UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

نگاهی به جرایم از روی نفرت در هفته پراید ونکوور

نگاهی به جرایم از روی نفرت در هفته پراید ونکوور

جرم از روی نفرت به چه معناست

شهرگان: کانادا کشوری است که بر پایه ستایش تفاوت اداره می‌شود: تفاوت‌های فردی در مقابل پیشرفت جمعی رنگ می‌بازند و افراد با هر نژاد، ملیت، قومیت، زبان، مذهب، گرایش و هویت جنسی و هر وضعیت فردی خود می‌توانند راه را برای یک زندگی بهتر برای هم خود و هم برای جامعه باز کنند.

با این وجود، جرایم از روی نفرت همچنان یک موضوع حساس در جامعه کانادا محسوب می‌شوند. این جرایم را چنین تعریف می‌کنند: اجرای جرم بر علیه یک فرد یا یک ملک با انگیزه تنفر بر پایه نژاد، ملیت یا قومیت، زبان، رنگ، مذهب، سن، گرایش و هویت جنسی، معلولیت فیزیکی یا روانی یا هر مورد مشابه دیگر.

12423567405_73caa4d06e_k

عکس از فلیکر

قانون جنایی کشور می‌گوید جرایم از روی نفرت بر علیه یک فرد یا گروه اجرا می‌شوند، ولی کلیت یک گروه از مردمان را مدِ نظر حمله خود دارند. این جرایم می‌توانند به شکل حمله فیزیکی باشند یا شکل حمله کلامی پیدا کنند، خواه در صحبتی رودررو و یا خواه در شکل نوشته‌ای در شبکه‌ای اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر یا اینستراگرام.

بایستی توجه داشت بر پایه آخرین آمار منتشر شده در سرشماری ۲۰۱۱ کانادا، ۱۹ درصد ساکنین کانادا متعلق به یکی از گروه‌های اقلیت بودند، خواه اقلیت نژاد، خواه مذهبی یا موارد دیگر.

چطور خود را آماده مقابله با جرایم از روی نفرت کنیم

اول از همه، حق و حقوق قانونی خودتان در کانادا را بشناسید: از جمله اینکه با بندها و حدود منشور کانادایی حقوق و آزادی‌ها آشنا بشوید. همچنین با دیگر قوانین دیگر کانادا، از جمله قانون کانادایی حقوق بشر را بشناسید که مدل‌های مختلف تبعیض از جمله تبعیض بر اساس نژاد را ممنوع اعلام کرده است.

همچنین در نظر داشته باشیم که قانون جنایی کانادا حامی شما در مقابل حملات از روی نفرت است.

دوم اینکه نژادپرستی، نفرت و موارد مختلف آن از جمله همجنس‌خواهی هراسی و دگرباشی جنسی هراسی را بشناسید و با نمونه‌های مختلف آن برخورد کنید.

گام نهایی هم ساده است: سکوت نکنید. همیشه هم می‌توان از پلیس و دیگر مقامات درخواست کمک کرد.

با جرایم از روی نفرت در فضای اینترنت چه کنیم

اگر در فضای اینترنت، مثلا در یک گروه فیس‌بوکی با یک کامنت عمومی روبه‌رو بشویم که به افراد حمله از روی نفرت کرده است، مثلا به خاطر گرایش و یا هویت جنسی کسی، او را آزار کلامی داده‌اند یا مثلا تهدید به مرگ کرده‌اند، بایستی در اولین گام نگرانی خود را به مقامات مربوطه منتقل کنید.

یکی از آنها گزارش آنچه شاهدش هستید به شماره تماس ۹۱۱ است تا موضوع را با پلیس محلی خودتان در میان بگذارید و دیگری گزارش این موضوع به تیم جرایم از روی نفرت بریتیش کلمبیاست.

می‌توانید نگرانی‌تان را به این تیم ایمیل کنید: [email protected] یا اینکه مستقیم با آنها تماس بگیرد و تلفنی مورد را مطرح کنید: ۱۸۵۵۴۶۲۵۷۳۳

همچنین می‌توانید جرم احتمالی را به مدیریت شبکه اجتماعی، یا مدیریت وب‌سایتی که مطلب در آن منتشر شده است بازگو کنید.

مهم‌ترین موضوع این است: در مقابل جرایم از روی نفرت سکوت نکنید.

نگاهی به آمارهای پلیس

گزارش رسمی پلیس در سال ۲۰۱۳ میلادی نشان می‌دهد که در کشور ۱ هزار و ۱۶۷ جرم از روی نفرت توسط پلیس‌های نواحی مختلف گزارش شده‌اند و این رقم، ۱۷ درصد کمتر از سال ۲۰۱۲ بوده است. در طول بازه زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ میلادی، جرایم از روی نفرت بدون همراهی خشونت در کشور ۳۰ درصد کاهش یافته بودند، در حالی که در همین دوره، جرایم از روی نفرت همراه با عمل خشونت‌آمیز در کشور ۴ درصد افزایش را نشان می‌دادند.

پیوست: چند هفته پیش، مطلبی در موضوع انتقال خون و تغییر در مقررات موجود، مخصوصا برای جامعه تراجنسی‌های کانادا در شهرگان نوشته بودم. در فضای اینترنت، این مطلب شاهد بازخوردهای مختلفی بود، از جمله شاهد کامنت‌های مختلفی که می‌توانند جرایم از روی نفرت محسوب شوند. من با مدیر صفحه‌ای که کامنت‌ها در آن منتشر شده بودند تماس گرفتم و همچنان منتظر بازخورد آنان هستم. در این فاصله، با توجه به هفته پراید در ونکوور، در روزهایی که شهر به ستایش تفاوت‌ها مابین ساکنین خود رفته است، شهرگان این مطلب را در اهمیت توجه به جرایم از روی نفرت منتشر می‌کند. مخصوصا از جامعه فارسی‌زبان خواستار این هستیم که دقت نشان بدهند، با وجودی که افراد در بیان عقیده خود به هر شکل در این سرزمین آزاد هستند، ولی حمله به افراد به خاطر موضوعی مانند گرایش و هویت جنسی می‌تواند بازخورد حقوقی داشته باشد.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: