UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

قوانین مربوط به تصادفات رانندگی‌، صدمات بدنی و ICBC در ایالت بریتیش کلمبیا

قوانین مربوط به تصادفات رانندگی‌، صدمات بدنی و ICBC در ایالت بریتیش کلمبیا

قوانین مربوط به تصادفات رانندگی‌، صدمات بدنی و ICBC در ایالت بریتیش کلمبیا (بخش ۶)

حسین فرامرزی

حسین فرامرزی

همانگونه که قبلا گفته شد، هر ساله هزاران تصادف وسایل نقلیه در ایالت بریتیش کلمبیا اتفاق می‌افتد که موجب فوت و یا جراحات جدی افراد میگردد. آسیب های ناشی‌ از تصادف وسیله نقلیه میتواند آثار جبران ناپذیری بر زندگی سالم و مستقل فرد تا آخر عمرش داشته باشد.

انسان از دیر باز برای حمل و نقل کالا و جابجایی مسافر از وسایل نقلیه گوناگون استفاده می کرده است. در جهان امروز که دنیای سرعت و ارتباطات است، وسایل نقلیه به نحو شگرفی دگرگون شده و تحولات بسیاری در جهت ایجاد سرعت و در عین حال امنیت، در این وسایل پدید آمده است. در بین وسایل نقلیه عصر حاضر، اتومبیل از جایگاه ویژه ای برخوردار است. استفاده از این وسیله به نحو چشمگیری توسعه یافته و هر روز نیز گسترده تر می شود. به موازات این گسترش، خطرات ناشی از این وسیله نیز افزایش یافته و ما هر روز شاهد زیانهای جانی و مالی مربوط به آن هستیم که متأسفانه رقم این خسارات در کشور ما رو به افزایش است.

به جهت اهمیت موضوع و به منظور حفظ حقوق زیاندیدگان از خسارات ناشی از وسایل نقلیه موتوری و بخصوص حوادث رانندگی، قانونگزاران اکثر کشورهای دنیا، اقدام به تدوین قوانین خاص نموده اند. در کنار این قوانین، مقررات مربوط به بیمه اجباری مسؤولیت، بیش از پیش به یاری زیاندیده شتافته است.

غرامت‌های ناشی‌ از تصادفات وسایل نقلیه در ایالات‌های مختلف کانادا

سیستم بیمه خودروها در ایالت های مختلف کانادا  تفاوت‌هایی‌ با یکدیگر دارند. هر راننده‌ای باید از سیستم بیمه در در ایالت خود باخبر باشد و بداند در صورت بروز تصادف چگونه می‌‌تواند حقوق خود را پیگیری کند. توانایی شما برای شروع یک پرونده قانونی در یک تصادف رانندگی، وابسته به قوانین استانی است که تصادف در آن رخ داده است.

به طور مثال دردر ایالت  انتاریو، سیستم بیمه‌ای موجود است به نام “No Fault” که جبران خسارت یک تصادف رانندگی که منجر به صدمه و آسیب جدی و یا مرگ فردی نشده است، به طور کامل از طریق شرکت بیمه شخصی حل و فصل می‌شود و به این ترتیب شامل یک پرونده حقوقی نمی‌شود. در شرایط بسیار خاص و محدودی، ممکن است با شکایت از راننده‌ای که در آن تصادف مسئول بوده، مبلغ بیشتری را برای جبران خسارت دریافت کرد.

علاوه بر در ایالت آنتاریو، در در ایالت های کبِک و مانیتوبا نیز سیستم بیمه به “No Fault” ارتقاء یافته است که این امر تلاشی مهم در راستای کاهش هزینه‌های بیمه، کم کردن ازدحام جمعیت در دادگاه‌ها و تسریع پرداخت هزینه‌های مربوط به آسیب‌ها در تصادفات رانندگی محسوب می‌شود. در چنین سیستم بیمه‌ای، طرفین درگیر در تصادف رانندگی صرف نظر از اینکه چه کسی مقصر است، می‌توانند از فواید خاص شرکت‌های بیمه خود بهره‌مند شوند. در واقع سیستم بیمه “No Fault” تمام هزینه‌های شخص بیمه شده و یا بخشی از آن را می‌پردازد، اما از طرف دیگر حق قربانیان بی‌گناه را برای پیگیری حقوقشان از طریق دادگاه، محدود و یا در مواردی نفی می‌کند. سیستم بیمه “No Fault” تنها صدمات و آسیب‌های بدنی را شامل می‌شود و درد و رنج حاصل از آن و یا حتی آسیب به اموال و دارایی را دربر نمی‌گیرد.

در بعضی از استان‌ها از جمله ساسکچوان، نیوفندلند و لابرادور سیستم بیمه‌ای موجود است که حق انتخاب را برای شخص بیمه کننده قائل می‌شود. به این مفهوم که رانندگان می‌توانند از حق خود برای تعقیب قانونی در دادگاه صرف نظر کنند و از این طریق حق بیمه کمتری بپردازند. البته باید توجه داشت که بعد از پرداخت هزینه‌های خسارات توسط بیمه، ممکن است حق بیمه برای فرد مقصر در رانندگی افزایش یابد.

در هفته‌های آینده سیستم پرداخت غرامت “No Fault” در ایالت بریتیش کلمبیا و انواع غرامت‌هایی‌ را که شرکت بیمه‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ بر اساس سیستم “No Fault” به افراد مجروح و مصدوم پرداخت می‌کند را توضیح خواهیم داد.


قوانین مربوط به تصادفات رانندگی‌، صدمات بدنی و ICBC در ایالت بریتیش کلمبیا (بخش ۷)

ایالت بریتیش کلمبیا یکی‌ از معدود ایالت‌های کشور کانادا می‌باشد که هم سیستم No Fault دارد و هم سیستم Full Tort.

سیستم No Fault به این معنا می‌باشد که هم شخصی‌ که در تصادف وسیله نقلیه مقصر شناخته شود و هم شخصی‌ که مقصر نیست می‌توانند غرامت‌های خاصی‌ را از شرکت آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ دریافت نمایند.

ولیکن سیستم Full Tort به این معنا می‌باشد که تنها شخصی‌ که در تصادف وسیله نقلیه مقصر نبوده است میتواند غرامت کامل خود را (اصولا از طریق دادگاه ها) از شرکت بیمه‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ دریافت نماید.

ما به این مباحث در مقالات آینده اشاره خواهیم داشت.

غرامت‌های مربوط به سیستم ” No Fault” و یا ” Part 7 Benefits” در ایالت بریتیش کلمبیا

هنگامی که شرکت آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ در اوایل دهه ۱۹۷۰ توسط دولت ان دی پی‌ تاسیس شد، بیمه‌ پایه که توسط هر شخصی‌ می‌بایست خریداری می‌‌شد شامل بیمه‌ پزشکی‌، توانبخشی، مرگ، و از دست دادن حقوق و مزایا گردید.

این غرامت‌ها به نام No Fault معروف هستند زیرا به هر شخصی‌ که در تصادف وسیله نقلیه آسیب ببیند تعلق می‌گیرد و مهم نیست که آیا آن شخص در تصادف مقصر بوده است و یا خیر.

همچنین به دلیل این که این غرامت‌ها در بخش هفتم قوانین مربوط به تصادفات و بیمه‌ وسایل نقلیه عنوان شده است به نام Part 7 Benefits نیز نامیده میشوند.

در حال حاضر حداکثر مقدار این غرامت‌ها در ایالت بریتیش کلمبیا مبلغ ۱۵۰،۰۰۰ دلار می‌باشد، هر چند که در عمل مقدار غرامتی که شرکت بیمه‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ به مجروحین و صدمه دیدگان تصادفات وسایل نقلیه پرداخت می‌کند به مراتب کمتر از این مقدار است، و در بسیاری از موارد افراد مجروح و صدمه دیده می‌بایست غرامت خود را از طریق گرفتن وکیل و مراجعه به دادگاه دریافت نماید.

چه شخصی‌ میتواند غرامت No Fault را دریافت نماید؟

به طور کلی‌ هر شخصی‌ که در تصادفات اتومبیل در ایالت بریتیش کلمبیا مجروح و یا کشته شود، و یا هر شخصی‌ که مقیم ایالت بریتیش کلمبیا باشد و در تصادفات وسایل نقلیه در آمریکای شمالی مجروح و یا کشته شود، میتوانند از غرامت‌های  No Fault استفاده نماید.

در ایالت‌های دیگر نظیر انتاریو و کبک مقدار غرامت  No Fault معمولا بیش از مقدار غرامتی می‌باشد که از طرف شرکت بیمه‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ پرداخت میشود.

چه مزایایی بر اساس غرامت‌های  No Fault  از طرف شرکت بیمه‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ پرداخت میشود؟

بر اساس قوانین ایالت بریتیش کلمبیا، افرادی که در تصادفات وسایل نقلیه آسیب ببینند و یا کشته شوند، خود و یا خانواده شخص میتوانند از مزایای زیر برخوردار گردند:

– قسمتی‌ از هزینه‌های پزشکی‌

– قسمتی‌ از هزینه‌های توانبخشی

– قسمتی‌ از در آمد شخص مجروح که به علت تصادف نتوانسته به کار خود باز گردد

– قسمتی‌ از هزینه‌های دفن و ترحیم در صورت فوت شخص در تصادف

– قسمتی‌ از هزینه‌های خانواده و از دست رفتن حمایت مالی شخصی‌ که بر است تصادف فوت کرده است

در حال حاضر حداکثر مقدار این غرامت‌ها در ایالت بریتیش کلمبیا مبلغ ۱۵۰،۰۰۰ دلار می‌باشد، هر چند که در عمل مقدار غرامتی که شرکت بیمه‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ به مجروحین و صدمه دیدگان تصادفات وسایل نقلیه پرداخت می‌کند به مراتب کمتر از این مقدار است.

هزینه‌های پزشکی‌ که بر اساس غرامت‌های  No Fault  از طرف شرکت بیمه‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ پرداخت میشود

بر اساس قوانین ایالت بریتیش کلمبیا، شرکت بیمه‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ می‌بایست تمامی‌ هزینه‌های پزشکی‌ که برای بهبود شخص آسیب دیده “ضروری و مورد نیاز” می‌باشد را تا سقف ۱۵۰،۰۰۰ دلار پرداخت نماید. این هزینه‌های پزشکی‌ شامل هزینه‌های فیزیوتراپی، ماساژ تراپی، پروتز، دارو، و غیره می‌باشد. ولی‌ در عمل، شرکت بیمه‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ بسیاری از هزینه‌های پزشکی را پرداخت نمی‌‌نماید، و اگر هم پرداخت کند، به صورت کامل انجام نمیدهد.

در هفته‌های آینده انواع غرامت‌هایی‌ را که شرکت بیمه‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ بر اساس سیستم “No Fault” به افراد مجروح و مصدوم پرداخت می‌کند را توضیح خواهیم داد.


قوانین مربوط به تصادفات رانندگی‌، صدمات بدنی و ICBC در ایالت بریتیش کلمبیا (بخش ۸)

هزینه‌های پزشکی‌ که بر اساس غرامت‌های  No Fault  از طرف شرکت بیمه‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ پرداخت میشود

بر اساس قوانین ایالت بریتیش کلمبیا، شرکت بیمه‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ می‌بایست تمامی‌ هزینه‌های پزشکی‌ که برای بهبود شخص آسیب دیده “ضروری و مورد نیاز” می‌باشد را تا سقف ۱۵۰،۰۰۰ دلار پرداخت نماید. این هزینه‌های پزشکی‌ شامل هزینه‌های فیزیوتراپی، ماساژ تراپی، پروتز، دارو، و غیره می‌باشد. ولی‌ در عمل، شرکت بیمه‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ بسیاری از هزینه‌های پزشکی را پرداخت نمی‌‌نماید، و اگر هم پرداخت کند، به صورت کامل انجام نمیدهد.

در بسیاری از پرونده‌ها دیده شده است که شرکت آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ بر اساس جدولی‌ که خود تهیه کرده است این مزایا را پرداخت می‌کند. برای مثال اگر شخصی‌ نیاز به فیزیوتراپی داشته باشد، معمولا جلسه‌ای بین ۷۰ تا ۱۰۰ دلار هزینه در بر خواهد داشت. ولی‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ تنها حدود ۳۰ دلار از آنرا به شخص مجروح پرداخت مینماید، و الباقی آن را شخص مجروح می‌بایست خود پرداخت کند.

همچنین در بسیاری از پرونده‌ها دیده شده است که آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ قسمتی‌ از هزینه‌های پزشکی‌ را پرداخت نکرده است به این دلیل که کارمند آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ (Adjuster)، که معمولا نه پزشک است و نه وکیل، نتیجه گرفته است که این هزینه‌های پزشکی‌ “ضروری و مورد نیاز” نمیباشد.

در این شرایط به افراد مجروح و آسیب دیده در تصادفات وسایل نقلیه توصیه میگردد که با گرفتن وکیل از حقوق قانونی‌ خود دفاع نمایند.

هزینه‌های توانبخشی که بر اساس غرامت‌های  No Fault  از طرف شرکت بیمه‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ پرداخت میشود

بر اساس قوانین ایالت بریتیش کلمبیا، شرکت بیمه‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ میتواند (ولی‌ موظف نیست) که هزینه‌های توان بخشی که موجب بهبود شخص مجروح و آسیب دیده میشود را پرداخت کند. این هزینه‌ها شامل خرید خورد‌و نو، ساخت امکانات رفاهی نظیر رمپ و آسانسور در خانه به نحوی که برای شرایط جسمی‌ شخص مجروح مناسب باشد، خرید ویلچر، و خرید وسایل و تجهیزات دیگر که به بهبود شرایط شخص مجروح کمک میکنند میباشند.

ولیکن همانطور که گفته شد، در اکثر تصادفات وسایل نقلیه، شرکت بیمه‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ از پرداخت این هزینه‌ها خودداری میکنند و سعی‌ مینماید که پرونده فرد مجروح را با پرداخت کمترین مقدار غرامت به پایان رساند. شما میتوانید با استفاده از وکلای مجرب و پروسه دادگاه به حقوق خود دست یابید.

پرداخت قسمتی‌ از در آمد شخص مجروح که به علت تصادف نتوانسته به کار خود باز گردد بر اساس غرامت‌های  No Fault  از طرف شرکت بیمه‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌

اگر شخصی‌ به علت تصادف وسایل نقلیه به نحوی مجروح گردد که نتواند به کار خود باز گردد و یا از در آمد او کاسته شود (برای مثال به صورت نیمه وقت کار کند)، شرکت بیمه‌ آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ می‌بایست قسمتی‌ از در آمد از دست رفته شخص مجروح را به او پرداخت نماید. برای دریافت این مزایا از آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ که به “Wage Benefits” معروف می‌باشد، شخص مجروح می‌بایست در هنگام تصادف شاغل باشد و یا اگر در هنگام تصادف شاغل نبود حداقل ۵۰% از سال را شاغل باشد.  همچنین در بسیاری از موارد، آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ از افراد مجروح می‌خواهد که ابتدا درخواست پرداخت از بیمه‌ بیکاری (Employment Insurance or EI) کنند، و اگر پرونده آنها مردود شد، سپس آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ این مزایا را پرداخت می‌کند. به علت پروسه زمان‌بر، به کلیه دوستان توصیه میشود که سریعا پرونده بیمه‌ بیکاری خود را پس از تصادف به جریان بیندازند.

بر اساس قوانین ایالت بریتیش کلمبیا، آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ تنها تا “سقف” ۳۰۰ دلار در هفته به افراد مجروح بر اساس سیستم “No Fault” پرداخت مینماید، و الباقی در آمد از دست رفته فرد مجروح می‌بایست از طریق سیستم “Tort” و مراجعه به دادگاه دریافت گردد.

در بسیاری از موارد دیده شده است که با آنکه فرد مجروح هنوز به صورت کامل بهبود نیافته، آی‌ سی‌ بی‌ سی‌ پرداخت این غرامت‌ها را متوقف می‌کند. در این شرایط شما میتوانید با مراجعه به دادگاه به حقوق خود دست یابید.

یادآوری: حسین فرامرزی، وکیل دادگاه های ایالت بریتیش کلمبیا، به هیچ گروه سیاسی، دولتی، و یا مذهبی وابسته نیست، و مقالات حقوقی مندرجه، تنها برای افزایش سطح آگاهی جامعه فارسی زبان کانادایی تهیه شده است. به علت امکان تغییر در قوانین کانادا به مرور زمان، و همچنین عدم امکان بیان کلیه قوانین در این مقالات، به تمامی خوانندگان توصیه می‌گردد که قبل از انجام هر گونه موضوع حقوقی، با وکیل خود مشورت نمایند. برای اطلاعات بیشتر شما میتوانید به وب سایت دفتر حقوقی فرامرزی به آدرس WWW.FLCLAWYERS.COM مراجعه نمایید. لطفا برای دریافت نکات حقوقی کوتاه روزانه صفحه فیسبوک Faramarzi Law Corporation را لایک کنید.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: