UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

سیگار الکترونیکی: از ممنوعیت در شهر کوکیتلام تا تابعیت از قوانین مصرف تنباکو در سطح استان

شهرگان: دولت شهر کوکیتلام به دنبال ممنوعیت استفاده از سیگارهای الکترونیکی مشابه تنباکو در مکان‌های عمومی است، همان‌طور که از ماه سپتامبر امسال، قوانین تازه دولت استانی برای عرضه و تبلیغ سیگارهای الکترونیکی یا وِیپ، آن را همانند سیگار محدود خواهد ساخت.

16322985296_d187b090d2_k

مصرف سیگارهای الکترونیکی یا وِیپ در سال‌های اخیر اوج گرفته است و بیشتر از همه جوان‌ها و نوجوان‌ها نسبت به مصرف این مدل سیگارها علاقه نشان می‌دهند. عکس از فلیکر

از ماه سپتامبر دیگر در سطح استان نمی‌توان سیگارهای الکترونیکی را به جوان‌های زیر سن قانونی فروخت و تبلیغ‌های این مدل سیگارها نبایستی افراد جوان‌تر جامعه را هدف قرار بدهد.

در صورتی که دولت شهر کوکیتلام قانون پیشنهادی را تصویب کند، به جز فضاهای خصوصی داخل خانه‌ها و برخی بخش‌های هتل‌ها، مصرف این مدل سیگارها تقریبا در هر کجای دیگر این شهر ممنوع خواهد شد.

از ژانویه ۲۰۱۷ ساختمان‌های داخل شهر کوکیتلام بایستی علامت‌های منع مصرف سیگار و سیگار الکترونیکی را بر دیوارهایشان بیاویزند.

screen-shot-2016-07-19-at-11-34-46-am

از ژانویه سال آینده ساختمان‌های داخل شهر کوکیتلام بایستی علامت ممنوعیت مصرف سیگارهای الکترونیکی را در کنار علامت مصرف سیگار قرار بدهند، اگر دولت شهری مقررات تازه را تصویب کند – عکس از دولت شهر کوکیتلام

شهر ونکوور هم‌اکنون با سیگارهای الکترونیکی همانند سیگار معمولی رفتار می‌کند و آنها را تحت یک قانون بررسی می‌کند.

سیگارهای الکترونیکی در چند سال گذشته بعد از این محبوب شدند که توسط برخی متخصص‌ها به عنوان روش مصرفی امن‌تر از سیگار معرفی شدند. به این شکل، سیگار الکترونیکی به عنوان ابزاری در مبارزه با مصرف سیگار و ترک سیگار معرفی شد.

سیگارهای الکترونیکی تنباکوی با طعم طبیعی یا با اسانس‌های طعم‌دهنده را از طریق بخار هوا به بدن مصرف‌کننده و انسان‌های اطراف او ارسال می‌کند. به این شکل بدن در معرض بسیاری از سمومی قرار نمی‌گیرد که در بسته‌بندی و کاغذ سیگار استفاده می‌شوند.

هرچند جوانان کانادایی بیشتر از آنکه نگران ترک سیگار باشند، به سمت سیگارهای الکترونیکی سوق پیدا کرده‌اند، چون مصرف این مدل سیگارها «باحال است». این را تحقیقی بر ۲ هزار و ۳۶۷ دانش‌آموز منطقه نیاگارا در استان اونتاریو نشان داد: ۱۱ درصد آنها حداقل یک مرتبه سیگار الکترونیکی را تجربه کرده بودند.

یک دلیل اصلی اوج‌گیری مصرف سیگارهای الکترونیکی، موضوع هزینه است: قیمت سیگارهای الکترونیکی در مصرف درازمدت بسیار کمتر از بهای مصرف سیگار است.

بعد از این تحقیق و آمارهای مشابه، برخی متخصص‌های بهداشت و درمان نسبت به فراگیر شدن مصرف سیگارهای الکترونیکی هشدار دادند و خواستار وضع مقررات بر مصرف این مدل سیگارها شدند.

آمارهای تجاری در حالی نشانگر اوج‌گیری مصرف سیگارهای الکترونیکی هستند که دانشمندان هنوز درگیر این بحث داغ هستند که آیا این مدل سیگارها برای بدن آسیب‌زننده محسوب می‌شوند یا که نه.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: