UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

کمتر از یک ماه بعد از تصمیم ترودو: شکایت از خط لوله کیندر مورگان

کمتر از یک ماه بعد از تصمیم ترودو: شکایت از خط لوله کیندر مورگان

شهرگان: چند گروه حفظ محیط‌زیست در دادگاه استیناف فدرال شهر کالگری در روز دوشنبه، شکایت تازه‌ای بر علیه مجوز به خط لوله کیندر مورگان مطرح کردند تا در کنار ملت‌های بومی و بعد از تلاش‌های شهر برنابی، مسیر تازه‌ای برای احتمال متوقف شدن این پروژه، پیش از شروع آن باز بشود.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: آری یا خیر: دولت فدرال، مخالفان و موافقان خطوط انتقال نفت

انجمن موجودات زنده اقیانوس‌ها و بنیاد حفظ ساحل بارانی، دو گروه اصلی هستند که شکایت تازه را بر علیه کیندر مورگان مطرح کرده‌اند. این شکایت می‌گوید که دولت شرایط مطرح شده توسط شورای ملی انرژی در موضوع این طرح لوله را مد نظر قرار نداده است.

Photo by Dave Ellifrit/Centre for Whale Research

نگرانی اصلی این دو گروه: نهنگ‌های قاتل، گونه‌ای دریایی و در خطر انقراض که سواحل بریتیش کلمبیا برای حفظ آن حیاتی است. نشت نفت به آب‌های ساحلی استان می‌تواند برای همیشه این جانور را از صحنه دریاها و اقیانوس‌ها محو کند.

حتی اگر نفت هم به آب‌ها نشت نکند، صرف افزایش فزاینده عبور و مرور نفت‌کش‌های غول پیکر، باعث می‌شود تاتعداد محدود نهنگ‌های قاتل که در آب‌های ساحلی استان باقی مانده‌اند، برای یافت غذا دچار مشکل بشوند.

همچنین آلودگی صوتی کشتی‌های نفت‌کش باعث آزار روانی یا فراری دادن نهنگ‌ها و دیگر موجودات دریایی خواهد شد.

ماه گذشته دولت فدرال چراغ سبز به گسترش خط لوله ترنس‌مانتن داد تا ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار صرف گسترش انتقال نفت آلبرتا در این مسیر ۱ هزار و ۱۵۰ کیلومتری بشود و حجم نفت در این مسیر سه برابر گذشته بشود.

دیگر شکایت‌ها بر علیه خط لوله کیندر مورگان

همین مجموعه گروه‌های حامی محیط‌زیست، پیش‌تر شورای ملی انرژی را به خاطر دادن چراغ سبز به پروژه خط لوله کیندر مورگان به دادگاه کشانده بود. شهرهای ونکوور و برنابی هم بر علیه این شورا، دادخواست داده‌اند.

پیش‌تر شهر برنابی در تلاش‌هایش برای متوقف کردن پروژه خط لوله کیندر مورگان شکست خورده بود. این مسیر که از استان آلبرتا شروع می‌شود، در نهایت به شمال شهر برنابی می‌رسد و از کنار کوه برنابی و منطقه محافظت شده آن می‌گذرد تا نفت خود را بار نفت‌کش‌ها کند.

تمامی ملت‌های بومی‌ای که این مسیر انتقال نفت خام از زمین‌هایشان عبور می‌کند، نسبت به عبور این سوخت فسیلی از سرزمین‌شان نظر مساعدی ندارند و برخی از این ملت‌ها هم می‌خواهند خط لوله کیندر مورگان را به دادگاه بکشانند.

پیش‌تر، مسیر خط لوله گذرگاه شمالی که از آلبرتا به شمال بریتیش کلمبیا می‌رسید بعد از حدود ده سال، توسط دادگاه استیناف فدرال رد شد و درنهایت دولت فدرال هم این پروژه را لغو کرد.

مجموعه حقوق زیست‌محیطی ساحل غربی، از گروهی از وکلا شکل گرفته که در برتیش کلمبیا متخصص شکایت از مسیرهای خط لوله شده‌اند و جدیدترین پروژه آنها بعد از گذرگاه شمالی،‌ متوقف ساختن مسیر کیندر مورگان است.

پایان ماه عسل جاستین ترودو

بعد از یک سال که نرخ محبوبیت جاستین ترودو و دولت فدرال به رهبری حزب لیبرال کانادا فراتر از ۵۰ درصد باقی مانده بود، تصمیم ماه گذشته این دولت در زمینه خط لوله کیندر مورگان و کاهش فزاینده محبوبیت او در بریتیش کلمبیا در کنار دیگر عوامل باعث شده است تا برای اولین مرتبه نرخ محبوبیت او و دولتش به ۴۲ درصد کاهش پیدا کند.

تصمیم دولت فدرال و موضوع مسیر کیندر مورگان به یکی از مباحث انتخابات سال آینده دولت استانی بریتیش کلمبیا تبدیل شده است و کاهش محبوبیت لیبرال‌ها به خاطر تصمیم جاستین ترودو ممکن است بر شعبه استانی حزب لیبرال هم تاثیر بگذارد که مجزا از شعبه فدرال این حزب عمل می‌کند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: