UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

سد بر دره رودخانه صلح: عفو بین‌الملل می‌گوید کانادا حقوق بومیان را نقض کرده، بی‌سی هایدرو در جواب می‌گوید اشتباه می‌کنید

سد بر دره رودخانه صلح: عفو بین‌الملل می‌گوید کانادا حقوق بومیان را نقض کرده، بی‌سی هایدرو در جواب می‌گوید اشتباه می‌کنید

شهرگان: عفو بین‌الملل می‌گوید ساخت سد بر دره رودخانه صلح، نقض حقوق بومیان است، ولی بی‌سی هایدرو در پاسخ می‌گوید با ادامه ساخت این پروژه، با بومیان منطقه هم به توافق خواهند رسید.

site-c-dam-amnesty-international

فعال‌های اجتماعی نگران هستند که با زیر آب رفتن نزدیک به ۱۰۰ کیلومتر از دره رودخانه صلح، بومیان دیگر امکان ادامه زندگی بر منطقه‌ای را ندارند که بیشتر از ۱۰ هزار سال ساکن آن بوده‌اند. عکس از عفو بین‌الملل

مدیر اجرایی ارشد بی‌سی هایدرو، جسیکا مک‌دانلد به سی‌بی‌سی گفته این شرکت دولتی از سال ۲۰۰۷ گفتگویی گسترده و هدفمند با جوامع بومی منطقه را شروع کرده است و با پیشرفت این پروژه، این گفتگوها ادامه خواهند یافت.

https://youtu.be/xwt8c_FOX1Y

در همین زمینه در شهرگان بخوانید: تحصن یک ماهه برای حفظ دره رودخانه صلح؛ پایان تحصن در محوطه ساختمان مرکزی بی‌سی هایدرو؛ نگرانی جوامع علمی از فعالیت‌های دولت استانی در زمینه تولید انرژی

دولت فدرال اخیرا دو مجوز برای ادامه اجرای این پروژه صادر کرده است و چندین ماه است کارکنان بی‌سی هایدرو اجرای این پروژه ۹ میلیارد دلاری را شروع کرده‌اند.

نقطه بدون بازگشت

گزارش رسمی عفو بین‌الملل با عنوان «نقطه بدون بازگشت: حقوق بشر مردمان بومی کانادا توسط سد سایت سی در معرض تهدید قرار گرفته است،» می‌گوید ساکنین بومی دره، بیش‌تر از ۱۰ هزار سال است مقیم این منطقه هستند و با زیر آب رفتن نزدیک به ۱۰۰ کیلومتر از این دره بعد به پایان رسیدن این سد، بسیاری از آنان دیگر نمی‌توانند به شکار، ماهیگیری، تله‌گزاری، اجرای مراسم‌های سنتی و کشت محصول در زمین زیر آب رفته مشغول باشند.

site-c-dam-map-from-the-point-of-no-return-amnesty-report

دولت استانی و دولت فدرال هنوز به توافق رسمی با جوامع بومی در موضوع اجرای ساخت سد بر دره رودخانه صلح نرسیده‌اند، عفو بین‌الملل می‌گوید اجرای این پروژه به نقطه بدون بازگشت رسیده است. عکس از عفو بین‌الملل

این گزارش از دولت استانی بریتیش کلمبیا و دولت فدرال کانادا می‌خواهد تا بلافاصله مجوزهای ساخت این پروژه را لغو کنند؛ به ساخت این پروژه ادامه ندهند تا آنکه در فضایی آزادانه و بر پایه پخش آزادانه اطلاعات سودمند، با بومیان منطقه به توافقی برسند؛ و موضوع اجرای پروژه‌ای مانند این بر افزایش خشونت، مخصوصا بر زنان بومی ساکن منطقه را به سوژه‌های تحت بررسی هیات ملی موضوع زنان بومی به قتل رسیده و یا ناپدید شده کانادایی اضافه کنند.

https://youtu.be/4uGldrYZwlI

این گزارش همچنین از دولت استانی می‌خواهد تا پیش از هر گونه استفاده از زمین‌های بومیان، با آنان به تپافق برسد. همچنین توجه بیشتری به نیازهای جوامع بومی نشان بدهد و در رفع این نیازها با بومیان همکاری کند.

این گزارش همراه با ادامه کمپین عفو بین‌الملل برای متوقف شدن این پروژه است. نامه این کمپین خطاب به دولت کانادا در موضوع نقض حقوق بومیان، تاکنون بیشتر از ۵۰ هزار مرتبه امضا شده است.

دولت فدرال در ابتدای امسال تعهد داد که «اعلامیه سازمان ملل متحد در موضوع حقوق مردمان بومی» را به شکلی کامل در کشور اجرا خواهد کرد. فعال‌های اجتماعی نگران هستند که اجرای پروژه‌هایی مانند ساخت سد سی، پیش از به توافق رسیدن با جوامع بومی، بندهای مختلف این اعلامیه را نقض می‌کنند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: