UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

پروانه کاظمی بر بلندای بام جهان (قله اورست) ایستاد

پروانه کاظمی بر بلندای بام جهان (قله اورست) ایستاد

پروانه کاظمی

شهرگان: به گزارش باشکاه کوهنوردی اسپیلت، ساعت ۱۳:۳۰ (به وقت محلی) روز جمعه گذشته، ۲۹ اردیبهشت سال جاری، تلاش ۴۵ روزه پروانه کاظمی برای صعود به قله اورست به ارتفاع ۸۸۴۸ متر به بار نشست و او موفق شد به عنوان سومین زن ایرانی و اولین بانوی هیمالیا نورد ایرانی که به طور مستقل اقدام به این صعود کرده‌است، به بام جهان دست یابد.

پروانه کاظمی

پروانه کاظمی عضو باشکاه کوهنوردی اسپیلت به عنوان نخستین کوهنورد در سال ۲۰۱۲ این صعود را انجام داده‌است.

زنده‌یاد جعفر ناصری

بهار امسال هیمالیا میزبان کوهنوردهای ایرانی بود.  ۱۷ نفر در منطقه هیمالیا در تلاش برای صعود قله‌های خود بودند و خبرها حاکی از پیروزی‌های کوهنوردان ایرانی در صعودهاست.  صعود آناپورنا، ماکالو، ماناسلو و . . .

خبر صعود پروانه کاظمی بر بام دنیا موجی از شادی و غرور را در میان ورز ش‌دوستان و ایرانیان سراسر جهان آفریده‌است. پروانه کاظمی ادامه‌دهنده راه و تلاش همنوردِ جاودان نام لیلا اسفندیاری است که سال گذشته بر بلندی‌های (کاشربورم ۲) مانا و جاوید شد. امسال نیز تیم کوهنوردان ایرانی، یک همنورد جا مانده در ستیغ هیمالیا دارد تا نامش همراه با لیلا اسفندیاری و دیگر پیش‌کسوتانی که نتوانستند این شادی حضور را در آغوش عزیزانشان بریزند، مانا و جاودان باقی بماند. جعفر ناصری در صعود به قله‌ی ۸۶۶۳ متری ماکالو، پنجمین قله مرتفع جهان، جانش را از دست داد.

زنده یاد لیلا اسفندیاری

به گزارش باشکاه کوهنوردی اسپیلت، پروانه کاظمی که هشتم فروردین ماه برای صعود به اورست راهی نپال شده بود، موفق به فتح قله ۸۸۴۸ متری اورست شد. کاظمی پیش از این نیز به عنوان اولین بانوی ایرانی به قله هشت هزار متری ماناسلو صعود کرده بود. پروانه کاظمی به عنوان سومین زن ایرانی و اولین بانوی هیمالیا نورد ایرانی به‌طور انفرادی و با هزینه شخصی اقدام به صعود به اورست کرده‌ و موفق شد به بام جهان دست یابد.

یادآور می‌شویم که اوایل ماه گذشته میلادی نیز «تامائه واتانابه» کوهنورد ۷۳ ساله ژاپنی عنوان مسن ترین زنی را گرفت که توانسته است قله اورست را فتح کند.  خبرگزاری ایسنا در این باره می‌نویسد: «تامائه واتانابه» در سال ۲۰۰۲ میلادی نیز در سن ۶۳ سالگی از ارتفاع ۸۸۴۸ اورست بالا رفت و عنوان مسن‌ترین زن صعودکننده را به دست آورد. «تامائه» طی این دهه توانسته بود این رکورد را حفظ کند و اکنون رکورد خود را شکست.

«بهادر شرچان» از نپال نیز پیرترین مردی است که در سال ۲۰۰۸ میلادی در سن ۷۶ سالگی توانست به این رکورد دست پیدا کند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: