تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

چتر گسترده‌تر حمایت دولتی از دگرباشان جنسی کانادا

چتر گسترده‌تر حمایت دولتی از دگرباشان جنسی کانادا
7274685670_5d7f16d68f_b

تصویری از راهپیمایی پراید در شهر تورنتو، عکس از فلیکر

در آستانه ۱۷ می، روز آیداهوت یا روز جهانی مبارزه با همجنس‌گرا هراسی، دوجنس‌گرا هراسی و تراجنسی هراسی، اعلام شد که روز سه‌شنبه نخست‌وزیر، جاستین ترودو، قانون تازه‌ای را به پارلمان معرفی خواهد کرد که در آن هویت و گرایش جنسی افراد در معنای گسترده‌تر از قبل، در کنار نژاد، مذهب، سن و سکس، در چتر حمایتی قانون حقوق بشر کانادایی و قانون کیفری قرار خواهد گرفت.

پیش‌تر نماینده‌های محافظه‌کار پارلمان اجازه نداده بودند تا هویت و گرایش جنسی در این معنای بازتر در قوانین کانادا ذکر بشوند. این قانون بیشتر از همه به تراجنسی‌های کانادا کمک خواهد کرد تا از خود در برابر جرایم نفرت و همچنین تبعیض‌ حمایت کنند.

جزئیات این قانون فردا اعلام خواهد شد. ترودو امروز در شهر مونت‌رئال جایزه‌ لورِنت مک‌کاچئون را به خاطر «خدماتش در مبارزه با همجنس‌گرا هراسی و تراجنسی هراسی» دریافت کرد.

ترودو همچنین در ماه جون آینده،‌ اولین نخست‌وزیر کانادا خواهد بود که در راهپیمایی پراید در شهر مونت‌رئال گام خواهد برداشت. پیش‌تر او به عنوان نماینده مجلس بارها در راهپیمایی پراید در شهرهای مختلف کانادا، از جمله ونکوور حاضر شده بود.

در سال ۱۹۶۹ میلادی، نخست‌وزیر وقت پیر ترودو، پدر جاستین ترودو قانونی را معرفی کرد که از همجنس‌خواهی در کانادا جرم‌انگاری کرد. در ۱۹۷۹، کمیسیون حقوق بشر کانادا در توصیه سالانه‌اش خواستار این شد که «گرایش و هویت جنسی» افراد به قانون حقوق بشر کانادا اضافه شود.

از ۱۹۹۱، زوج‌های همجنس‌خواه می‌توانند در کانادا فرم مالیات مشترک به عنوان همسر پر کنند. در ۱۹۸۵، کمیسون حقوق برابر پارلمان کانادا قوانین ویژه‌ای در رهایی از تبعیض همجنس‌گرایان در کانادا اِعمال کرد.

در نوامبر ۱۹۹۲، دادگاه فدرال به ممنوعیت حضور همجنس‌گرایان در ارتش کانادا پایان داد و از می ۱۹۹۹، زوج‌های مدنی همجنس‌خواه از قوانینی برابر زوج‌های مدنی دگرجنس‌خواه برخوردار شدند.

نگاهی کامل به تاریخچه تلاش‌های دگرباشان جنسی، شامل بر همجنس‌گرایان، دوجنس‌گرایان و تراجنسی‌های کانادا برای رسیدن به برابری در قوانین را می‌توان در این لینک مطالعه کرد.

اعلام این قانون در مقابل تلاش‌های مجالس ایالتی و شهری ایالات متحده امریکا قرار می‌گیرد که این روزها تلاش می‌کنند تا قوانین تبعیض‌آمیزتری را بر پایه هویت و گرایش جنسی افراد، مخصوصا علیه افراد تراجنسی وضع کنند.

 

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights