از دست زدن به صورت تا می‌توانند خودداری کنند؛ در خانه و محل کار، دستگیره‌ها، درب‌ها، پنجره‌ها، و وسایل مشترک را مرتب تمیز کنند؛ غذای سالم بخورند و فعالیت بدنی داشته باشند تا سیستم ایمنی بد‌ن‌شان منظم کار کند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: