UA-28790306-1
تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی اعدام شدند

زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز، “زانیار مرادی”، “لقمان مرادی” و “رامین حسین پناهی” سه زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷، “زانیار مرادی”، “لقمان مرادی” و “رامین حسین پناهی” سه زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.

گفتنی است که طی روزهای گذشته این سه زندانی جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بودند.

خبرگزاری فارس با اعلام خبر اعدام این سه زندانی مدعی شد که “این افراد از اشرار مسلح ضدانقلاب بودند که با انجام اقدامات نظامی و تروریستی در غرب کشور موجبات ناامنی و داغدار شدن برخی خانواده‌ها را فراهم آورده بودند”.

لازم به یادآوری است که روز جمعه ۱۶ شهریور‌ ۱۳۹۷، خانواده های زانیار و لقمان مرادی به درخواست مسئولان زندان با این دو زندانی که در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند ملاقات کردند.

برادر زانیار مرادی در این خصوص به گزارشگر هرانا گفته بود “شب ۱۵ شهریور ماه ۹۷، شخصی که خود را وابسته به زندان رجایی شهر کرج معرفی می‌کرد با خانواده‌های ما (خانواده‌های زانیار و لقمان مرادی) تماس گرفت و از ما خواست برای ملاقات با این دو زندانی فردا به زندان مراجعه کنیم. ما نیز بلافاصله عازم زندان رجایی شهر شدیم بلکه بتوانیم خبری از سرنوشت این دو عضو خانواده بگیریم. من و پدر لقمان توانستیم با زانیار و لقمان ملاقات داشته باشیم. زانیار به من گفته از سه روز پیش بنا بر خواسته اطلاعات (احتمالا وزارت اطلاعات) به سلول انفرادی منتقل شده‌اند هر چند از علت انتقالشان خبر ندارند اما احتمال می‌دهند برای اجرای حکم اعدام منتقل شده باشند برای همین از صبح همان روز دست به اعتصاب غذا زده‌اند.”

صالح نیکبخت وکیل مدافع این دو زندانی نیز به گزارشگر هرانا گفته بود: “زانیار و لقمان مرادی متهم هستند که در سال ۱۳۸۸ اقدام به کشتن ۳ نفر سلفی کردند. آنها تحت فشار مجبور می‌شوند که اعتراف دروغین کنند و گفته بودند اسلحه‌ای که با آن کشتار را انجام داده‌ایم انداختیم در قسمت نیزار دریاچه مریوان که عمق آن قسمت ۲ تا ۵ متر بیشتر نیست. سپس آنها را به علت وضعیت خاص منتقل می‌کنند به تهران و نزد قاضی صلواتی زانیار و لقمان محاکمه می‌شوند. در این دادگاه که وکیل دیگری وکالت این دو را بر عهده داشت به اتهام محاربه از طریق قتل ۳ نفر به اعدام محکوم می‌شوند. این در حالی است که به پرونده قتل رسیدگی و قتل اثبات نشده بود.

با توجه به این موضوع تا زمانی که قتل آن ۳ نفر به دست زانیار و لقمان ثابت نشود، محاربه‌ای که بر مبنای آن به اعدام محکوم شده‌اند نیز ثابت نمی‌شود. به این دلیل آنها آن زمان این حکم را ناقص اعلام کردند و اساسا با درخواست خودشان اول باید اثبات شود قتل به دست این دو جوان صورت گرفته یا خیر. بعد از گذشت بیش از ۹ سال از وقوع آن حادثه نمی‌توانند الآن یک‌دفعه آنها را به انفرادی منتقل کنند و حکم اعدامشان را اجرا کنند. با این حال سوابق این‌گونه انتقال به سلول انفرادی و همچنین درخواست از خانواده برای ملاقات نگران‌کننده است و بنده از دیشب تا الآن در نگرانی به سر می‌برم”.

لازم به یادآوری است، زانیار و لقمان مرادی در حالی به اتهام قتل فرزند امام جمعه مریوان به اعدام محکوم شده‌اند که این اتهام بارها از سوی این دو زندانی رد شده است. پرونده زانیار مرادی که به همراه پسرعمویش لقمان مرادی به اعدام محکوم شده است، به دلیل وجود نقایصی در پرونده همواره مورد نقد نهادهای مدافع حقوق بشر بوده است.

این دو زندانی کرد محبوس در زندان رجائی شهر کرج روز چهارشنبه اول دی‌ماه ۱۳۸۹، به حکم قاضی صلواتی در دادگاه شعبه ۱۵ انقلاب تهران، با اتهام عضویت در “کومله” و دست داشتن در قتل پسر امام‌ جمعه مریوان در شامگاه ۱۴ تیر ۱۳۸۸ به اعدام محکوم شده‌اند. این در حالی است که این دو زندانی بارها اعلام کرده‌اند زیر فشارها و تهدیدها مجبور به پذیرفتن قتل شده‌اند.

پیشتر در اردیبهشت‌ماه ۹۶، زانیار و لقمان مرادی با نگارش نامه‌ای سرگشاده خطاب به افکار عمومی، ضمن ارائه جزئیات آخرین تحولات پرونده خود بر موضوع شکنجه‌های اعمالی بر آنان و سناریوسازی دستگاه امنیتی تأکید کردند.

همچنین حسین احمدی نیاز از اجرای حکم اعدام موکلش رامین حسین پناهی در روز جاری خبر داد و افزود: “ما وکلای آقای رامین پناهی (مازیار طاطایی، حسین احمدی نیاز، عثمان مزین) هیچ گونه اطلاعی نداریم اما از منابع موثق اطلاع دادند که حکم اجرا شده است”.

این وکیل دادگستری طی روز گذشته درخصوص آخرین وضعیت پرونده رامین حسین پناهی به هرانا گفت: “هیچ تماسی با خانواده رامین جهت انجام آخرین ملاقات گرفته نشده است. رامین وضعیت خوبی ندارد و از نظر ما احتمال اجرای حکم رامین در هفته پیش رو وجود دارد. ما هر کاری توانسته‌ایم برای رامین انجام داده‌ام اما متأسفانه هیچ کاری از لحاظ قضایی نمی‌توان انجام داد. در واقع تمام راه‌ها و درهای قضایی بسته شده است.

پیشتر تیم وکلای رامین حسین پناهی به لحاظ در خطر بودن اجرای حکم اعدام موکل خود با نگارش نامه‌ای سرگشاده از رییس قوه قضاییه درخواست کردند تا اجرای حکم اعدام وی فورا متوقف شود.

لازم به یادآوری است رامین حسین پناهی در تاریخ ۲۶ دی‌ماه سال گذشته در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق بغی” محاکمه و به اعدام محکوم شد، حکم اعدام این زندانی سیاسی اواخر فروردین‌ماه سال جاری توسط دیوان عالی کشور نیز تائید و سپس به واحد اجرای احکام ابلاغ شد.

حسین احمدی نیاز وکیل مدافع رامین حسین پناهی در خردادماه سال جاری از رد درخواست اعاده دادرسی این زندانی محکوم به اعدام خبر داده بود.

لازم به ذکر است، رامین حسین پناهی در تاریخ ۲۲ مردادماه ۹۷، توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد که باگذشت زمان مشخص شد وی بدون ارائه دلیل خاصی به زندان رجایی شهر کرج منتقل‌شده است.

این زندانی سیاسی از ۵ شهریورماه سال جاری با دوختن لب‌هایش دست به اعتصاب غذا زده بود و هرانا به تازگیگزارشی از آخرین وضعیت او در سلول انفرادی منتشر کرده بود.

همچنین در روزهای اخیر ویدیویی با تاریخ ضبط حدود ده روز پیش از رامین حسین پناهی در فضای مجازی منتشر شده است که او تلاش می کند از فرصت کوتاهی که در زندان به دست آورده استفاده کند، او در این ویدیو که در ادامه می آید بر بیگناهی خود تاکید می کند و اتهامات دستگاه امنیتی علیه خود را رد می کند.

نامه سرگشاده وکلای رامین حسین پناهی و درخواست توقف اجرای حکم اعدام وی / ویدیو

خبرگزاری هرانا – تیم وکلای رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام با در خطر خواندن موکل خود نامه‌ای سرگشاده خطاب به رییس قوه قضاییه نوشته اند، آنان در این نامه با بیان اینکه توقف اجرای حکم اعدام رامین حسین پناهی تاثیر بسزایی در برقراری امنیت و ایجاد همبستگی میان آحاد ملت دارد، خواستار توقف فوری حکم وی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تیم وکلای رامین حسین پناهی به لحاظ در خطر بودن اجرای حکم اعدام موکل خود با نگارش نامه‌ای سرگشاده از رییس قوه قضاییه درخواست کردند تا اجرای حکم اعدام وی فورا متوقف شود.

وکلای وی در این نامه اعدام رامین حسین پناهی را “موجب نفرت، نفاق و انشقاق” دانسته و بیان داشتند که “توقف این حکم موجب وفاق، وحدت و همدلی ملت ایران می‌شود”.

هرانا نسخه‌ای از این نامه را از طریق وکلای آقای رامین حسین پناهی دریافت کرده است که در ادامه می‌خوانید:

“آیت‌الله آملی لاریجانی

ریاست محترم قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران

احتراما با استناد به اصول سوم، هشتم، دهم، بیست و دوم، سی و چهارم، سی و پنجم، سی و هفتم، سی و هشتم و یکصد و پنجاه و ششم قانون اساسی به استحضار حضرتعالی می‌رساند؛

اصل بر این است که قوه قضاییه ملجاء و پناهگاه ستمدیدگان بوده و این اصل بنیادین مبنای تمامی احکام و تصمیمات قضایی باشد و بالطبع هدف و غایت امر قضایی هم باید در این راستا قرار گیرد.

همچنان‌که شیوه قضای اسلام نیز در این حوزه قرار می‌گیرد؛ از دیگر سو اصل عدالت ایجاب می‌نماید تا همواره با بردباری و صبوری به موضوعات نگریست؛ خصوصا مباحثی که طرف دعوی آن حکومت اسلامی است همچنانکه در شرع انور اسلام خصوصا زمان حضرت علی نیز در جرایم بغی همیشه با صبوری با متهمین بغی رفتار می‌نمودند و هرگز هیچ متهم به بغی اعدام نشد.

اکنون که در دوره ثبات انقلاب اسلامی قرار داریم انتظار می‌رود تا در برخورد با متهمین به بغی از همان بردباری و صبوری زمان حضرت علی پیروی کرد، در حال حاضر موکل اینجانبان جوان ۲۳ ساله بنام رامین حسین پناهی که ناخواسته وارد یک جریان شده و صرفا برای ملاقات والدین خود وارد کشور شده و هیچ قصد و نیتی جز برپایی صله رحم نداشته اما اکنون به موجب حکم صادره از شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی سنندج متهم به بغی و محکوم به اعدام شده که طبق اسناد و اوراق پرونده این حکم منطبق با قانون نبوده و حسب دریای عظیم رأفت و رحمت اسلامی و قوانین حکیمانه جمهوری اسلامی این حکم شایسته نقض و ابطال است.

از دیگر سو شرایط کنونی کشور و منطقه و ضرورت اتخاذ همبستگی میان همه اقوام و شهروندان ایرانی و پیروی از فرمایشات آیت‌الله خامنه‌ای در اتحاد آحاد ملت ایجاب می‌کند تا حضرتعالی دستور توقف اجرای حکم اعدام رامین حسین پناهی را صادر و موجبات رسیدگی مجدد به این پرونده را صادر فرمایید بالطبع تصمیم نیک حضرتعالی در توقف اجرای این حکم اعدام در تاریخ ثبت و به نیکی از شما یاد خواهند کرد و تاثیر بسزایی در برقراری امنیت و ایجاد همگرایی، همکاری و همبستگی میان آحاد ملت خواهد داشت؛ در حالی که اعدام این جوان زمینه‌های نفرت و نفاق، انشقاق و ناامنی را به همراه خواهد داشت و همگان اشراف دارند که اعدام نتوانسته راهکار مناسبی برای برون رفت از معضلات و مشکلات باشد.

ایران اسلامی نیازمند همدلی، وفاق و وحدت است که با دستور شایسته حضرتعالی در توقف اجرای حکم و رسیدگی مجدد به موضوع برای موکل این امر محقق می‌شود.

با تجدید مراتب احترام / مازیار طاطایی / حسین احمدی نیاز / عثمان مزین

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها
تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: