UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

صدها میلیارد دلار هزینه تمیزکاری چاه‌های نفت و گاز آلبرتا

صدها میلیارد دلار هزینه تمیزکاری چاه‌های نفت و گاز آلبرتا

صورت‌حساب تمیزکاری چاه‌های نفت و گاز آلبرتا

معضل آنچه دولت آلبرتا «چاه‌های یتیم» می‌خواند تازه نیست، ولی نگرانی‌ها نسبت به وضعیت آنها در ماه‌های اخیر رو به فزونی گذاشته.

بخصوص که یک تحلیل جدید می‌گوید که دولت این استان شاید بیشتر از آنچه تاکنون از صنعت سوخت‌های فسیلی پول درآورده، خرج تمیز کردن چاه‌های به حال خود رها شده نفت و گاز بکند.

آلبرتا پوشیده از چاه‌های استخراج نفت و گاز است. تصویر از گلوبال نیوز

صنعت سوخت‌های فسیلی قانونا موظف است تا پس از آنکه استخراج از یک چاه تمام شد، آنها را یا پر کند، یا بپوشاند و زمین‌های اطراف به وضعیت قدیم خود، احیاء کند.

ولی این اتفاقی نیست که در عمل می‌افتد و به گفته وب‌سایت جنبش جهش، «این چاه‌ها بتدریج ویران می‌شوند و سموم مختلف به زمین، هوا و آب می‌فرستند.»

عکس از وب‌سایت جنبش جهش

این وبسایت یادآور می‌شود که احیاء کامل یک چاه، ۱۰۰ هزار دلار تا فراتر از یک میلیون دلار هزینه در بر دارد و رقم تمیز کردن کل چاه‌های نفت و گاز این استان را درنهایت، فراتر از ۱۰۰ میلیارد دلار معرفی می‌کند.

فراتر از ۱۸۰ هزار چاه

به گفته وب‌سایت انرژی آلبرتا، هم‌اکنون ۱۸۰ هزار چاه فعال در این استان وجود دارد، استخراج از ۸۳ هزار چاه فعلا متوقف شده است و ۶۹ هزار چاه یتیم، به حال خود رها شده‌اند.

در حالی که در داکوتای شمالی، در امریکا، همین شرکت‌های نفت و گاز بایستی در حداکثر دو سال پس از پایان کار استخراج، فرآیند تمیزکاری یک چاه را شروع کنند، دولت آلبرتا، مقررات جدی‌ای در این زمینه وضع نکرده است.

عکس از فیس‌بوک جهش

برای همین تعداد چاه‌های غیر فعال در استان از ۲۵ هزار در ۱۹۸۹ به نزدیک به ۸۳ هزار در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

هرچند وب‌سایت جنبش جهش، رقم این چاه‌ها را فراتر از ۳۵۰ هزار معرفی می‌کند و مجدد گوشزد می‌کند:

«البته این رقم شامل بر هزینه‌های تمیز کردن دیگر چاه‌های مرتبط به زیرساخت‌ها، شامل بر فراتر از ۲۳ هزار محوطه استخراج نفت و گاز و فراتر از ۴۳۰ هزار کیلومتر خطوط لوله نمی‌شود.

وقتی هزینه‌های مرتبط به این موارد را بر روی همدیگر بگذارید، داریم صحبت از صدها میلیارد دلار هزینه تمیزکاری فعالیت‌های این صنعت را می‌کنیم. درست خواندید:‌ صدها میلیارد دلار.»

استخراج نفت و گاز در یکصد سال اخیر، چهره آلبرتا را کامل تغییر داده است

به گفته این جنبش، اگر هزینه‌های مرتبط به تمیزکاری فعالیت‌های صنعت سوخت فسیلی در آلبرتا را الان وارد محسابه‌های مالی آنها بکنید، با توجه به قیمت پایین نفت و گاز، آنها بلافاصله با احتمال ورشکستگی روبه‌رو می‌شوند.

این وب‌سایت درنهایت نتیجه می‌گیرد: «خب، اگر شرکت‌های نفت و گاز نتوانند پول تمیزکاری گندهایشان را پرداخت کنند، چه کسی باید آن را بپردازد؟

درست حدس زدید: بقیه ماها.»

 

در انتظار حکم دادگاه عالی کانادا

تا ۲۰۰۹ میلادی، استخراج نفت و گاز از آلبرتا برای سرمایه‌گذارها بر این پروژه‌های صنعت سوخت فسیلی، فراتر از ۳۵۴ میلیارد دلار، البته قبل از پرداخت مالیات، سود به همراه داشت.

ولی با سقوط قیمت‌ها، مابین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵، این استخراج نفت و گاز از این استان، فراتر از ۳۲ میلیارد دلار به این سرمایه‌گذارها ضرر زده است.

این ضررها، بانی اعلام ورشکستگی چند مجموعه حاضر این صنعت شده و یک مثالش، می‌تواند هزینه پاکسازی این چاه‌ها را به دوش مالیات‌دهندگان کانادایی بیاندازد.

در ماه می ۲۰۱۶، دادگاهی در آلبرتا به شرکت انرژی رِدواتر اجازه داد تا در ابتدا، خسارت‌های وام‌دهندگانش را پرداخت کند و نگرانی نسبت به هزینه‌های پاکسازی چاه‌های قدیمی و به حال خود رها شده‌اش به دل راه ندهد.

بدین شکل، هزینه این کار به دوش دولت استانی آلبرتا و دیگر دولت‌های محلی می‌افتد. این دولت‌ها هم درنهایت سراغ دولت فدرال می‌روند تا همراه همدیگر، بودجه‌ای به این امر اختصاص بدهند.

هرچند استیناف به این حکم درنهایت راه خودش را به دادگاه عالی کانادا باز کرد.

اگر این دادگاه، به نفع این شرکت رای بدهد، دیگر سرمایه‌گذارهای صنعت سوخت‌های فسیلی هم می‌توانند در صورت اعلام ورشکستگی، از هزینه‌های مرتبط به تمیزکاری فعالیت‌هایشان سر باز بزنند.

اگر چنین بشود، به احتمال زیاد، بار این هزینه گزاف، بر دوش مالیات‌دهندگان در سرتاسر کشور خواهد افتاد.

راه‌حل جنبش جهش

هزینه بالای احیاء کامل چاه‌های یتیم به کنار، تا ۱۰ سال طول می‌کشد تا فرآیند کامل احیاء به سرانجام برسد.

این یعنی تمیزکاری فعالیت صنعت سوخت فسیلی، می‌تواند هزارها کار برای دوره‌ای به‌نسبت طولانی در آلبرتا تولید کند.

تصویر از دولت استانی آلبرتا

این راه‌حل پیشنهادی جنبش جهش است: صنعتی که سال‌ها از استخراج نفت و گاز در این استان سود برده، مجبور به پرداخت هزینه‌های احیاء کامل چاه‌هایش بشود.

این برنامه پیشنهادی برنت نیمِک و ریگان بویاک است و عنوانش را «احیاء آینده آلبرتا را امروز از آن خود کنیم (Reclaiming Alberta’s Future Today)» گذاشته‌اند.

وب‌سایت جهش در انتهای مطلبش، نتیجه می‌گیرد که «یکصد سال استخراج نفت و گاز در آلبرتا، بانی مسمویت زمین، آب و هوا شده، پیمان‌های دولت با بومیان را خدشه‌دار کرده و حالا ما در خطر گندهایی مسموم و هزینه تمیزکاری‌اش باقی گذاشته.

اگر به شرکت‌های نفت و گاز اجازه بدهیم تا هزینه‌ تمیزکاری گندهایشان را خودشان بپردازند، همین می‌تواند بانی شکوفایی شغل‌های سبز باشد و آینده‌ای تازه برای آلبرتا به همراه بیاورد.»

راه‌حل فعلی دولت استانی آلبرتا البته، ۲۳۵ میلیون دلار وام برای تمیز کردن بخشی از چاه‌های یتیم استان است با این امیدواری که یک سوم از تعداد آنها کاسته بشود.

علاوه بر چاه‌های آلبرتا، فراتر از ۱۰ هزار چاه نفت و گاز غیر فعال در بریتیش کلمبیا و فراتر از ۲۰ هزار چاه در ساسکاچوآن وجود دارند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: