UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

بحران سوء مصرف موادمخدر در کانادا، ریشه‌یابی در داروهای آرام‌بخش

بحران سوء مصرف موادمخدر در کانادا، ریشه‌یابی در داروهای آرام‌بخش

در حالی که هفته گذشته، رکورد تماس به ۹۱۱ در موضوع سوء مصرف موادمخدر در مترو ونکوور شکسته شد، سرتاسر کانادا درگیر بستری شدن و درگذشت افراد به خاطر مصرف فنتانل و دیگر موادمخدر شیمایی است.

هفته گذشته، ۹۱۱ شاهد ۴۹۴ تماس برای گزارش سوء مصرف موادمخدر بود. ۲۷۱ تماس از بخش شرقی داون‌تاون ونکوور گرفته شده بودند.

در گذر همین هفته، هر روز یک نفر در جزیره ونکوور جان خودشان را در اثر سوء مصرف موادمخدر از دست دادند.

fentanyl-bags-of-tablets

بسته‌های حاوی فنتانل. عکس از پلیس کلگری

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: هشدار پلیس ونکوور به والدین: در مورد فنتانل با بچه‌هایتان صحبت کنید؛‌ در ۱۰ ماه نخست امسال: ۶۲۲ مرگ بر اثر سوء مصرف موادمخدر؛‌ پوسترهای تازه سازمان بهداشت فریزر در مبارزه با سوء مصرف موادمخدر؛گروه ویژه در بریتیش کلمبیا، برنامه سلامت در سطح کانادا: تلاش برای کاهش مرگ ناشی از سوء مصرف مواد مخدر؛ افزایش ۷۵ درصدی مرگ ناشی از سوء مصرف موادمخدر به نسبت سال گذشته

دو هفته پیش نیز دولت استانی بریتیش کلمبیا اعلام کرد که در ۱۰ ماه نخست امسال، ۶۲۲ نفر جان‌شان را فدای موادمخدر کرده‌اند، این در حالی است که در ۲۰۱۵ میلادی، آمار درگذشتگان استان محدود به ۳۹۷ نفر می‌شد.

همچنین پلیس شهر ونکوور برای اولین مرتبه در سطح شهر،کارفِنتیل یافت. کارفِنتیل یکصد برابر قوی‌تر از فِنتانل است و از آن برای بیهوش کردن فیل و دیگر حیوانات غول‌پیکر استفاده می‌شود.

اگر بیشتر از ۲۰ میکرو گرم کارفِنتل توسط انسان مصرف شود، بانی مرگ آدمی خواهد شد.

در هفته گذشته، پلیس (RCMP) با چین پیمان همکاری امضاء‌ کرد تا در موضوع عرضه فنتانل با همدیگر کار کنند و امکان عرضه موادمخدر شیمیایی را محدودتر بسازند.

کریستی کلارک علیه ماری‌جوآنا گفت، پلیس حرفش را رد کرد

در نیمه ماه نوامبر، کریستی کلارک در سفر خودش به اوتاوا،‌ از مقامات دولت فدرال خواست مقررات را ساده‌تر کنند تا افراد بتوانند راحت‌تر از الان به داروهایی دسترسی پیدا کنند که باعث نجات جان‌شان در هنگام سوء مصرف موادمخدر می‌شود.

او معتقد است که به این شکل می‌توان سالیانه جان ۳ هزار نفر را در کشور نجات داد.

در همین جلسه او نگرانی خودش نسبت به عرضه ماری‌جوآنا همراه با فِنتانل ابراز کرد، ولی پلیس اعلام کرد که داده‌ای در چنین موردی در اختیار ندارد و حرف کلارک را رد کرد.

جین پیلپات، وزیر بهداشت دولت فدرال همچنین اعلام کرده است که در ماه‌های آینده، مقررات تازه‌ای معرفی بشود تا جنبه‌های گوناگون سوء مصرف موادمخدر را با توجه به داده‌های تازه، مدِ نظر قرار بدهد و موانع موجود کمتر بشوند.

فعال‌های بهداشت و درمان از دولت فدرال خواسته‌اند تا با توجه به وضعیت موجود، در سرتاسر کشور وضعیت فوق‌العاده در موضوع سوء مصرف موادمخدر اعلام کند. بریتیش کلمبیا از ماه‌های نخست امسال، چنین وضعیتی را در سطح استان اعلام کرده است.

ریشه‌یابی در داروهای آرام‌بخش، به خصوص آکسی‌کانتین

از متخصص‌های درمان و بهداشت تا پیلپوت، وزیر بهداشت دولت فدرال، یکی از ریشه‌های اصلی اوج‌گیری مصرف و درگذشت افراد بر اثر سوءمصرف موادمخدر را در تلاش فزاینده شرکت‌های داروسازی برای عرضه و مصرف داروهای آرام‌بخش، به خصوص آکسی‌کانتین، می‌بینند که در آنها از مواد اعتیادآور استفاده می‌شود.

این مواد اعتیادآور شامل بر آکسی‌کانتین، فنتانِل و مورفین می‌شوند که با نسخه پزشک می‌توان به آنها دسترسی پیدا کرد و هروئین که همراه با این داروها به شکل غیر قانونی توسط دلال‌های موادمخدر فروخته می‌شوند.

این داروها،‌به خصوص آکسی‌کانتین، باعث شروع اعتیاد افراد به موادمخدر می‌شوند و بعد از آنکه پزشک از تجویز مجدد داروها امتناع بورزد، یا برای دریافت دوز بالاتر، افراد سراغ دلال‌ها می‌روند تا مواد موردنیاز خود را تهیه کنند.

آکسی‌کانتین که از محبوب‌ترین داروهای آرام‌بخش و تسکین درد در امریکای شمالی است، در سال ۲۰۱۲ جایگزین داروی محبوب دیگری به نام آکسی‌نئو شد. در امریکا برچسب‌های حاوی فنتانِل برای تسکین دردهای ناشی از ابتلا به سرطان عرضه می‌شود.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: