UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

تولید ۱۹۰ میلیون تن گازهای گلخانه‌ای بر اثرآتش‌‌سوزی‌های جنگل در بریتیش کلمبیا

تولید ۱۹۰ میلیون تن گازهای گلخانه‌ای بر اثرآتش‌‌سوزی‌های جنگل در بریتیش کلمبیا

شهرگان: گزارش سازمان منابع طبیعی کانادا می‌گوید که آتش‌های جنگل استان بریتیش کلمبیا تا میانه ماه آگوست، سه برابر کل تولید مردمان استان، گازهای گلخانه‌ای ایجاد کرد.

فراتر از ۱ هزار آتش‌سوزی در طولانی‌ترین و گسترده‌ترین فصل آتش‌سوزی جنگل‌های تاریخ معاصر بریتیش کلمبیا، توانسته‌اند سه برابر کل تولید سالانه استان، گازهای گلخانه‌ای به جو زمین بفرستند.

سازمان منابع طبیعی کانادا می‌گوید که این فصل آتش‌سوزی، توانسته است رکورد تازه‌ای در تولید گازهای گلخانه‌ای عرضه کند و تاکنون، ۱۹۰ میلیون تن انواع گازها را روانه جو زمین بکند.

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: آتش در منابع طبیعی، پیام بیدار کننده تغییرات اقلیمی است؛ گران‌، گسترده‌، پر دود: رکوردهای تابستانی آتش؛ آلبوم عکس: زمین غرق در آتش؛ یکه‌تازی تغییرات اقلیمی در بریتیش کلمبیا: آتش، دود، گرما و وضعیت اضطراری؛ آلبوم عکس: تصویرهای ناسا از آتش‌سوزی‌های بی‌سی

همچنین این سازمان هشدار داده است که تا پایان فصل آتش، ۲۰ درصد دیگر بر تولید این حجم  گاز افزوده خواهد شد.

عکس روز ۲۴ آگوست ناسا، آتش در تپه فیل بریتیش کلمبیا فراتر از ۶۰۰ کیلومتر مربع را درنوردیده است

این در حالی است که از سال ۲۰۰۵ تاکنون، مردمان ساکن بر بریتیش کلمبیا با فعالیت‌هایشان میانگین سالی ۶۵ میلیون تن دی اکسید کربن به جو می‌فرستند.

دی اکسید کربن که گازی آشنا در مقابل دیگر گازهای گلخانه‌ای برای عامه مردم است، به عنوان سنجشی در گستره گازهای گلخانه‌ای استفاده می‌شود که انباشت‌شان در جو، به شدت‌گرفتن افزایش فزاینده دمای میانگین زمین کمک می‌کند.

عکس از ناسا، منطقه تپه فیل پیش از آتش‌های امسال بریتیش کلمبیا

افزایش دمای میانگین زمین هم رفتارهای آب و هوایی را تغییر می‌دهد که درنهایت تبدیل به تغییرهای درازمدت – برای حداقل چند دهه یا چند صد سال و حداکثر چند هزار سال – اقلیم‌های زمین می‌شوند.

تغییر اقلیم در مناطق مختلف استان هم شرایط شکل‌گیری آتش‌های بزرگ‌تر را بیشتر می‌کند.

[clear]

وضعیت فعلی آتش‌سوزی‌ها در استان بریتیش کلمبیا

از ابتدای ماه آپریل تا جمعه ۲۵ آگوست، ۱ هزار و ۱۰۹ فقره آتش‌سوزی در استان بریتیش کلمبیا بروز کرده‌اند یا همچنان به سوختن ادامه می‌دهند.

همچنین تخمین زده شده که فراتر از ۱ میلیون و ۲۷ هزار هکتار از منابع طبیعی تاکنون طعمه آتش شده باشند و فراتر از ۳۸۴ میلیون دلار خرج آتش شده است.

هرچند که این فصل آتش، هنوز گران‌ترین فصل آتش‌سوزی استان نیست، ولی گسترده‌ترین فصل آتش تاریخ بریتیش کلمبیاست. تا پایانش شاید تبدیل به گران‌ترین و طولانی‌ترین فصل هم بشود.

البته تمامی این‌ها تا تابستان‌های آینده است که به لطف تغییر اقلیم، بایستی منتظر فصل‌های طولانی‌تر، گران‌تر و گسترده‌تر آتش بود.

در روز جمعه ۲۵ آگوست، ۱۵۷ فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های استان بروز کرده و تنها در فاصله گذر پنج‌شنبه به جمعه، ۳۰ فقره آتش‌سوزی تازه رخ‌داده است.

بریتیش کلمبیا همچنین شاهد طولانی‌ترین وضعیت اضطراری تاریخ خود به‌خاطر آتش‌سوزی در منابع طبیعی است.

[clear]

نگرانی برای خرس‌ها، گوزن‌ها و اسب‌های وحشی

همان‌طور که فصل آتش در بریتیش کلمبیا با قدرت تمام ادامه پیدا می‌کند، نگرانی‌ها نسبت به وضعیت حیات‌وحش استان هم گسترش پیدا می‌کند.

عکس از جویی آلفنس – اسب وحشی که امسال در آتش‌های بریتیش کلمبیا مرده یافت شد

برخی ملت‌های بومی، خواستار این شده‌اند تا فصل شکار گوزن‌های شمالی متوقف بشود، تا تاثیر آتش بر این گونه جانوری مشخص بشود و با اطمینان از وجود تعداد گوزن‌های کافی، سپس اجازه ادامه فصل شکار داده بشود.

در کنار آن، برخی دیگر از ملت‌های بومی، سوگوار قتل‌عام اسب‌های وحشی در آتش‌‌سوزی‌های استان شده‌اند.

هرچند در باور عمومی، حیوانات بزرگ وحشی همانند اسب یا گوزن می‌توانند از آتش بگریزند، ولی آتش می‌تواند آنها را محاصره کند، بسوزاند یا آنکه آنها را در حین فرار، بر اثر دود خفه کند.

کاهش منابع غذایی همچنین نگرانی نسبت به پایداری وضعیت خرس‌های استان را هم به همراه داشته است.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: