صفحه را انتخاب کنید

چه کسی پشت مرا می‌خارد؟

چه کسی پشت مرا می‌خارد؟

به تازگی کتابی به نام چه کسی پشت مرا می‌خارد؟ با محتوای (ساز و کار یک زندگی شایسته و بایسته) درحوزهٔ مدیریت زندگی، برنامه ریزی، هدف گذاری شخصی و موفقیت به قلم امیررضا بیگدلی، توسط نشر ترنگ به چاپ رسیده است.

نویسنده کتاب که دانش‌آموخته رشته «ام بی ای» با گرایش مدیریت استراتژی است در بخشی از مقدمه کتاب گفته: «من در این كتاب سعی كرده‌ام تا بر اساس آموخته‌ها و تجربه‌های خود، واقعیت‌های جاری زندگی را با نگاهی انتقادی بیان کرده و برای برون‌‌رفت از چنین وضعیتی و رسیدن به اهداف گوناگون، فرایند‌ها و چارچوب‌هایی مدیریت ‌شده را به زبانی ساده و منطقی قابل درك، برای اقشار مختلف بیان كنم. در این كتاب اصلی‌ترین حوزه‌های زندگی نشان داده‌شده و با نقد وضعیت موجود كه برخاسته از عادات ماست، خواننده به چالش كشیده می‌شود، تا شاید خود درباره‌ی این حوزه‌ها فكر كند و با تصمیمات خود مرحله به‌مرحله و گام به‌گام به سوی ایده‌آلی که در هر حوزه برای خود ترسیم خواهد کرد، پیش برود. من در این کتاب درست نقش فردی را بازی می‌کنم كه در تاریكی شب برای رهگذری چراغ بیندازد. آن رهگذر شما هستید كه هم باید مقصدتان را انتخاب کنید و هم مسیری را که به آن مقصد منتهی می‌شود.‌»

کتاب چه کسی پشت مرا می‌خارد؟ که نویسنده آن را با جمله معروف سقراط؛ «یک زندگی بازنگری نشده، ارزش زیستن ندارد» شروع کرده و از سه بخش تشکیل شده‌است:

بخش اول؛ تحت عنوان در این گستره وسیع، شامل فصل‌های:

در اینجا چه خبر است؟، من در اینجا چه می کنم؟ من چه کسی هستم؟ بلوغ و آینده چگونه شکل خواهد گرفت؟

بخش دوم؛ تحت عنوان حوزه‌های زندگی، شامل فصل‌های:

کار، شغل و حرفه، آموزش و یادگیری، سرمایه‌گذاری و ثروت‌اندوزی، سبک زندگی، بهداشت و سلامتی، ورزش و تندرستی، تفریح و سرگرمی، تعاملات و ارتباطات و فعالیت‌های خلاقانه.

بخش سوم؛ تحت عنوان این‌ها را بیاموز، شامل فصل‌های:

مدیریت و تفکر

نویسنده کتاب در بخشی دیگر از مقدمه مدعی شده‌است که هر کس این کتاب را بخواند به راحتی می‌تواند در زندگی خود تغییر ایجاد کرده و به سوی مقصد مطلوبش گام بردارد و اضافه کرده که: «هدف من از نوشتن این كتاب ارائه‌ی بسته‌ای ساده و قابل‌فهم برای برنامه‌ریزی شخصی جهت رسیدن به اهداف فردی بوده است. محتویات این كتاب تا حد زیادی شامل مطالبی است كه در كتاب‌های دیگر نیز وجود دارند، اما معتقدم آن هدفمندی و فرایند ارایه مطالب كه در این كتاب لحاظ شده تا شما بتوانید در زمانی كوتاه، اشراف كاملی نسبت به فرایند‌های هدف‌گذاری و مدیریت زندگی شخصی خود پیدا کنید، این کتاب را از کتاب‌های دیگری که در این زمینه وجود دارد، متمایز می‌کند.»

اولین پاراگراف فصل اول کتاب را در اینجا می‌خوانیم:

فصل یکم: در اینجا چه خبر است؟

جهان بگشتم و دردا به هیچ شهر و دیار
نیافتم که فروشند بخت در بازار

«عُرفی، شاعر قرن دهم»

از نظر سازمان بهداشت جهانی (WHO) «بهداشت روان، یعنی توانایی زندگی­کردن شاد، سازنده و… بدون دردسر و گرفتاری.» از این منظر بهداشت روان به معنای نبودِ بیماری نیست، بلکه بیشتر یک نوع سلامت ذهنی است. اگر در نگاه کلی انسان را به جسم و روان تفکیک کنیم، سلامتی کامل بستگی به وضعیت هر دو بُعد دارد. در دورانی نه چندان دور که صنعت و تکنولوژی این چنین چشم‌گیر نبود و زندگی ساده‌تر از این بود، تمرکز بر سلامتی، بیشتر بر سلامتی جسمی بود و ضعف و خستگی هم حاصل از فعالیت‌های روزانه بیشتر جسمی می‌بود. وقتی جسم خسته باشد با کمی استراحت، رفع خستگی حاصل می‌شود. اما امروزه و با توجه به‌ نتایج آزمایش‌‌ها و تحقیقات موسسات علمی، خستگی بشر بیشتر از اینکه جسمی باشد، روانی است. متاسفانه خستگی روانی مانند خستگی جسمی با یک استراحت کوتاه مدت رفع نمی‌شود. زیرا روانِ خسته، خواب را بر دیدگان حرام می‌کند. وجه غم‌انگیز زندگی دوران ما همین است. از ارسطو نقل شده است که: «شادی بهترین چیزهاست. آنقدر اهمیت دارد که سایر چیزها تنها برای کسب آن هستند.» اما در روزنامه‌های روز چهارشبه مورخ دوازدهم آبان 1395 از زبان معاون تحقیقات وزارت بهداشت ایران و نتیجه‌ی تحقیقات یک موسسه بین‌المللی، نقل شده است که «مردم ایران … پس از مردم عراق غمگین‌ترین مردم دنیا هستند.» در حدیثی از امام صادق(ع) درباره‌ی شادابی نقل شده: «شادابی و شکوفایی در ده چیز است: پیاده روی، سوارکاری، فرورفتن در آب، نگاه به سبزه‌ها، خوردن و آشامیدن، نگاه به همسر، آمیزش با همسر، مسواک کردن، شستن سر با گُل خطمی و گفتگو با دوستان.» اما به استناد سخنان همان مقام مسئول «نود درصد ایرانی‌ها فعالیت ورزشی منظم ندارند، هفتاد درصد آنها چاق هستند ]چاقی از نظر ابن‌سینا مادر تمام مرض‌هاست[ و جزو غیرفعال‌ترین مردم دنیا بوده و …» به نظر من تمام آن چیزهایی که به صورت آزاردهنده ذهن ما را درگیر خود کنند، بدون اینکه نقش مفیدی در زندگی ما داشته باشند، سلامتی روانی و آرامش زندگی ما را مورد حمله قرار داده و کم کم جسم و جان ما را نیز از پا درمی‌آورند. همین سبب می‌شود تا ما یکی از غیرفعال‌ترین و غمگین‌ترین افراد جامعه یا دنیا بشویم.

کتاب چه کسی پشت مرا می‌خارد؟ در تیراژ 1000 نسخه و به قیمت 23800 تومان در 340 صفحه توسط نشر ترنگ به‌چاپ رسیده‌است. دوستانی که بخواهند این کتاب را تهیه کنند می‌توانند با شماره‌های09123002408  و 09199646224 نشر ترنگ و شماره 09334616798 خودِ نویسنده تماس بگیرند.

پل ارتباطی نویسنده در شبکه تلگرام؛ @amirrezabigdeli  و  @arbigdeli

نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

بارگذاری...

آرشیو شهرگان