In touch with Diverse Iranian Community

ان‌دی‌پی از دولت فدرال می‌خواهد: همین‌الان از مصرف ماری‌جوآنا جرم‌زدایی کنید

شهرگان: با آنکه حزب لیبرال کانادا خود را در دولت فدرال موظف به آماده‌سازی قانونی برای قانونی کردن مصرف و عرضه ماری‌جوآنا در کشور می‌بیند، حزب دموکرات‌ نوین (ان‌دی‌پی) می‌گوید این دولت قبل از قانونی کردن ماری‌جوآنا، بایستی جرم‌زدایی از مصرف این گیاه را بردارد.

160421020224_canada_marijuana_624x351_afp_nocredit ان‌دی‌پی از دولت فدرال می‌خواهد: همین‌الان از مصرف ماری‌جوآنا جرم‌زدایی کنید

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: قانونی شدن ماری‌جوآنا برای وضع مقررات بیشتر

ان‌دی‌پی صبح امروز درخواستی را به پارلمان ارائه داد که بر اساس آن، دولت بایستی پیش از قانونی کردن ماری‌جوآنا در کشور، از آن جرم‌زدایی کند.

در این ویدئو وعده قانونی شدن ماری‌جوآنا در سال 2017 در سازمان ملل متحد تماشا کنید:

https://youtu.be/e4DGovZQGQA

این حزب هفته‌هاست در وب‌سایت رسمی خود پتشینی قرار داده است و از شهروندان کانادایی می‌خواهد تا نام خود را در کنار درخواست این حزب قرار بدهند و از حزب حاکم در دولت فدرال بخواهند تا هرچه زودتر از مصرف ماری‌جوآنا، جرم‌زدایی کند.

موری رنکین، نماینده ان‌دی‌پی از ویکتوریا به سی‌بی‌سی گفته که منصفانه نیست وقتی می‌دانیم مصرف ماری‌جوآنا در کشور قرار است قانونی شود، افراد به خاطر مصرف آن با سوءسابقه در پرونده‌هایشان روبه‌رو شوند.

بیانیه رسمی رنکین را در این مورد در اینجا بخوانید.

https://youtu.be/onyKsyOwI7k

او منتقد به روند طولانی قانونی‌ ساختن ماری‌جوآنا در کشور است: «با وجود اینکه جاستین ترودو در کمپین انتخاباتی خود آشکارا قول داده بود تا بلافاصله قوانین ماری‌جوآنا در کشور را درست می‌کند، ولی دولت در هشت ماه گذشته هیچ کاری در این مورد انجام نداده، به جز اینکه با بی‌احساسی کامل اجازه داده تا افراد به خاطر مصرف ماری‌جوآنا شاهد سوءسابقه در پرونده‌هایشان باشند.»

در هشت ماه گذشته، پلیس در شهرهای مختلف از جمله در استان بریتیش کلمبیا به مغازه‌هایی یورش برده که ماری‌جوآنا می‌فروشند و ساکنین کشور همچنان به خاطر به همراه داشتن یا مصرف ماری‌جوآنا ممکن است توسط پلیس بازداشت بشوند.

https://youtu.be/XHxUF-z6zR8

بیل بلر که مسوول آماده‌سازی متن قانونی کردن ماری‌جوآنا است پیش‌تر گفته بود که دولت هیچ برنامه زمان‌بندی شده‌ای برای قانونی کردن مصرف و عرضه این ماده در کشور ندارد. او در ماه فوریه خاطر نشان کرده بود تا زمان قانونی شدن مصرف ماری‌جوآنا، دادگاه‌ها بایستی برابر قوانین حاکم به جرم‌زدایی مصرف و عرضه این ماده ادامه بدهند.

امیر باجه‌کیان از اعضای حزب ان‌دی‌پی در شهر ونکوور می‌گوید بلر نماینده فعلی پارلمان، ولی رئیس سابق پلیس تورنتو است. او در سال ۲۰۱۰ نقشی موثر در برخورد خشن پلیس با معترضین نشست گروه ۲۰ در تورنتو داشت و به همین خاطر، بسیاری بی‌اعتماد هستند که او مسوول آماده‌سازی متن این قانون شده است و فکر می‌کنند نگاهی پلیسی به مصرف ماری‌جوآنا هنوز در آزادسازی مصرف این ماده در کشور نقش بازی می‌کند.

او در ادامه می‌گوید: «حمایت‌های مردم از درخواست ان‌دی‌پی در این مورد بسیار بالا بوده است. چون بسیاری از افراد تعلل دولت ترودو در قانونی کردن ماری‌جوآنا را یک نوع عدم صداقت در وعده‌های انتخاباتی به شمار می‌آورند.»

باجه‌کیان می‌گوید از نظر ان‌دی‌پی، فرآیند آزادسازی ماری‌جوآنا کار زمان‌بری است، «هرچند خیلی سریع می‌شود جنبه‌های جنایی این موضوع را از متن قانون حذف کرد، یا به عبارتی دیگر از مصرف آن جرم‌زدایی کرد.»

ان‌دی‌پی هم همانند حزب لیبرال در انتخابات فدرال سال گذشته شعار قانونی کردن مصرف ماری‌جوآنا در کشور را می‌داد. حزب محافظه‌کار نیز در کنگره ماه می خود در شهر ونکوور، جرم‌زدایی از ماری‌جوآنا را تصویب کردند.

پاسخ دهید

مشاهدهٔ قبل از ارسال

نمایش متن بعد از ارسال