UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

ان‌دی‌پی از دولت فدرال می‌خواهد: همین‌الان از مصرف ماری‌جوآنا جرم‌زدایی کنید

ان‌دی‌پی از دولت فدرال می‌خواهد: همین‌الان از مصرف ماری‌جوآنا جرم‌زدایی کنید

شهرگان: با آنکه حزب لیبرال کانادا خود را در دولت فدرال موظف به آماده‌سازی قانونی برای قانونی کردن مصرف و عرضه ماری‌جوآنا در کشور می‌بیند، حزب دموکرات‌ نوین (ان‌دی‌پی) می‌گوید این دولت قبل از قانونی کردن ماری‌جوآنا، بایستی جرم‌زدایی از مصرف این گیاه را بردارد.

160421020224_canada_marijuana_624x351_afp_nocredit

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: قانونی شدن ماری‌جوآنا برای وضع مقررات بیشتر

ان‌دی‌پی صبح امروز درخواستی را به پارلمان ارائه داد که بر اساس آن، دولت بایستی پیش از قانونی کردن ماری‌جوآنا در کشور، از آن جرم‌زدایی کند.

در این ویدئو وعده قانونی شدن ماری‌جوآنا در سال ۲۰۱۷ در سازمان ملل متحد تماشا کنید:

این حزب هفته‌هاست در وب‌سایت رسمی خود پتشینی قرار داده است و از شهروندان کانادایی می‌خواهد تا نام خود را در کنار درخواست این حزب قرار بدهند و از حزب حاکم در دولت فدرال بخواهند تا هرچه زودتر از مصرف ماری‌جوآنا، جرم‌زدایی کند.

موری رنکین، نماینده ان‌دی‌پی از ویکتوریا به سی‌بی‌سی گفته که منصفانه نیست وقتی می‌دانیم مصرف ماری‌جوآنا در کشور قرار است قانونی شود، افراد به خاطر مصرف آن با سوءسابقه در پرونده‌هایشان روبه‌رو شوند.

بیانیه رسمی رنکین را در این مورد در اینجا بخوانید.

او منتقد به روند طولانی قانونی‌ ساختن ماری‌جوآنا در کشور است: «با وجود اینکه جاستین ترودو در کمپین انتخاباتی خود آشکارا قول داده بود تا بلافاصله قوانین ماری‌جوآنا در کشور را درست می‌کند، ولی دولت در هشت ماه گذشته هیچ کاری در این مورد انجام نداده، به جز اینکه با بی‌احساسی کامل اجازه داده تا افراد به خاطر مصرف ماری‌جوآنا شاهد سوءسابقه در پرونده‌هایشان باشند.»

در هشت ماه گذشته، پلیس در شهرهای مختلف از جمله در استان بریتیش کلمبیا به مغازه‌هایی یورش برده که ماری‌جوآنا می‌فروشند و ساکنین کشور همچنان به خاطر به همراه داشتن یا مصرف ماری‌جوآنا ممکن است توسط پلیس بازداشت بشوند.

بیل بلر که مسوول آماده‌سازی متن قانونی کردن ماری‌جوآنا است پیش‌تر گفته بود که دولت هیچ برنامه زمان‌بندی شده‌ای برای قانونی کردن مصرف و عرضه این ماده در کشور ندارد. او در ماه فوریه خاطر نشان کرده بود تا زمان قانونی شدن مصرف ماری‌جوآنا، دادگاه‌ها بایستی برابر قوانین حاکم به جرم‌زدایی مصرف و عرضه این ماده ادامه بدهند.

امیر باجه‌کیان از اعضای حزب ان‌دی‌پی در شهر ونکوور می‌گوید بلر نماینده فعلی پارلمان، ولی رئیس سابق پلیس تورنتو است. او در سال ۲۰۱۰ نقشی موثر در برخورد خشن پلیس با معترضین نشست گروه ۲۰ در تورنتو داشت و به همین خاطر، بسیاری بی‌اعتماد هستند که او مسوول آماده‌سازی متن این قانون شده است و فکر می‌کنند نگاهی پلیسی به مصرف ماری‌جوآنا هنوز در آزادسازی مصرف این ماده در کشور نقش بازی می‌کند.

او در ادامه می‌گوید: «حمایت‌های مردم از درخواست ان‌دی‌پی در این مورد بسیار بالا بوده است. چون بسیاری از افراد تعلل دولت ترودو در قانونی کردن ماری‌جوآنا را یک نوع عدم صداقت در وعده‌های انتخاباتی به شمار می‌آورند.»

باجه‌کیان می‌گوید از نظر ان‌دی‌پی، فرآیند آزادسازی ماری‌جوآنا کار زمان‌بری است، «هرچند خیلی سریع می‌شود جنبه‌های جنایی این موضوع را از متن قانون حذف کرد، یا به عبارتی دیگر از مصرف آن جرم‌زدایی کرد.»

ان‌دی‌پی هم همانند حزب لیبرال در انتخابات فدرال سال گذشته شعار قانونی کردن مصرف ماری‌جوآنا در کشور را می‌داد. حزب محافظه‌کار نیز در کنگره ماه می خود در شهر ونکوور، جرم‌زدایی از ماری‌جوآنا را تصویب کردند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: