UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

تغییرات اقلیمی، انرژی و قیمت‌گذاری کربن در انتخابات استانی بی‌سی

تغییرات اقلیمی، انرژی و قیمت‌گذاری کربن در انتخابات استانی بی‌سی

با شروع تبلیغات انتخابات استانی بریتیش کلمبیا و در فاصله‌ای نه چندان دور از مرز استان با یوکان، تغییرات اقلیمی رودخانه‌ای که پهنایش در عریض‌ترین نقطه به ۱۵۰ متر می‌رسید، در گذر چهار روز خشک کرد و سپس آن را از شمال برداشت و به جنوب جاری کرد.

این اولین مرتبه در تاریخ معاصر بشر است که انسان شاهد چنین پدیده‌ای در طبیعت است.

تغییر نحوه آب شدن یک کوه یخ در یوکان باعث این شد تا یک رودخانه غول‌پیکر برای اولین مرتبه در تاریخ انسان معاصر کامل جابه‌جا بشود

در کنار آن، گستره‌ای از آب گرم همچنان در سواحل اقیانوسی از آلاسکا تا کالیفرنیا را در محاصره خود دارد و این گستره، چند سالی است که تابستان‌هایی گرم و خشکسالی همراه خودش برای بی‌سی می‌آورد.

برخی از جنگل‌های منطقه هم دارند بتدریج می‌میرند یا دچار آسیب‌های جدی شده‌اند و گونه‌های مختلف موجودات زنده، بخصوص انواع زنبورها، در معرض فعالیت‌های آدمی دارند یا مسیرهای مهاجرت خود را تغییر می‌دهند و یا شاهد مرگ گسترده عضوهای خود هستند.

درنهایت اینکه همین‌الان به لطف فعالیت‌های انسان، زمین شاهد ششمین عصر انقراض بزرگ است.

آخرین مرتبه، عصر انقراض بزرگ ۶۵ میلیون سال پیش دیناسورها را همراه خودش از زمین برد، حالا تا سه چهارم موجودات زنده بر آب و خشکی، از جمله خود انسان را در معرض خطر انقراض قرار داده است.

گرمای درون آب نواحی نزدیک به سواحل غربی امریکای شمالی. نقشه از ویکی‌پدیا

در کنار این‌ها، آخرهفته گذشته روز جهانی زمین گذشت. زمینی که یک دانه از آن الان در دسترس ما است و یدکی برایش نداریم که وقتی کامل ویرانه شد،‌ آن را ترک کنیم و سراغ نسخه یدکی‌اش برویم. در این روز دانشمندها در سرتاسر امریکای شمالی در کنار مردم عادی راهپیمایی کردند.

پیش‌تر این موضوع توسط دانشمندهای وابسته به دولت عنوان شده بود که دولت استانی چطور نظرهای علمی آنان را نادیده می‌گیرد.

تمامی این‌ها موازی انتخابات استانی بریتیش کلمبیا قرار می‌گیرند. حالا در بهبوبه انتخابات، سه حزب اصلی انتخابات در این موارد چه در برنامه‌های عمل خودشان آورده‌اند و چه مواردی را نادیده انگاشته‌اند؟

تغییرات اقلیمی در برنامه‌های پیشنهادی سه حزب اصلی

به حرف سیاستمدارها که باشد، عجله‌ای در موضوع تغییرات اقلیمی نیست. این را می‌توان در کمپین‌های انتخاباتی هر سه حزب اصلی انتخابات هم دید. آنها اعتقاد دارند که وقت کافی وجود دارد تا در کنار مابقی مشکلات، مباحث مرتبط به تغییرات اقلیمی را هم بررسی کرد.

به عنوان مثال، عبارت تغییرات اقلیمی فقط پنج مرتبطه در برنامه پیشنهادی عمل دولت در کمپین ۲۰۱۷ حزب لیبرال‌های امروز بریتیش کلمبیا آمده است.

دو مرتبه در مقدمه، یک مرتبه در مخالفت با برنامه دموکرات نوین برای افزایش مالیات بر کربن، دو مرتبه هم در فهرست برنامه‌های اصلی حزب از آن نام برده شده است: یک جا اشاره به یک برنامه پیش‌تر معین شده است و دیگری اشاره به کاهش ۸۰ درصدی تولید گازهای گلخانه‌ای استان تا ۲۰۵۰ میلادی می‌کند.

البته در گذر سال‌های مدیریت این حزب بر دولت استانی، بریتیش کلمبیا تا الان هنوز نتوانسته است به اهداف پیش‌تر معین شده در زمینه کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای دست پیدا کند و در مقابل، تولید انواع گازهای گلخانه‌ای را افزایش داده است و پیش‌بینی‌ها می‌گویند در سال ۲۰۲۰ این استان نمی‌تواند آن‌طور که قبلا گفته بود، ۴۰ درصد از تولید گازهای گلخانه‌ای خود کاسته باشد.

برنامه پیشنهادی حزب دموکرات نوین بریتیش کلمبیا، ۱۱ مرتبه این عبارت را استفاده کرده است و قبول می‌کند که تغییرات اقلیمی از جمله بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی انسان معاصر است و به شکل کلی می‌گوید که برای مهار این تغییرها، این حزب بدنبال سرمایه‌گذاری بر حمل و نقل عمومی، کارآمدی مصرف انرژی، تولید انرژی از منابع پاک و راه‌های کاهش وابستگی استان به سوخت‌های فسیلی است.

حزب سبز بریتیش کلمبیا،‌ تنها حزبی است که عبارت تغییرات اقلیمی را تبدیل به یکی از ۹ سرفصل اصلی برنامه خود معرفی کرده است.

هرچند پیشنهادهای این حزب هم محتاط هستند و می‌خواهند تا ۲۰۳۰، تولید گازهای گلخانه‌ای استان را در مقایسه با سطح تولید سال ۲۰۰۷، ۴۰ درصد کاهش بدهند. قیمت مالیات بر کربن را افزایش بدهند و این مالیات را بر موارد بیشتری اعمال بکنند و برنامه‌های دولتی را بر پایه عدم مصرف کربن گسترش بدهند. همچنین اقتصاد استانی را بتدریج و گام به گام، رها از سوخت‌های فسیلی بکنند.

در مقابل یکی از تازه‌ترین تحقیق‌ها می‌گوید که انسان بر روی زمین با همین شیب افزایش تولید گازهای گلخانه‌ای که پیش برود، تازه‌ترین پیش‌بینی‌ها می‌گویند که تا ۲۰۳۰ میلادی، تعداد ذره‌های دی اکسید کربن در اتمسفر به ۴۴۰ افزایش پیدا کرده‌اند.

 

سوال قیمت‌گذاری و خرید و فروش کربن

در کنار تمامی این‌ها، هفته پیش برای اولین مرتبه در میلیون‌ها سال، تعداد این ذره‌ها به ۴۱۰ رسید. این در حالی است که برای ۴۰ هزار قرن، تا پیش از دهه ۱۹۵۰، تعداد این ذره‌ها کمتر از ۳۰۰ باقی مانده بود و برای اینکه حیات به شکل قدیم – یعنی آنچه در قرن بیستم شاهدش بوده‌ایم – بتواند ادامه پیدا کند، بایستی تعداد این ذره‌ها به کمتر از ۳۵۰ کاهش پیدا کند.

تازه‌ترین پیش‌بینی‌ها می‌گویند تعداد ذره‌های دی اکسید کربن در هر یک میلیون ذره اتمسفر تا ۲۰۳۰ به ۴۴۰ می‌رسد

این امر در طول حیات انسان‌های هم‌اکنون زنده بر روی زمین اتفاق نخواهد افتاد. ولی تلاش‌های امروزی می‌تواند در صورت ادامه حیات انسان بر زمین، شرایط بازگشت به کمتر از ۳۵۰ ذره دی اکسید کربن در اتمسفر را برای نسل‌های بعدی مهیا کند.

کلید اقتصادی کاهش تعداد دی اکسید کربن بر اتمسفر قیمت‌گذاری تولید زباله است. اگر یک نفر صاحب یک رستوران باشد و هزینه‌های سالیانه به دولت شهری را پرداخت نکند، همچنین زباله‌هایش را تفکیک نکند، از لحاظ قانونی دچار مشکل می‌شود و زباله‌هایش هم ممکن است بر روی دستش بمانند.

ولی می‌توان مجانی در اغلب نقاط جهان هر گونه زباله‌ای را به اتمسفر فرستاد. بریتیش کلمبیا البته از اولین نقاط جهان است که قیمت‌گذاری کربن را معرفی کرده است ولی دولت استانی برنامه افزایش قیمت آن را دنبال نکرده است.

هم‌اکنون هم حزب لیبرال‌های امروز بی‌سی می‌گوید که می‌خواهد قیمت این مالیات را تا ۲۰۲۱ برابر ۳۰ دلار در هر تن تولید دی اکسید کربن یا معادل آن دیگر انواع گازهای گلخانه‌ای، نگه بدارد.

همچنین صحبتی از بازار خرید و فروش کربن (cap and trade) نیست که کلید دوم اقتصاد برای کنترل تولید گازهای گلخانه‌ای است. هرچند که پیش‌تر قرار بود چنین بازاری در بی‌سی اجرایی بشود.

آنچه مالیات بر کربن را در نسخه کنونی‌اش بی‌اثر می‌کند، عدم افزایش قیمت آن است. این مالیات باید در فاصله زمانی چند سال، قیمت انواع سوخت‌های فسیلی را آن‌چنان گران کند که افراد و شرکت‌ها و موسسه‌ها، دیگر رغبتی به استفاده از آن نداشته باشند.

می‌گویند که در بی‌سی، تا وقتی قیمت‌گذاری کربن از ۱۰۰ دلار بر هر تن گازهای آلاینده بالاتر نرود، این تاثیرگذاری را شاهد نخواهیم بود.

حزب دموکرات نوین می‌گوید روند افزایش قیمت مالیات بر کربن که دولت فعلی آن را متوقف کرده است، برابر برنامه‌ریزی‌های پیشین دنبال خواهد کرد. یعنی اگر این حزب دولت را بدست بگیرد، در طول چهار سال دولت آنان، قیمت این مالیات از ۱۰۰ دلار بر هر تن رد نخواهد شد.

حزب سبز بی‌سی هم می‌خواهد قیمت این مالیات را از ابتدای ژانویه ۲۰۱۸، سالی ۱۰ دلار بر تولید هر تن گران‌تر کند. بدین شکل هفت سال بعد، یعنی در ۲۰۲۵ قیمت این مالیات به ۱۰۰ دلار می‌رسد.

آنچه ولی در کمپین‌های سه حزب نمود پیدا می‌کند، تمرکز آنان بر پروژه‌های نام‌آشنا و گران‌قیمت انرژی است و مهم‌تر از همه ساخت سد بر سایت سی در دره رودخانه صلح، فرکینگ گاز مایع (ال‌ان‌جی) و درنهایت موضوع گسترش خط‌لوله کیندر مورگان که نفت کثیف آلبرتا را به شمال برنابی می‌رساند تا از آنجا بار نفت‌کش‌ها شده و به دیگر کشورها صادر بشود.

کمپین‌های انتخاباتی متمرکز پروژه‌های بزرگ انرژی

حزب حاکم لیبرال‌های امروز بی‌سی، رهبر خود کریستی کلارک را به سایت سی بر دره رودخانه صلح فرستاد تا در مکانی که دولت استانی مابین ۹ تا ۱۱ میلیاد دلار در زمینه ساخت یک سد سرمایه‌گذاری کرده است، صحبت کند.

این اقدام این حزب نشانه‌ای بر قدرت ایجاد مشاغل این پروژه‌ها بود. هرچند این انتقاد وجود دارد که اغلب مشاغل چنین پروژه‌هایی موقت هستند و در بیشتر موارد، نصیب افرادی می‌شوند که از خارج استان یا دیگر کشورها به بی‌سی آمده‌اند.

البته دانشگاه بریتیش کلمبیا (یو‌بی‌سی) در همین هفته و در گزارش تازه خود می‌گوید که اگر ساخت این پروژه در ۳۰ جون امسال متوقف بشود، در اولین گام مابین ۵۰۰ میلیون تا ۱.۶۵ میلیارد دلار به استان سود می‌رسد و سپس دولت می‌تواند مابین ۸۵۰ میلیون تا ۲ میلیارد دلار هم صرفه‌جویی بکند.

پیش‌بینی‌های رشد جمعیت و همچنین مصرف انرژی می‌گویند تا حدود ۵۰ سال آینده، استان نیازی به انرژی تولیدی این سد ندارد و دو سد موجود بر رودخانه صلح برای تولید بخش عمده انرژی مصرفی استان کافی هستند.

هرچند دولت استانی نیازمند این تولید انرژی است تا بتواند طرح‌هایش برای فرکینگ گاز مایع را دنبال کند. فرکینگ البته برابر تحقیق‌های علمی، می‌تواند تعداد زلزله‌های استان را افزایش بدهد و همچنین در کنار آن منابع آب آشامیدنی را مسموم کند.

دموکرات نوین می‌خواهد گسترش ال‌ان‌جی را متوقف کند و بودجه موجود آن را صرف دیگر سرمایه‌گذاری‌ها کند. بخصوص که ال‌ان‌جی نتوانسته آن طور که ده سال است دولت استانی تبلیغ می‌کند، ده‌ها هزار شغل همراه خودش به استان بیاورد.

همچنین هر دو حزب دموکرات نوین و سبز، مخالف سد بر سایت سی هستند هستند.

هر دو حزب مخالف گسترش خط لوله کیندرمورگان هم هستند، هرچند حزب دموکرات نوین تاکنون چندین مرتبه نظرش را نسبت به این خط لوله تغییر داده است و هم‌اکنون هم اگر نظر موافق ملت‌های بومی کسب بشود و شرایط موردنظر این حزب عملی بشود، امکان ساخت این خط‌لوله منتفی نمی‌شود.

آنچه در کمپین‌های سه حزب نیامده است

درحقیقت ده‌ها موضوع عمده تغییرات اقلیمی وجود دارند که در کمپین‌های انتخاباتی مطرح نشده‌اند.

این‌ فهرستی از چند مثال بارز این موارد است.

به عنوان مثال، هیچ‌کدام از سه حزب اصلی نمی‌گویند که تغییرات اقلیمی را مقدم بر تصمیم‌گیری‌های دولتی می‌کنند و همچنین از جزییات برنامه‌های خود در موضوع خو گرفتن بر رویدادهای شدید آب و هوایی و همچنین دیگر موضوع‌های مرتبط به تغییرات اقلیمی نمی‌گویند.

به عنوان مثال، برنامه‌های احزاب در زمینه نابودی جنگل‌های استان به‌خاطر تغییرات اقلیمی مشخص نیست.

همچنین نمی‌گویند که در مقابله با گسترش سیلاب‌ها، خشکسالی‌ها و همچنین بالا آمدن سطح آب دریاها چه می‌خواهند انجام بدهند.

یا چطور می‌خواهند منابع آب را سالم و امن حفظ کنند و آنها را به نسل‌های بعدی انتقال بدهند.

همچنین برنامه‌های احزاب متمرکز بر عدم افزایش دمای میانگین زمین به دو درجه سانتی در مقایسه با عصر صنعتی شدن در قرن نوزدهم است و مشخصا نمی‌گویند وقتی انسان از این آستانه بگذرد – پیش‌بینی‌ها می‌گویند امکان این وجود دارد تا مابین سال‌های ۲۰۳۰ تا ۲۰۴۰ چنین اتفاقی بیافتد – سپس دولت استانی چه کار خواهد کرد.

همچنین نمی‌گویند که دولت استانی تا افزایش چند درجه سانتی‌گرادی دمای میانگین زمین را می‌تواند تحمل کند و دچار فروپاشی نشود.

همچنین احزاب برنامه‌ای برای آوارگان تغییرات اقلیمی ندارند: به عنوان مثال، وقتی بخش‌هایی از داون‌تاون ونکوور و شهرهای لنگلی و ریچموند یا در سواحل شمالی، خانه‌های نزدیک به آب دریا به زیر آب بروند، دولت می‌خواهد چه برنامه‌هایی را اجرایی کند و چه پیش‌بینی‌هایی کرده است؟

حرف آخر اینکه بریتیش کلمبیا که زمانی رهبری جهانی در زمینه مهار تغییرات اقلیمی بود، چطور می‌تواند با رهایی از پروژه‌های صنعت سوخت فسیلی، دست این صنعت را هم از تصمیم‌گیری‌های دولتی ببندد و درنهایت اینکه برنامه‌های احزاب نمی‌گوید که وقتی موجودات حیاتی همانند زنبور عسل منقرض بشوند، دولت استانی می‌خواهد چه کار بکند تا مثلا امنیت غذایی مردم استان حفظ بشود.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: