UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

آلودگی قاتل هفت هزار و ۷۰۰ کانادایی در سال ۲۰۱۵

آلودگی قاتل هفت هزار و ۷۰۰ کانادایی در سال ۲۰۱۵

گزارش ۱۴۵ صفحه‌ای انستیتوی بین‌المللی برای رشد پایدار می‌گوید که کانادا در ۲۰۱۵ میلادی، جان هفت هزار و ۷۰۰ نفر را فدای انواع آلودگی‌ها، بخصوص آلودگی هوا کرده و در عین حال، این آلودگی، ۳۹ میلیارد دلار هم برای کشور خرج در بر داشته است.

یا به بیانی دیگر، هر خانواده چهار نفره در کشور، حداقل ۴ هزار و ۳۰۰ دلار در گذر این سال خرج آلودگی هوا کرده است، بدون اینکه آگاهی کافی نسبت به این موضوع داشته باشد.

خیلی ساده چون اطلاع‌رسانی درست در زمینه مقدار آلودگی‌‌ها و تاثیرگذاری آن بر سلامت افراد نمی‌شود.

برای دریافت خلاصه و یا متن کامل گزارش، اینجا را کلیک کنید.

این در حالی است که در محدوده همان سال، ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در سرتاسر جهان، جان‌شان را به‌خاطر انواع آلودگی‌های موجود در هوا از دست دادند.

نزدیک به دو سوم این مرگ‌ها در آسیا، از جمله در ایران، اتفاق می‌افتند.

گزارش «هزینه‌های آلودگی هوا در کانادا، سنجش تاثیرگذاری‌هایش بر خانواده‌ها، کسب و کارها و دولت‌ها،» بر این تاکید می‌ورزد که هزینه‌های مرتبط به آلودگی‌ها فراتر از پیش‌بینی‌های قبلی است.

خلاصه ۱۴ صفحه‌ای این گزارش به زبان انگلیسی را در فرمت پی‌دی‌اف در اینجا بخوانید.

همچنین این گزارش می‌گوید که تغییرات اقلیمی نقشی عمده در بدتر شدن شرایط موجود دارند. یکی از علت‌ها، موج‌های گرماست که بر تاثیرگذاری آلودگی‌های هوا می‌افزایند.

تصویر ونکوور از آسمان. عکس از ناسا

این گزارش می‌گوید در کنار تغییرات اقلیمی، هزینه آلودگی ناشی از فلزهای سنگین بر سلامت انسان، همچنین خسارت‌های ناشی از استفاده از انواع کودهای شیمیایی و دیگر گازهای شیمیایی در صنایع مختلف به‌خصوص کشاوری، برای نویسندگان گزارش هنوز شفاف نیستند.

هرچند این گزارش تخمین می‌زند که در ۲۰۱۵ و در کانادا، ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به هزینه‌های آلودگی‌ها به‌خاطر تغییرات اقلیمی افزوده شده باشد.

این در حالی است که عموما هوای کانادا پاک و بدون مشکل تلقی می‌شود.

در متن معرفی این گزارش آمده است که «به‌رغم هزینه‌های گسترده آلودگی‌ها، کانادایی‌ها اغلب آگاهی کافی نسبت به آن ندارند. گزارش‌های متعددی هزینه‌های مشخص آلودگی را سنجیده‌اند (مثلا مشخص کرده‌اند به‌خاطر مه‌دود، افراد چند روز بیشتر در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند،) ولی تاکنون هیچ گزارشی تمامی این موارد را نسنجیده بود. برای بسیاری از انواع آلاینده‌ها، داده‌های مرتبط به خسارت‌هایشان ابدا وجود ندارند. نتیجه گستره‌ای ناکامل و پیچیده از اطلاعات است که یک شهروند متوسط جامعه به‌سختی می‌تواند از آن سر در بیاورد.»

این گزارش بر این تاکید می‌ورزد که بایستی تاثیرگذاری‌های مالی آلودگی‌ها، بخصوص آلودگی هوا، بر سلامت و رفاه افراد، کاهش درآمد و افزایش هزینه‌ها و همچنین کاهش ارزش اموال در درازمدت هم سنجید و تنها نمی‌بایست به نگاهی کوتاه‌مدت – همانند اینکه در ۲۰۱۵ چه گذشته – محدود شد.

این گزارش امیدوار است که بر کانادایی‌ها، سیاست‌گذارها و رهبران صنایع کشور تاثیر بگذارد و با ارایه داده‌های کافی، آن‌ها را در مقابل آلودگی هوا وادار به گرفتن تصمیم‌های بهتری بکند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: