In touch with Diverse Iranian Community

شهر ونکوور هم به سیستم جمع‌آوری بازیافت بریتیش کلمبیا ملحق شد

0 47

واگذاری جمع‌آوری بازیافت ونکوور به یک شرکت خصوصی همراه با تحقیقی تازه از بی‌توجه‌ای نسل هزاره به موضوع تفکیک زباله

شهرگان: از روز ۳ اکتبر امسال، شهر ونکوور جمع‌آوری بازیافت را به شرکت مولتی متریال بی‌سی (ام‌ام‌بی‌سی) واگذار کرده است، این در حالی است که تحقیق‌های همین شرکت می‌گوید که تنها یک سوم نسل هزاره مقیم این شهر، تفکیک زباله را با جدیت لازم انجام می‌دهند.

5837677046_de363440a3_b
عکس از فلیکر

ام‌ام‌بی‌سی در سطح استان بریتیش کلمبیا فعالیت می‌کند و کارکرد آن جمع‌آوری زباله‌های تفکیک شده و بازیافت آن است.

شهر ونکوور برنامه ریخته است تا برابر برنامه عمل سبزترین شهر، تولید زباله در شهر را ۵۰ درصد کمتر از حجم زباله تولید شده در سال ۲۰۰۸ میلادی کاهش دهد.

تحقیق ام‌ام‌بی‌سی نشان می‌دهد که ۳۵ درصد نسل هزاره به شکل منظم تفکیک زباله را انجام می‌دهند. هرچند همین تحقیق نشان می‌دهد ۲۲ درصد افراد این نسل، دست به تفکیک افراطی زباله می‌زنند.

یعنی زباله‌ای که تصور می‌کنند بازیافت‌پذیر است، ولی مترو ونکوور امکان بازیافت آن را ندارد، در سطل‌های زباله قرار می‌دهند.

شهرهای مختلف مترو ونکوور رنگ‌های مختلف سطل‌های بازیافت برای جمع‌آوری بازمانده غذا و خوراکی، محفظه‌های پلاستیکی و فلزی، کاغذ و مقوا و شیشه دارند.

برخی اقلام مانند لوازم الکترونیکی، مبلمان و ابرهای خواب، باطری و مانند آن را بایستی در مراکز مشخص در سرتاسر مترو ونکوور برای بازیافت تحویل داد، البته بازیافت برخی اقلام برای مصرف‌کنندگان هزینه‌بر هستند.

زباله در کانادا عامل اصلی تولید ۲۵ درصد گاز گلخانه‌ای متان کشور است.

سازمان محیط‌زیست کانادا می‌گوید سالانه ۳۰ میلیون تن زباله در شهرهای کشور تولید می‌شود. یعنی هر فرد به طور میانگین در روز ۱ کیلو و ۸۰۰ گرم زباله تولید می‌کنید. این آمار برای شهرنشین‌های امریکا، ۲ کیلیو و ۱۰۰ گرم در روز است.

تفکیک درست زباله، از جمله بازیافت غذا و موادی که می‌توانند کامپست شوند، می‌تواند درصد تولید متان را کاهش بدهد.

ام‌ام‌بی‌سی، مدیریت بازیافت در بریتیش کلمبیا را برعهده دارد و ساکنین مترو ونکوور می‌توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر از نحوه بازیافت و زمان‌بندی جمع‌آوری زباله از اپ این شرکت (لینک اندروید، لینک اپل) استفاده کنند.

پاسخ دهید

مشاهدهٔ قبل از ارسال

نمایش متن بعد از ارسال