In touch with Diverse Iranian Community

به شیوه استندینگ راک در مسیر کیندر مورگان

پروژه «خانه کوچک جنگجوها» می‌خواهد مبارزهای فعال محیط‌زیست را قرار گرفته در کنار بومیان کانادا در مسیر طرح توسعه خط لوله کیندر مورگان قرار بدهد تا به شیوه استندینگ راک، جلوی گسترش مصرف سوخت‌های فسیلی گرفته بشود.

بومیان می‌گویند نظر آنها در مورد این خط لوله اجرایی نشده و دولت فدرال میل خودش را به آنها تحمیل می‌کند.

21370892_170822926812870_6861339075420423456_n-650x432 به شیوه استندینگ راک در مسیر کیندر مورگان
عکس از فیس‌بوک خانه‌های کوچک جنگجوها

فعال‌های محیط‌زیست هم می‌گویند که دیگر زمانی در دست انسان نیست تا رودرروی گرمایش فزاینده دمای میانگین زمین، پروژه‌های گران‌قیمت و لبریز از آلاینده‌های صنعت سوخت‌های فسیلی را اجرایی کند.

هر دو با یک هدف مشترک در موضوع ساخت این خانه‌های کوچک درکنار هم قرار گرفته‌اند: تا فضای مبارزه خلق کنند.

خانه‌های کوچک، به شکل جمعی آماده می‌شوند و سپس آنها را به مسیر ساخت کیندر مورگان می‌برند و با قرار دادن آنها در نقاط از پیش مشخص شده، گام به گام قرار راه مبارزه به نیت وقفه یا توقف کامل ساخت این خط لوله را فراهم بکنند.

https://www.facebook.com/tinyhousewarriors/videos/171654450063051/

 

قرار است تا هر مرتبه خانه‌ای در مسیر این پروژه قرار می‌گیرد، بومیان، فعال‌ها و دیگر مخالفان این طرح، در اطراف خانه بست بنشینند و همزمان نظر رسانه‌ها را هم جلب این اعتراض‌ها بکنند.

ملت‌های بومی امریکای شمالی، پیش‌تر در منطقه رزرو استندینگ راک در امریکا در مقابل گسترش خط لوله داکوتا اکسس قرار گرفته‌ بودند و درنهایت در آن زمان توانستند مانع از پیش‌رفت این پروژه بشوند.

138098_247542-510x510 به شیوه استندینگ راک در مسیر کیندر مورگان
پوستر از صلح سبز کانادا

در ماه سپامبر، پروژه کیندر مورگان رسما شروع به کار کرد، هرچند دولت استانی بریتیش کلمبیا هم به شهرهای برنابی و ونکوور و چند ملت بومی ملحق شده‌اند که امیدوارند به قدرت دادگاه‌ها و رای قضات، بتوانند جلوی پیش‌رفت خط لوله‌ای را بگیرند.

خط لوله‌ای که پیش‌تر دولت فدرال و استانی، چراغ سبز به پیش‌رفتش را داده بودند.

اولین خانه کوچک در نزدیکی کملوپس ساخته شده و دیگر خانه‌ها هم بتدریج ساخته و آماده استفاده در مبارزه‌ها بر علیه کیندر مورگان می‌شوند.

هزینه ساخت این خانه‌ها با کمک مردمی (crowdfunding) جمع می‌شود.

e3de0f28348e9031159d6a829aa33d1f?s=100&d=mm&r=g به شیوه استندینگ راک در مسیر کیندر مورگان

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

پاسخ دهید

مشاهدهٔ قبل از ارسال

نمایش متن بعد از ارسال