آشیان / استانی / چتر گسترده‌تر حمایت دولتی از دگرباشان جنسی کانادا

چتر گسترده‌تر حمایت دولتی از دگرباشان جنسی کانادا

7274685670_5d7f16d68f_b-650x432 چتر گسترده‌تر حمایت دولتی از دگرباشان جنسی کانادا
تصویری از راهپیمایی پراید در شهر تورنتو، عکس از فلیکر

در آستانه 17 می، روز آیداهوت یا روز جهانی مبارزه با همجنس‌گرا هراسی، دوجنس‌گرا هراسی و تراجنسی هراسی، اعلام شد که روز سه‌شنبه نخست‌وزیر، جاستین ترودو، قانون تازه‌ای را به پارلمان معرفی خواهد کرد که در آن هویت و گرایش جنسی افراد در معنای گسترده‌تر از قبل، در کنار نژاد، مذهب، سن و سکس، در چتر حمایتی قانون حقوق بشر کانادایی و قانون کیفری قرار خواهد گرفت.

پیش‌تر نماینده‌های محافظه‌کار پارلمان اجازه نداده بودند تا هویت و گرایش جنسی در این معنای بازتر در قوانین کانادا ذکر بشوند. این قانون بیشتر از همه به تراجنسی‌های کانادا کمک خواهد کرد تا از خود در برابر جرایم نفرت و همچنین تبعیض‌ حمایت کنند.

جزئیات این قانون فردا اعلام خواهد شد. ترودو امروز در شهر مونت‌رئال جایزه‌ لورِنت مک‌کاچئون را به خاطر «خدماتش در مبارزه با همجنس‌گرا هراسی و تراجنسی هراسی» دریافت کرد.

ترودو همچنین در ماه جون آینده،‌ اولین نخست‌وزیر کانادا خواهد بود که در راهپیمایی پراید در شهر مونت‌رئال گام خواهد برداشت. پیش‌تر او به عنوان نماینده مجلس بارها در راهپیمایی پراید در شهرهای مختلف کانادا، از جمله ونکوور حاضر شده بود.

در سال 1969 میلادی، نخست‌وزیر وقت پیر ترودو، پدر جاستین ترودو قانونی را معرفی کرد که از همجنس‌خواهی در کانادا جرم‌انگاری کرد. در 1979، کمیسیون حقوق بشر کانادا در توصیه سالانه‌اش خواستار این شد که «گرایش و هویت جنسی» افراد به قانون حقوق بشر کانادا اضافه شود.

از 1991، زوج‌های همجنس‌خواه می‌توانند در کانادا فرم مالیات مشترک به عنوان همسر پر کنند. در 1985، کمیسون حقوق برابر پارلمان کانادا قوانین ویژه‌ای در رهایی از تبعیض همجنس‌گرایان در کانادا اِعمال کرد.

در نوامبر 1992، دادگاه فدرال به ممنوعیت حضور همجنس‌گرایان در ارتش کانادا پایان داد و از می 1999، زوج‌های مدنی همجنس‌خواه از قوانینی برابر زوج‌های مدنی دگرجنس‌خواه برخوردار شدند.

نگاهی کامل به تاریخچه تلاش‌های دگرباشان جنسی، شامل بر همجنس‌گرایان، دوجنس‌گرایان و تراجنسی‌های کانادا برای رسیدن به برابری در قوانین را می‌توان در این لینک مطالعه کرد.

اعلام این قانون در مقابل تلاش‌های مجالس ایالتی و شهری ایالات متحده امریکا قرار می‌گیرد که این روزها تلاش می‌کنند تا قوانین تبعیض‌آمیزتری را بر پایه هویت و گرایش جنسی افراد، مخصوصا علیه افراد تراجنسی وضع کنند.

 

درباره سید مصطفی رضیئی

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

پیشنهاد خوانش

حقوق بشر، کانادا و عفو بین‌الملل

نازیلا پس از آنکه چند سال اول مهاجرتش به کانادا گذشت و توانست اسکان پیدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *