UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

داستان ادامه‌دار «مرگ با کمک پزشک» در کانادا

داستان ادامه‌دار «مرگ با کمک پزشک» در کانادا

شهرگان: با وجود آنکه قانون مرگ بیماران درمان‌ناپذیر با کمک پزشک از ماه می امسال در سرتاسر کشور ابلاغ شده است، اما چهره‌هایی که بانی تصمیم دادگاه عالی کانادا بودند از آنچه به متن قانون راه یافته است خوشنود نیستند.

در این ویدئو خانواده کارتر مخالفت‌شان با قانون تازه اجرا شده در کانادا را اعلام می‌کنند:

قانون تازه محدود به کانادایی‌هاست تا مانع از حضور مسافرهایی بشود که برای مرگ به کانادا سفر می‌کنند. این قانون همچنین فقط شامل افراد بالغی می‌شود که از لحاظ عقلی در سلامت کافی برای گرفتن تصمیم‌گیری باشند.

این قانون همچنین امکان مرگ با کمک پزشک را در اختیار بیمارانی گذاشته است که بیماری‌ها و معلولیت‌های جدی یا ناعلاج داشته باشند.

با اجرایی شدن این قانون، حالا شرکت‌های بیمه و ساختار نظام بیمه کشور بایستی خودش را با این تغییر تطبیق بدهد و بیمه‌های عمر را مطابق با امکان مرگ به کمک پزشک با خواست بیمار هم‌خوان سازد تا هزینه‌های مربوطه را از دوش بیماران بردارند.

راه ناتمام کارتر

خانواده کی کارتر، خواستار تغییر لحن قانون شده‌اند و می‌گویند در صورتی که کارتر زنده بود،‌ برابر قانون اجرایی شده در کانادا نمی‌توانست به زندگی خود پایان بدهد.

در این ویدئو، لی کارتر داستان تلاش‌های مادرش را تعریف می‌کند تا بتواند آسوده به آغوش مرگ برود:

کارتر، زنی اهل مترو ونکوور بود که درخواست حقوقی‌اش برای اینکه بتواند به زندگی خود پایان دهد، تا دادگاه عالی کانادا پیش رفت و درنهایت به تغییر قانون در کشور منجر شد، هرچند او خود زنده نماند تا شاهد به ثمر رسیدن تلاش‌هایش باشد.

این خانواده همچنین می‌گویند قانونی که دولت لیبرال اجرایی کرده است، با حداقل‌هایی که دادگاه عالی کانادا معین کرده بود برابر نیست و بر همین اساس متن قانون بایستی اصلاح شود.

جوئی آروی وکیل اصلی کی کارتر بود و توانست در دادگاه عالی کانادا رای مورد نظر کارتر را کسب کند. او می‌گوید متن قانونی که ابلاغ شده است، «آشکارا در مغایرت قانون اساسی» کشور است.

در متنی که دادگاه عالی کانادا منتشر کرده است، حداقل مورد نیاز برای کسب امکان مرگ با کمک پزشک، ناعلاج بودن بیماری نیست.

تغییر بزرگ کانادا

8347802365_269cbe7e5f_z

دادگاه عالی کانادا در سال گذشته راه را برای قانونی شدن مرگ با کمک پزشک باز کرد. عکس از فلیکر

از سال ۲۰۱۴ میلادی، در استان کبِک امکان این وجود داشت که بیماران درمان‌ناپذیر با کمک پزشک به زندگی خود پایان دهند، بعد از تصمیم سال ۲۰۱۵ میلادی دادگاه عالی کانادا، دولت فدرال موظف شد تا امکان مرگ به کمک پزشک را در سرتاسر کشور فراهم آورد، هرچند قانونی که این ماه به اجرا گذاشته شد نظر تمامی فعال‌های اجتماعی را جلب نکرده است، با این وجود بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشته است.

با تمامی این‌ها، همانند مثال روزنامه نیویورک تایمز، رسانه‌های بین‌المللی این قانون را موفقیتی از طرف جاستین ترودو، نخست‌وزیر تازه کشور مطرح کرده‌اند، به جای آنکه آن را تلاشی مدنی از سمت شهروندان کشور برای رسیدن به حقوق خود مطرح کنند.

پیشتر کشورهای مکزیک و ایالت‌های واشنگتن، اورگان و ورمونت در آمریکا و چند کشور دنیا از جمله هندوستان، ژاپن، آلبانیا، آلمان، سوییس، بلژیک، هلند، کلمبیا و لوگزامبورگ مرگ با کمک پزشک را قانونی کرده بودند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: